Lima İçi Ulaşım

metropolitano-bulevar-bus-station-barranco.jpg

Lima şehir içi ulaşım konusunda en rahat edebileceğiniz şehirlerden bir tanesidir. Şehrin pek çok noktasına yürüyerek ve bisiklet ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Lima’daki toplu taşıma sistemi de oldukça gelişmiştir. Şehirde seferleri oldukça sık olan metro ve otobüs hatları mevcuttur.

Metro hattı her ne kadar tek hat şeklinde olsa da şehirdeki pek çok noktaya ulaşım sağlamaktadır. Otobüs ve metrobüse göre oldukça hızlı ulaşım sağlayan metro ücret konusunda da oldukça uygundur. Tek kişilik metro bileti 2 PEN’dir.

Metrodan sonra en hızlı ulaşım sağlayan ve Lima halkı tarafından sıklıkla tercih edilen toplu taşıma aracı metrobüstür. Fakat metrobüs hattı şehrin her noktasına ulaşım sağlamamaktadır. Miraflores bölgesinden şehir merkezine kadar ulaşım sağlayan metrobüs hattı başka bölgelere gitmemektedir. Miraflores ve şehir merkezi arasındaki en hızlı ulaşım metrobüs ile sağlanmaktadır. Tek hatta hizmet veren metrobüs için tek kişilik bilet ücreti 1,5 PEN’dir.

Şehirde yerli halk tarafından sıklıkla tercih edilen toplu taşıma aracı otobüstür. Lima’nın her noktasına geniş otobüs hatlarıyla ulaşım sağlayabilirsiniz. Otobüslerin geçtikleri duraklar ve güzergâhlar önlerindeki tabelada bulunuyor.

Taksi de şehirdeki bir diğer ulaşım alternatifidir. Taksiler her ne kadar uygun fiyatlı olsa da araçlarda taksimetre bulunmuyor. Bu yüzden taksiye binmeden önce şoförle pazarlık yapmanız en iyisi olacaktır. Lima’nın turistik noktalarının çoğunluğu birbirine yakın olduğu için şehri yürüyerek de rahatlıkla gezebilirsiniz.