Santiago’ya Ne Zaman Gidilir?

sky-1101993_960_720.jpg

Santiago sıcak ve ılıman ikliminin hâkim olduğu bir bölgedir. Kış aylarında yaz aylarından çok daha fazla yağış düşmektedir. Yıllık sıcaklık ortalaması bölgede 14 santigrat civarlarında seyretmektedir. Çok sert kışların yaşanmadığı Santiago’da doyasıya bir tatil keyfi yaşamanız mümkündür. Yalnız tatilinizi planlarken yağışların yoğun olduğu dönemlere dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Bu dönemlerde gidecek olursanız yanınızda mutlaka yağmurluk, şemsiye götürmenizi tavsiye ederiz.

Santiago’da ortalama en yüksek sıcaklık 35 santigrat, en düşük sıcaklık ise 13 santigrattır. İlkbahar ve sonbahar dönemlerinde ise hava sıcaklığı 16 – 26 santigrat civarlarında seyrettiğinden dolayı pek fazla sıcaklık olmadığından dolayı bunalmadan keyifli bir tatil geçirebilirsiniz. Bu ara dönemler bölgeyi ziyaret etmek için oldukça uygundur. Akşam saatleri gündüze göre daha serin olduğundan Santiago’ya hazırlıklı gitmekte fayda olduğunu da belirtmeliyiz.

Santiago’ya gitmek isteyenler için en ideal dönem ilkbahar ve sonbahar aylarıdır fakat bu dönem dışındaki tarihlerde de Santiago’yu çeşitli festivaller ve etkinlikler için ziyaret edebilirsiniz. Yaz aylarını seven ziyaretçiler bu dönemde de tatillerini planlayabilir fakat haziran ayında şehrin ciddi bir yağış aldığını da göz önünde bulundurmalıdır. Yaz ayları 35 santigrat civarlarında seyretse de bölgede kuru ve sıcak bir hava olduğu için nem etkisi hissedilmemektedir. Kışları ise soğuktur ve 13 santigrat civarlarında seyretmektedir. Kar yağışı ise ülkede oldukça nadir görülür.

Şili’de yer alan her şehir çok farklı iklim özelliği gösterdiği için her biri için farklı kıyafetler götürülmelidir. Bu yüzden Şili’nin genel iklimine bakmak yerine Santiago’nun iklimine bakmanız yanılmanızı önleyecek ve tatile hazırlıklı gitmenize yardımcı olacaktır.