Phuket İçi Ulaşım

Phuket, Tayland’ın en pahalı ulaşım sistemine sahip olmasıyla ünlüdür. Belki de tam da bu sebeple, adada pek çok farklı ulaşım aracı gelişmiştir. Sarı-kırmızı renkli taksiler, limuzin olarak adlandırılan ve genelde havalimanı transferlerinde kullanılan klimalı taksiler, şehir merkezinde hizmet veren klimalı “micro” otobüsler ve “Song Taew” adlı mavi renkli lokal otobüsler Phuket içinde kullanılabilecek ulaşım araçlarındandır. Çok güvenli bir seçenek olmasa da, pratikliği açısından kısa mesafelerde motosiklet-taksiler de tercih ediliyor.

Tayland’ın geleneksel üç tekerlekli tuk-tukları Phuket’in dik tepelerini çıkamadığı için, bunun yerine adada “tuk-tuk” adıyla küçük kırmızı minibüsler kullanılıyor. Çok konforlu olmadıkları için yarım saatten kısa sürecek yolculuklarda tercih edilebilir ancak en kısa mesafeler bile 100 baht civarında olduğundan fiyat konusunda önceden anlaşmayı unutmayın. Phuket’te araba, jeep ve motosiklet kiralama da oldukça yaygın. Yollar, trafik ve araç kiralayan yerler çok da güvenli olmadığından, profesyonel firmalarla görüşmeyi ve dikkatli olmayı unutmayın.

Şehir merkezi ile başlıca plajlar arasında çalışan otobüsler Patong, Kata-Karon, Chalong Bay, Rawai-Nai Han, Cape Panwa, Mai Khao ve Surin-Kamala’ya gidiyor. Otobüs güzergâhlarının tek dezavantajı karşılıklı plajlar arasında direkt ulaşım sağlamıyor olması. Surin’den Patong’a gidiş taksi ile 15 dakika sürerken, otobüs ile 1 saat sürüyor. Otobüs ücretleri gidilecek yere göre 25-40 baht arasında değişiyor.