Ljubljana Gece Hayatı

Öğrenci sayısının fazla olduğu şehirde mekanlar genelde öğrencilere yönelik, renkli ve hareketlidir. Gençler ve genç hissedenler için her türlü müzik türünün çaldığı mekanlar bulunur. Nehir kıyısından şehir merkezine doğru uzanan sokaklarda birçok gece kulubü ve bar bulunmaktadır. Gece yarısından sonra içki satışı yasaktır fakat geç saatlere kadar açık olan eğlence mekanlarında rahatça içkinizi içip eğlenebilirsiniz.

Ljubljana'da her türlü içkiyi içebileceğiniz barlar ve sevdiğiniz müzikte dans edebileceğiniz gece kulüpleri bulunur. Prečna Sokak'ta bulunan Patrick's Irish Pub şehrin en sevilen barlarından birisidir. Sıcak bir atmosfere sahip olan barda Guinness biralar ve yöresel biralar satılır. Maçların olduğu günlerde bardaki ekranlardan maçlar yayınlanır ve oldukça heyecanlı bir havası olur. Stefano ulica Caddesi'nde bulunan Nebotičnik, Ljublja'nın en yüksek binalarından birinin üst katında yer alır. 12 katlı bina ise Ljubljana'nın silüetini bozmayan bir binadır. Buradaki terastan eski şehiri, Tivoli Parkı'nı, Ljubljana Kalesi'ni rahatlıkla görebilir, manzaraya karşı içkilerinizi yudumlayabilirsiniz. Dvorni Caddesi üzerine bulunan Dvorni Bar şarap içmek isteyenler için doğru bir adrestir. Slovenya'nın değişik bölgelerinde yetiştirilen üzümlerden yapılan onlarca şarap burada bulunur. Şarapların kadehi 4.50 Euro'dan, şişesi ise 15 Euro'dan başlıyor. Cesta Svobode üzerinde bulunan Pub Bled ise turistlerin, öğrencilerin ve pek çok müdaviminin tercih ettiği, şehrin popüler barlarından birisidir. Ljubljana Nehri kıyısında bulunan Magda minimalist iç tasarımı ve otantik havasıyla ön plana çıkıyor. Magda'da Belçika, Alman biraları, Makedon içkileri gibi farklı ülkelerden yöresel pek çok içki bulunur.

Ljubljana'da birçok gece kulübü de bulunur. Bu gece kulüplerinde eğlence sabahın erken saatlerine kadar sürer. Bazılarında "dress code" olsa da genel olarak kulüplere girmek de pek sıkıntı yaşanmaz. Metelkova Sokak'ta bulunan Metelkova Mesto Yugoslavya döneminden kalma eski bir askeri komplekse kurulmuştur. Birkaç binadan oluşan yerde, her binada farklı müzik çalmaktadır. Değişik tarzıyla turistlerin oldukça ilgisini çeken bir gece kulübüdür. Ayrıca rock, metal, hip hop gibi tarzlarda konserlere de ev sahipliği yapmaktadır. Klub Cirkus ise Ljubljana'nın en popüler gece kulüplerinden birisidir. Çarşamba, perşembe, cuma ve cumartesi geceleri açıktır. Her gecesinde farklı bir müzik türü çalmaktadır. Çarşamba geceleri commercial müzik, perşembe geceleri elektronik müzik, cuma geceleri house müzik ve cumartesi geceleri yine son yılların hitleri çalar. Giriş ücreti ise 5 Euro'dur. Şehrin bir diğer popüler gece kulübü ise Top Six Club'dır. House ve techno şarkıları çalan mekan Nama binasının terasında bulunur. Klub 12 ve K4 de yine oldukça popüler gece kulüpleridir.

Popüler Mekanlar