Beyrut’ta Alışveriş

Beirut-Souks.jpg

Bilindiği üzere, Lübnan yemekleriyle ünlüdür. Şuruplar, turşular, zahter, zeytinyağı veya sabun gibi gıda dışı ürünler gibi geleneksel satın almak için en iyi yerleri şehir merkezinde bulabilirsiniz. Les Terroirs du Liban, Hourani Merkezi, Dünya Fuar Ticaret Örgütü'nün yerel üyesi olan bir mağazadır. Ürün yelpazesine zahter, zeytinyağı, şarap, şurup, reçel, turşu, humus, sabun gibi ürünler dahildir. Ürünlerin çoğu organiktir. Ancak bu gibi yiyecek maddelerini bu ünlü yer dışında süpermarketlerde de bulabilirsiniz.

Lübnan’da ünlü tasarımcıların butiklerini ziyaret etmek ve koleksiyonlarını görmek isterseniz, Elie Saab, Tony Ward, Basil Soda, Pierre Katra ve Robert AbiNader gibi bölgelere gidebilirsiniz. Ayrıca kentin çevresinde pek çok yenilenmiş, süslü tasarımcı merkezleri bulunur. Bunların başında Downtown Beyrut ve birkaç yıldır tekrar canlanan Hamra Caddesi gelmektedir.

Mar-Elias Caddesi, Beyrut'un güneyindeki yoğun bir caddedir. Mağazaların birçoğu Lübnan markaları olduğundan, çoğu markanın yerel ve ucuz olduğu bir yerdir. Rue Verdun bölgesi ise çeşitli üst düzey alışveriş merkezleri ve mağazalar içeren bir alışveriş caddesidir. Ayrıca kentte pek çok büyük alışveriş ve yaşam merkezi de bulabilirsiniz.

Şehirdeki Souk El Tayeb Beyrut'un ilk organik çiftçi pazarıdır. Burada yerel ürünler ve zanaatkârların el işi ürünlerini inceleyip sevdiklerinize güzel hediyeler satın alabilirsiniz. 7 Mayıs tarihinde açılan Pazar Pazarı’na gitmek isterseniz mutlaka erken kalkın ve yerli halka katılın. Doğu taraftaki Beyrut Nehri'nin yanında, antika mücevherler, giyim ve boncuklar ve pek çok eklektik ürünü seçilmeden alabilirsiniz.