Apia

Apia Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Pasifik Okyanusu’nun orta yerinde cennetten bir parça gibi duran Apia Samoa’nın başkenti olup, Upolu Adası’nda yaklaşık 40 bin nüfuslu muhteşem bir yerdir. Kent sakin plajları, birbirinden leziz menüleriyle yerel lokantaları, gece hayatı ve kültür merkezleriyle hem huzurlu hem de eğlence dolu bir tatil keyfi sunmaktadır. Konaklama imkânlarının hayli gelişmiş olduğu Apia’nın bir diğer önemli özelliği ise pek çok doğal ve tarihî cazibe merkezine yakınlığıdır. Bu anlamda bir üs konumunda olan kenti ziyaret ettiğinizde Pasifik çevresindeki pek çok güzelliği de görme şansına erişirsiniz.

Apia’ya Ulaşım

Türkiye’den Samoa’ya direkt uçuş bulunmamaktadır ancak buraya ulaşımda Amerika üzerinden pek çok aktarmalı uçuş mevcuttur. Dolayısıyla Apia’ya gelirken ilk alternatifiniz bu olacaktır. Faleolo Havalimanı’na 30 kilometre uzaklıktaki Apia’ya hareket eden pek çok otobüs havalimanında sizi beklemektedir. Bir diğer alternatif olan deniz yolu ile ulaşım ise yine Amerika üzerinden hareket eden cruise gemileridir ancak o kadar sık seferleri olmayan bu gemiler genellikle iki ayda bir hizmet vermektedir. 

Apia’da Görülmesi Gereken Yerler

Samoa Kültür Köyü: Samoa halkının kültürel yaşantısı ve gelenekleri hakkında bilgi edinmek isterseniz hafta içi her gün ziyarete açık olan bu köye uğrayın. Köyün yüzyıllardır sahibi köylülerin bilgili ve misafirperver yapıları bu kültüre dair pek çok şey öğrenmenizde fayda sağlayacak. Dokuma işçiliğinden ağaç oymacılığına, geleneksel siapo kumaşının yapımından tatauların üretimine pek çok şeye tanıklık edebileceğiniz bu ziyaret sırasında dans ve müzik atölyelerine de katılmanızda fayda var. Dışarıdan gelen ziyaretçilere karşı son derece açık olan Samoa yerlileri gelenleri yerli müzik ve dansların yapıldığı kava töreni adını verdikleri özel bir törenle karşılamaktadırlar. Ayrıca köylerini görmeye gelen herkese tören bitiminde sıcak taş fırınında hazırladıkları özel yemeklerinden ikram etmektedirler. Dolayısıyla burası bölgeye özgü geçmişten gelen alışkanlık ve yaşayışı yakından gözlemlemek ve deneyimlemek için oldukça ideal bir adrestir.

Vanya Taule’alo Galerisi: Apia’nın merkezine arabayla sadece beş dakika uzaklıkta bu küçük ama özel galeride sadece Samoalı değil aynı zamanda diğer Pasifik adalarının sanatçılarının da eserleri sergilenmektedir. Baskı işlerden resimlere, ahşap oymalardan mücevherlere ve diğer el sanatlarına her biri en üst kalitede olan bu eserlerin hepsi burada sunulmakta ve satılmaktadır. Dolayısıyla buradan dönüşte yanınızda güzel bir anı parça ile dönmek isterseniz bu galeri en doğru alternatiflerinizden olacaktır. Galerinin hemen yanı başında ise Legends Cafe bulunmaktadır. Güzel bir galeri turunun ardından burada oturup yöreye özgü tatlılar eşliğinde dinlenebilirsiniz.  

Maketi Fou: Yerli tüccarları ve zanaatkarları ile aklınızı başınızdan alacak bu otantik pazar Apia’ya geldiğinizde mutlaka uğramanız gereken yerlerin başında geliyor. Bir yandan satış yaparken diğer yandan üretim faaliyetlerini sürdüren yerel satıcıların kuşattığı Maketi Fou ziyaretçilerine sadece bir alışveriş imkânı değil aynı zamanda sosyal bir deneyim de sunuyor. Önceliğin bir üretim pazarı olması olan bu pazarda av ekipmanlarından bölgeye özgü kumaş siapolara, ağaç oymalarından Hindistan cevizi kabuğundan yapılma takılara, lav-lava adını verdikleri sarmaşık işlerden yerel kıyafetlere pek çok şeyi bir arada bulabilirisiniz. Bölgenin sıcak ve nemli iklimine çare olarak niu adını verdikleri Hindistan cevizinden yapılan soğuk içeceklerini pazar tezgâhları arasında dolaşırken içerek rahatlayabilirsiniz.

Immaculate Conception Katedrali: Limanın üzerinde yükselen bu muhteşem katedral nefes kesici güzelliktedir. Aslen 1884 yılında inşa edilen bina, kısa bir süre önce yeniden inşa edilmiştir. Apia’nın alametifarikalarından olan yapı, dinî metaforlarla yüklü süslü ahşap işçiliğinin incelikli detaylarına sahip tavanlarıyla kendisine hayran bırakmaktadır. Şık cam süslemeleri ile ve kendine has ışığı ile kendisine hayran bırakan yapı bugün hala ibadete açık olup yaklaşık iki bin kişilik kapasiteye sahiptir.

Falemata’aga: Alman dönemine özgü eski bir okul binası olan bu yapı bugün müze olarak hizmet vermektedir. Tarih, kültür, Pasifik ve çevre olmak üzere dört ana temaya odaklanan büyüleyici güzellikteki bu müze bölgenin tarihine dair bilgiler içermekte, kültürüne dair pek çok bilgi vermekte ve de Samoa’nın yanı sıra sadece Samoa ile sınırlı kalmayan genişlikte alanı kapsayan bir coğrafyanın güçlü mirasını paylaşmaktadır.

Mormon Tapınağı: Samoa’daki en etkileyici binalardan birisi olan bu yapı Apia’nın batı yakasında 1.736 metrekarelik bir alana yayılan devasa bir tapınaktır. Bir önceki binanın bir yangın sebebiyle yıkılmasından sonra 2005 yılında tamamlanan bu beyaz granit yapı, art-deco tarzında yapılmış olup zarafetiyle görenleri kendine hayran bırakmaktadır.

Apia ile İlgili

Apia Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 26oC
  • Şub 26oC
  • Mar 26oC
  • Nis 26oC
  • May 26oC
  • Haz 26oC
  • Tem 26oC
  • Agu 25oC
  • Eyl 25oC
  • Eki 26oC
  • Kas 26oC
  • Ara 26oC

Kısa Kısa