Riyad İçi Ulaşım

Riyadh-Metro.jpg

Riyad çok otomobil odaklı bir şehirdir ve Riyad'daki toplu taşıma az gelişmiştir. Riyad'da sokak isimleri yoktur, bu yüzden dolaşmak istediğiniz yere yakın yer işaretleri bilmeyi gerektirir.

Kendi arabanızla seyahat ediyorsanız, bir GPS sistemi taşımak akıllıca olacaktır. Yolculuğa başlamadan önce rotanızı planlayın. Birçok cadde, yol ve yer işaretleri hem Arapça hem de İngilizce olarak işaretlenmiş olsa da, hala bazı önemli caddeler, yollar ve çıkışlar yalnızca Arapça olarak işaretlenmiştir. Ayrıca kadınların araba kullanması yasaktır.

Çoğu ziyaretçi, şehir merkezinde bol olan beyaz taksilere güvense de taksileri gece bulmak daha zor olabiliyor. Taksilere bindiğinizde gideceğiniz yer için pazarlık yapmak bazen sayaç açmaktan daha ucuza gelebilmektedir.

Tek kadınların kayıtlı kamu taksilerini kullanmasına yasal olarak izin verilir. Ayrıca kadın misafirler arkaya oturmalıdır.

Minibüsler (SR 3) Riyad sokaklarında sıklıkla bulunur, ancak bunlar çoğunlukla işçiler tarafından kullanılır. Sıradan ziyaretçilerin kullanmaları oldukça zordur çünkü bu araçların durakları yoktur.

Yürüyerek gezmek isterseniz, yaya köprüleri çok az ve trafik ışıklarında bile sürücüler için dikkatli olmanız gerekir. Korkunç sıcaklarda çok az yaya görseniz de bu yolu tercih ederseniz çok dikkatli olmanız gerekir.