Fırfırlı Camii

Şanlıurfa ilimizin temel tarihi ve turistik yapılarından olan Fırfırlı Camii (On iki Havari Kilisesi Aziz Havariler Kilisesi) şehrin Büyükyol diye de anılan Vali Fuat Bey Caddesi’nde yer almaktadır.Öncelikle kilise olarak inşa edildiği, kayıtlardan dolayı bilinen bu yapı ilk olarak Oniki Havari Kilisesi adı ile anılmıştır.

Kilise yapısında yer alan rüzgârgülü şeklindeki süslerden dolayı, yöre halkı kendi şivesince “Fırfırlı Kilise” diye adlandırmıştır.

Hristiyanlar için çok büyük değeri olan Varak Haçı, 1092 senesinde Van’dan getirilerek Urfa’daki Fırfırlı Camii (On İki Havari Kilisesi Aziz Havariler Kilisesi) ’ne konulmuştur. Mihrap üstündeki kitabede yazılı olduğuna göre 1956 yılında bu kilise, camiye çevrilmiş bulunmaktadır. Ancak isim konmadığı için yöre halkının tabiri ile anılmaya devam etmiş ve Fırfırlı Camii diye bilinmiştir.

Fırfırlı Camii (On İki Havari Kilisesi Aziz Havariler Kilisesi)

On iki Havari Kilisesi (Fırfırlı Camii) adındaki cami binası kesme taştan inşa edilmiştir. Bazilika plan üç nefli yapılmış olup taş işçiliği göz kamaştıracak güzelliktedir. Özellikle batı kısmı ve köşe kuleler son derece kıymetli taş işçiliği ile hazırlanmıştır.

Ana ibadet bölümünün orta kısmındaki kubbe ile yan bölümler tonozdan imaldir. Bu yapıda en fark yaratan detay yarım sütun yapısı ile dış cephe taş duvar süslemeleridir.

Şanlıurfa Dergah Camii tarihi

Fırfırlı Camii yani On iki Havari Kilisesi hemen yakınında yer alan Şanlıurfa Dergah Camii ile sıklıkla karıştırılmaktadır. Her iki yapının da sonradan camiye dönüştürülmüş olması ve bulundukları tarihi mevki ortak yanlarından birisidir.

Şanlıurfa Dergah Camii tarihi incelendiğinde onun da bir süre kilise olarak kullanıldığı ve sonradan camiye dönüştürülerek Müslümanların ibadetine açıldığı görülmektedir.


 

Fırfırlı Camii (On İki Havari Kilisesi Aziz Havariler Kilisesi) ULAŞIM

Cami,Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesinde ve tam olarak şehir merkezinde yer almaktadır. Bu mevkii sayesinde Fırfırlı Camii (On İki Havari Kilisesi Aziz Havariler Kilisesi) ulaşım sorunu yaşamayacağınız bir konumda yer almaktadır.

Şehir dışından gelen okuyucularımız akıllı mobil cihazlarındaki yol gösteren uygulamalardan da yardım alarak kolaylıkla ulaşabilirler.

Otomobil:Şanlıurfa’da yapacağınız seyahatinizi kendi aracınız ile planladıysanız şehre geldikten sonra şu adımları izlemeniz yeterli olacaktır. E 99 çevreyolundan Atatürk Bulvarı/Sarayönü Caddesi vasıtası ile Samsat Kapısı’na varmanız ve sonrasında Vali Fuat Bey Caddesi’ne dönerek yolu takip etmeniz halinde camiye ulaşabilirsiniz.

Otobüs:Hemen her şehrimizden Şanlıurfa’ya yapılan şehirlerarası otobüs seferleri de alternatifler arasında bulunmaktadır. Şehir İstanbul’ a 1300 km, Ankara’ya 850 km ve İzmir’e de yaklaşık 1250 km uzaklıkta yer almaktadır. Şehir otogarına vardıktan sonra toplu taşıma araçları veya taksi ile camiye ulaşabilirsiniz

Uçak: Şanlıurfa Havalimanı’na pek çok büyük şehrimizden uçak seferleri yapılmaktadır. Şanlıurfa merkez, alana 35 km uzaklıkta olup toplu taşıma araçları, havaalanı servisleri veya taksi vasıtası ile şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Fırfırlı Camii (On İki Havari Kilisesi Aziz Havariler Kilisesi) GİRİŞ ÜCRETİ

Fırfırlı Camii (On İki Havari Kilisesi Aziz Havarileri Kilisesi)giriş ücreti Öğrenci: Ücretsiz

Fırfırlı Camii (On İki Havari Kilisesi Aziz Havarileri Kilisesi)giriş ücreti Sivil: Ücretsiz

* Fırfırlı Camii (On İki Havari Kilisesi Aziz Havarileri Kilisesi)giriş ücreti 2018 yılının temmuz ayında güncellenmiştir.

Fırfırlı Camii (On İki Havari Kilisesi Aziz Havariler Kilisesi) ZİYARETE AÇIK GÜN VE SAATLER

Yaz Dönemi (15 Nisan-2 Ekim): Gün boyu

Kış Dönemi (3 Ekim-14 Nisan): Gün boyu

Tatil Günü: Bulunmuyor

Fırfırlı Camii (On İki Havari Kilisesi Aziz Havariler Kilisesi) İLETİŞİM

Adres:Merkez, Vali Fuat Bey Cad. 63000 Eyyübiye/ŞANLIURFA

Telefon: Şanlıurfa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü 0 (414) 312 5332