Lubumbashi Hakkında Bilinmesi Gerekenler


 

Lubumbashi, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin madencilik başkentidir. Ortalama 1,5 milyon kişinin yaşadığı tahmin edilen şehirde çok sayıda madencilik şirketi bulunmaktadır. İsmini küçük bir yerel nehirden alan Lubumbashi’de bakır, kobalt, çinko ve kadmiyum gibi madenler elde edilmektedir. Şehrin diğer endüstrileri arasında ise biracılık, un, tütün, tuğla ve sabun üretimi yer almaktadır. Madencilik faaliyetleri ile büyük bir öneme sahip olan şehir aynı zamanda Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin en önemli turistik yerlerinden biri olarak da kabul edilmektedir. Fakat yerel halk geçim kaynağı olarak turizmden çok madenciliğe güvenmektedir. Yalnızca Kongo’da bulunabilen çiçeklerin yer aldığı botanik bahçesi, bira fabrikası, arkeolojik ve etnolojik sergiler sunan müze gibi birçok kültürel değer Lubumbashi’yi çekici kılan özelliklerdendir.

Belçika kolonisi olduğu döneme, 1966 yılına kadar Élisabethville ismi ile anılan Lubumbashi, 1910 yılında Belçikalı sömürgeciler tarafından, bakır madenciliği yerleşimi olarak kurulmuştur. Kraliçe Elizabeth’in onuruna isimlendirilmiş olan kasaba, Kral II. Leopold’un sömürgeyi devraldığı dönemde Belçika Kongosu olarak yeniden adlandırılmıştır. Kasaba, sömürge çağı boyunca, 1906 yılında yarı özel olarak kurulan Comité Spécial du Katanga'nın (CSK) merkezi olmuştur. 1942 yılında kentsel bölge olarak belirlenen Lubumbashi’de 1955 yılında Lubumbashi Üniversitesi kurulmuştur. Üniversite, Belçikalılar tarafından Élisabethville Üniversitesi adı ile açılmıştır. 1966’da Élisabethville, Lubumbashi olarak yeniden adlandırılmıştır.

Yerel halk tarafından Lubum veya L’hi olarak da anılan Lubumbashi, oldukça sevimli bir şehirdir. Eski tiyatrosu şimdi konukevi ve restoran olarak hizmet vermektedir. Harika konaklama birimlerine sahip şehirde golf sahaları da mevcuttur. Turistler, doğal güzellikleri ve kentsel nitelikleriyle Lubumbashi’yi sevmeye devam etmektedir.
   

Lubumbashi Nerededir?

Lubumbashi, Afrika kıtasının orta bölümünde yer alan bir ülke olan Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin güneydoğusunda, Zambiya’nın Ndola şehrinin 180 kilometre kuzey batısında konumlanmaktadır. Lubumbashi, ülkenin başkenti Kinşasa’dan sonra en büyük ikinci şehirdir.


Lubumbashi’ye Nasıl Gidilir?

Şehrin kara yolu ile Kasai, Mweru Gölü, Tanganika Gölü’ndeki Kalemie, Kuzeydoğu Kongo ve Doğu Afrika ile bağlantısı bulunmaktadır. Şehrin hemen dışında Luano Uluslararası Havalimanı yer almaktadır ve Atlantik ile Hint Okyanusu’na demir yolu bağlantısı bulunmaktadır.
Güney Afrika Havayolları, Kenya Havayolları, Etiyopya Havayolları ve Zambiya Havayolları’nın Lubumbashi’ye uluslararası uçuş hizmeti bulunmaktadır.

Şehre ulaşan kara yolları oldukça düşük kalitededir. Lubumbashi’nin etrafındaki yollarda da saldırı görme riski bulunduğundan kara yolunun kullanılması kesinlikle önerilmemektedir. Şehrin otobüs ile Darüsselam ve Güney Afrika’ya bağlantısı bulunmaktadır.


Lubumbashi’de Görülecek Yerler

Lubumbashi’deki turistik yerler arasında bir Lubumbashi Hayvanat Bahçesi, botanik bahçesi, Lubumbashi Ulusal Müzesi, Art-deco tarzı Adalet Sarayı, Grand Hotel, St Pierre et Paul Katolik Kilisesi ve bir kütüphaneye de sahip olan Lubumbashi Üniversitesi sayılabilir.

Lubumbashi Hayvanat Bahçesi, şehirde en çok ziyaretçi çeken turistik cazibe merkezlerinden biridir. Ülkedeki en güzel hayvanat bahçesi kabul edilen tesis, sömürge döneminde inşa edilmiştir. Savaş döneminde formunu kaybeden kurum, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan AZLU tarafından toparlanmıştır. Ülkenin doğal mirasını korumaya ve eğitime yönelik amaçlar güden AZLU, 2007 yılına kadar hayvanat bahçesine harika yeni hayvanlar edinmiştir. Aslanlar, kaplanlar, maymunlar, , pelikanlar, domuzlar, timsahlar, yılanlar, kaplumbağalar, monitör kertenkeleleri, kartallar, papağanlar, devekuşları, ceylanlar parkın dâhilinde bulunan hayvan türlerinden bazılarıdır. Hayvanat bahçesinde bir veteriner merkezi ve termit müzesi de yer almaktadır.

Şehrin tam merkezinde yer alan Fransız Kültür Merkezi, kültürel ve sanatsal atmosfere büyük bir katkı sağlamaktadır. Sahnesinde tiyatrolar yapılmakta, film gösterimleri organize edilmekte ve kütüphanesi de öğrenci ve araştırmacılara bilgi sunmaktadır.

Lubumbashi Ulusal Müzesi, Belçikalı bir profesör olan Francis Cabu’nun girişimi ile 1946 yılında kurulmuştur. Bölgede gerçekleştirilen arkeolojik kazılardan elde edilen objelerle ve yıllar boyunca biriktirilen etnolojik malzemelerle zengin bir koleksiyon oluşturulmuştur. Şehrin eşsiz mirasına ev sahipliği yapan Müze, tematik geçici ve kalıcı sergilere yer vermektedir.

Lubumbashi ile İlgili

Lubumbashi Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 21oC
  • Şub 21oC
  • Mar 21oC
  • Nis 20oC
  • May 18oC
  • Haz 16oC
  • Tem 16oC
  • Agu 17oC
  • Eyl 21oC
  • Eki 23oC
  • Kas 23oC
  • Ara 21oC

Kısa Kısa