Ohri Hakkında Bilinmesi Gerekenler


 

Ohridlilerin “Tanrı cenneti çamurdan yaparken bir parça kopup Ohrid’in üzerine düşmüş” dedikleri memleketleri; Avrupa’nın en eski ve derin gölü olan Ohri Gölü’nün kıyısında kurulmuş en büyük ildir. Nüfusun 60 bin olduğu ilde çoğunluğu Arnavutlar ve Makedonlar oluştururken şehirde çok sayıda Türk de yaşamaktadır.  Ayrıca Ohri Gölü dünyanın en berrak suyuna sahip 4 gölünden biridir ve şehir de göl de UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almaktadırlar.

6.000 senelik köklü bir geçmişe sahip olan şehirde birçok  medeniyet yaşamış fakat şehirdeki en derin izi Osmanlı bırakmıştır. Yalova ile kardeş şehir olan Ohri bir Türk toprağı görünümündedir ve şehirde çok sayıda Osmanlı mimarisi ürünü yapı görmek mümkündür. Şehirdeki 10 cami ve 1 Tekke Osmanlı dönemi eseri olarak günümüze ulaşmıştır. Yine Hıristiyanlar içinde önemli olan eski patriklik merkezi Ohri’de 40 adet kilise vardır. Resmi dili Makedonya olan şehirde ikinci ve üçüncü resmi diller Arnavutça ve Türkçedir.

Bir turizm şehri olan Ohri yıl içerisinde bir çok ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Birçok konaklama seçeneği bulunan şehirde aradığınız özelliklere göre, bütçenize en uygun olanı seçebilirsiniz. Otel fiyatlarının çok pahalı olmadığı Ohri de daha uygun konaklama tercih etmek isteyenler için hostel ve apartman daireleri de mevcuttur.

Ohri’nin gece hayatı oldukça renklidir. Gece kulüpleri daha çok saat 00.00’dan sonra rağbet görmektedir. Her bütçe ve müzik zevkine uygun eğlence mekanları bulabileceğiniz şehirde; Kliment Ohridski Caddesi, Ohri gece hayatının merkez üssüdür.

Ohri mutfağı Türk yemeklerine benzerlik gösteren bir yapıya sahiptir. Makalo adını verdikleri yoğur ve sarımsaklI mezeleri oldukça meşhurdur. Şehirde birçok Türk restoranı bulunmaktadır.

Tanıtıcı Video: