San Francisco Kaliforniya Eyaleti’nin kuzeyinde yer alan önemli kültürel ve finansal bir merkezdir. San Francisco’nun kuruluşu 1776 yılında, Jose Joaquin Moraga ve Aziz Francisco Palou tarafından kurulan “Assisili Francesco Milyonerlik Binası” ile başlamıştır. Şehir 19. yüzyılın ortalarında Kaliforniya’da başlayan “Altına hücüm” döneminde bir anda zenginleşmiş ve büyümüştür. Bu zenginleşme ile ABD tarihinde yaşanan en büyük felaket olan 1906 depremine kadar Batı Kıyısının en gelişmiş şehri olan San Francisco, depremle büyük bir yıkıma uğramış ancak hızlı bir şekilde tekrar kurulmuştur.

San Francisco şehrindeki yerleşimin M.Ö. 3000'lere kadar dayandığı saptanmıştır. 18. yüzyılda İspanyollar bölgeyi keşfedene kadar küçük yerli kolonileri bu çevrede yaşamıştır. 1846'de Amerika-Meksika Savaşı'nın patlak vermesiyle San Francisco'nun da bulunduğu Kaliforniya eyaleti Meksika'dan ayrılmış ve Amerika Birleşik Devletleri'ne katılmıştır. "Altına hücum" dönemine kadar fazla gelişmeyen şehir altının bulunmasından günümüze hızlı bir şekilde gelişmiştir. San Francisco aynı zamanda 2. Dünya Savaşı’nda Pasifik cephesine en çok asker gönderen şehirdir. 1945 yılında savaşın bitiminde Birleşmiş Milletler'in kurulma çalışmaları burada başlamış ve kuruluş yasası burada hazırlanmıştır. Savaş bittikten sonra ise liberalizm akımına uğramıştır. Bu akımlar sayesinde bugün, ABD’de liberalizmin ve insan haklarının kalesi durumuna gelmiştir. Dünyanın dört bir yanından göç alan şehir kozmopolit yapısı sayesinde de farklı kültürlerin bir arada uyum içerisinde yaşadığı bir yer olmuştur. İnsan hakları konusunda pek çok eylemin öncülüğünü eden şehir de olmuştur.

San Francisco'nun iklimi de şehirde yaşamı keyifli hale getirmektedir. Yüksek sıcaklıkların görülmediği şehirde sıcaklık farkları da yüksek değildir. Bu nedenle turizm için çok uygun bir şehir olmuştur. Aynı zamanda kozmopolit yapısı sayesinde dünya mutfaklarının örneklerini şehirde görmek mümkündür. Chinatown yani Çin Mahallesi, Amerika'daki en büyüklerinden birisidir ve bu mahallede lezzetli yemekler ve keyifli aktiviteler bulmak mümkündür. Şehir 20. yüzyılın başlarında Mark Twain, Jack London gibi ünlü yazarların yaşadığı yer de olmuştur. Devamında da "Beat poetry" isimli akımın da merkez şehri olmuştur.

San Francisco'nun özellikle dağ manzaraları ve Victoria tarzı mimarisi ilgi çekmektedir. Uber, Twitter, Airbnb, Dropbox gibi teknoloji devi şirketlerin genel merkezleri de San Francisco'da bulunmaktadır. Bu canlı, hareketli ve gelişmiş şehir ziyaret etmeniz gereken bir destinasyondur.

Tanıtıcı Video: