Google+

Taşkent

Taşkent - : - / -
--℃
1 UZS=0.00
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon1.9℃
 • Şubweather-icon3.9℃
 • Marweather-icon9.4℃
 • Nisweather-icon15.5℃
 • Mayweather-icon20.5℃
 • Hazweather-icon25.8℃
 • Temweather-icon27.8℃
 • Ağuweather-icon26.2℃
 • Eylweather-icon20.6℃
 • Ekiweather-icon13.9℃
 • Kasweather-icon8.5℃
 • Araweather-icon3.5℃
Nüfus: 2.309.300 / Dil: Özbekçe  / Para Birimi: Özbek Somu (UZS) / İklim: Karasal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2-3 gün

Taşkent Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Taşkent, Özbekistan’ın başkenti ve en büyük şehridir. Özbekistan’ın doğusunda yer alan Taşkent, Orta Asya’nın da nüfus bakımından en büyük şehirlerinden biridir. Yaklaşık olarak üç milyon nüfusa sahip olan Taşkent eski Sovyet Cumhuriyetleri içinde de dördüncü büyük kenttir. Tarihin en önemli ticaret yolu olan İpek Yolu’nun üstünde bulunan Taşkent oldukça eski bir yerleşim bölgesidir. 1966 yılında büyük bir deprem yaşamış ve şehrin büyük çoğunluğu tahrip olmuştur. Bu yıkıcı depremden sonra şehirde hızla yenileme çalışmaları başlatılmıştır. Şehir planlamacılığı konusunda başarılı olan Taşkent hızla modern bir görünüme kavuşmuştur.

Taşkent, “Şehir Hakimi” adı verilen bir vali-belediye başkanı tarafından yönetilmektedir. Şehir Hakimi’nin ataması cumhurbaşkanı tarafından yapılmaktadır. Bu yönetim birimi de “Taşkent Şehir Hakimiyeti” olarak adlandırılmaktadır. Şehir 11 idari bölgeye ayrılmıştır. Bu idari bölgelere Özbekçede “Tümen” denilmektedir. Taşkent’in 11 tümeni Bektemir, Mirza, Uluğbey, Mirabad, Sergeli, Sabir Rahimov, Üçtepe, Çilanzar, Hamza, Şeytantaur, Yunusabad ve Yakansaray’dır. Bu tümenler de “tümen hakimleri” tarafından yönetilmektedir. Oldukça sistematik bir yönetim şekline sahip olan Taşkent her geçen gün daha da güzel bir görünüme kavuşmaktadır.

Taşkent’te Sovyet dönemin izlerini barındıran ve yıkılmaya yüz tutmuş binalarla yeni yapılan modern ve estetik binalar yan yana bulunur. Şehirdeki imar çalışmaları halen devam etmekte olup yeni binalar, parklar, kongre salonları inşa ediliyor. Köklü bir tarihe sahip olan Taşkent’te yerleşim milattan önceki yıllara kadar uzanır. Bölgede izine rastlanılan ilk yerleşim “Ming Uruk- Bin Erik” olarak anılan yerleşkedir. Bu yerleşimin tarihi ise M.Ö 2. yüzyıldır. Taşkent, bu tarihten sonra pek çok devlet tarafından yerleşim bölgesi olarak tercih edilmeye devam etmiştir.

751 yılında Araplar tarafından ele geçirilmiştir. Bu dönemde İpek Yolu üzerinde önemli bir bölge haline gelmiştir. Taşkent’te 9. ve 10. yüzyıl boyunca Samani Devleti hüküm sürmüştür. Şehirde egemenlik kuran bir diğer önemli devlet ise Karahanlılar’dır. 10. yüzyıl sonlarında şehri ele geçiren Karahanlı Devleti 13. yüzyılın başlarına kadar bölgede hüküm sürmüştür. 14. yüzyıla gelindiğinde ise Timur tarafından ele geçirilmiştir. Timur’un egemenliği altındayken Timur İmparatorluğu’nun en önemli merkezlerinden biri haline gelmiştir. 16. yüzyılda Buhara Hanlığı tarafından ele geçirilen Taşkent kısa sürede birden fazla yönetim değişikliği yaşamıştır. 17. ve 18. yüzyıllarda Kazak ve Kalmıklar’ın yönetimine girmiş 19. yüzyılın başında ise Hokand Hanlığı’na bağlanmıştır.

1865 yılında şehrin tarihinde önemli olaylara sebep olacak Rusya İmparatorluğu tarafından ele geçirilmiştir. Rusya’nın Türkistan Genel Valiliği’nin merkezi yapılmıştır. Taşkent, 1899 yılında hizmete başlayan Taşkent-Orenburg demiryolu sayesinde Orta Asya’nın en önemli ticaret geçiş noktası olmuştur. 1917 yılında Sovyet egemenliğine girmiştir. Taşkent, 1918 yılında Türkistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin başkenti olmuştur. 1924 yılında Özbekistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla bu ülkenin toprakları içinde kalan Taşkent, 1930 yılında başkent yapılmıştır.

Sovyetler Birliği’nin 1 Eylül 1991 tarihinde dağılmasının ardından Özbekistan bağımsızlığını ilan etmiştir. Bağımsızlığını ilan eden Özbekistan Cumhuriyeti’nin başkenti olarak da Taşkent seçilmiştir. Şehir çeşitli kaynaklarda farklı isimlerle anılmaktadır. Erken dönem kaynaklarında Çaç, Şaş, Şaşkent, Terken, Tünkent ve Binkent olarak çeşitli isimlerle bahsediliyor. Divân-ı Lügati’t Türk’te ise Taşkend adıyla yer alıyor. Taşkent adıyla ilk kez 11. yüzyılda Biruni ve Kaşgarlı Mahmud’un eserlerinde yer almıştır. Bu tarihten sonra ise Taşkent olarak kalmıştır.

Bağımsızlığını ilan eden Özbekistan’ın diğer ülkelerle kurduğu bağda Taşkent önemli bir yere sahiptir. Özellikle ekonomik alanda gelişmiş ülkelerle kurulan bağda etkilidir. Özbekistan’ın bağımsızlığını kazanmasından sonra devlet başkanlığına gelen İslam Kerimov uzun yıllar görevde kalmıştır. 2016 tarihinde hayatını kaybedene kadar devlet başkanlığı yapan Kerimov’un, Taşkent’in gelişmesinde büyük katkıları olmuştur. Moskova, St. Petersburg ve Kiev’den sonra eski Sovyet Cumhuriyetleri içindeki dördüncü büyük şehir olan Taşkent’in nüfusunun %63’ünü Özbekler, %20’sini Ruslar, %4.5’ini Tatarlar, %2.2’sini Koreliler, %2.1’ini Tacikler, %1.2’sini Uygurlar oluşturmaktadır. Bu etnik çeşitlilik Taşkent’i, farklı kültürlerin birbirleriyle uyum içinde yaşayabileceğinin en güzel örneklerden biri haline getirmiştir. Taşkent’in günlük hayatından mutfağına kadar her alanda uyum içinde yaşayan farklı etnik kökenden insanları bulmanız mümkün. Bu çeşitlilik sayesinde şehirde farklı diller duymanız olasıdır. Her ne kadar Özbekistan’ın resmi dili Özbekçe olsa da halkın yaşlı kesimi Rusça da bilmektedir. Genç nüfus arasında İngilizce bilenler de vardır. Taşkent’te Türkçe konuşan insanlara rastlamanız da mümkün. Her ne kadar Türkçe bilmese bile yerli halktan biriyle Türkçe anlaşabilmeniz mümkündür. Fakat yine de dikkatli olmanızı öneririz çünkü Özbekçede karşılığı olan her Türkçe kelime aynı anlama sahip olmayabilir. Anlam karışıklığını ve yanlış anlaşılmaları önlemek adına buna dikkat etmelisiniz.

Taşkent Gezilecek Yerler

Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te gezilecek pek çok yer, yapılacak pek çok aktivite mevcuttur. Taşkent, tarih boyunca yerleşke olarak seçilmiş bölgelerden birisidir. Bunun bir getirisi olarak şehirde çok sayıda tarihi yapı bulunuyor. Şehirde göz kamaştırıcı camiler, özgün mimarili medreseler, tarihi kişilerin heykelleri mevcuttur. Tarihi binaların yanı sıra yemyeşil parkları, hareketli caddeleri ile de turistlerin ilgisiniz çekiyor. Taşkent’te sanata, tarihe ve bilimi oldukça önem veriliyor. Şehrin dört bir yanında müzeler, sanat galerileri, konser salonları bulunuyor.

Özbekistan’ın başkenti olan Taşkent ülkenin doğusunda yer alır. Şehir Çirçik Vadisi üzerine kurulmuştur.

Geolocation

tashkent-196525_960_720.jpg

Oldukça sert karasal ikilim etkisi altında bulunan Taşkent’te yaz ayları yüksek sıcaklıklar görülmektedir. Kış ayları da çetin soğuklarla geçmektedir. Bu nedenle Taşkent’i ziyaret etmek için en uygun zamanlar nisan, mayıs ve haziran ayının ilk haftaları ile eylül, ekim aylarıdır.

Uçak ile Taşkent’e gitmek isterseniz İslam Kerimov Uluslararası Havalimanı’nı kullanmanız gerekiyor. İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Taşkent’e aktarmasız uçuşlar yapılmaktadır. İstanbul-Taşkent arası uçuş süresi ise 4 saat 50 dakikadır. Havalimanında sadece iki tane bagaj bandı bulunmakta. Ne yazık ki hangi uçuşun bagajları olduğunu gösteren tabelalar her zaman doğru olmayabiliyor. Bu yüzden en iyisi iki bant arasında bekleyip her iki tarafı da kontrol etmek olacaktır. Böylece bagajınızı gözden kaçırma ihtimalini ortadan kaldırmış olacaksınız.

Havalimanından şehir merkezine ulaşmak için taksi ya da havalimanına ait olan mekik seferlerinden yaralanabilirsiniz. Havalimanından şehir merkezine taksi ücreti yaklaşık olarak 15000 Özbek Som’u tutmaktadır. Şehir merkezine giden havalimanı servislerinin kalkış noktası ve sefer sıklıkları hakkında ise havalimanında bulunan danışma masalarından bilgi alabilirsiniz.

Trenle Taşkent’e yolculuk yapmanız da mümkün. Fakat Türkiye’den direkt olarak tren seferleri yok. Orta Asya demiryolunun en önemli noktası olan Taşkent’e Moskova’dan ve Kazakistan’dan tren seferleri yapılmaktadır. Tacikistan’dan ya da Çin’den gelen trenlerden bir kısmı da Kazakistan’daki aktarma noktasından Taşkent’e ulaşmaktadır. Tren biletleri Avrupa’daki tren biletlerinden daha ucuzdur fakat biletleri sadece nakit ödemeyle alabilirsiniz.

Başkent Taşkent her yıl çok sayıda turiste ev sahipliği yapan bir şehirdir. Şehre olan bu yoğun talebi karşılayabilmek için de çok sayıda otel inşa edilmiştir. Şehre gezmek için gelen turistlerin yanı sıra iş amacıyla gelen turist sayısı da çok fazladır. Özellikle son yıllarda hızla gelişen iş dünyası Taşkent’e yüzlerce iş adamını çekmektedir. Üniversitesi ve sahip olduğu müze ve araştırma merkezleriyle çeşitli seminerlere ve konferanslara da ev sahipliği yapmaktadır. Bu yoğun gündem aracılığıyla şehir her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. Bu durum da şehirdeki konaklama imkanlarını artırmıştır.

Taşkent’te her bütçeye ve zevke göre konaklama mekanı bulmak mümkün. Dünya çapında çeşitli şehirlerde yer alan otel zincirlerinden orta halli bütçelere hitap eden otellere, hostel ve pansiyonlara kadar geniş bir yelpazesi vardır. Taşkent’te konaklama için en sık tercih edilen bölgelerden bir tanesi Emir Timur Caddesi’dir. Şehir merkezinde yer alan Emir Timur Caddesi’ndeki oteller, şehrin pek çok noktasına yürüme mesafesindedir. Bu bölgedeki otellerden birini tercih ettiğiniz takdirde ulaşım konusunda hiç sorun yaşamazsınız.

Emir Timur Caddesi’nde dilerseniz beş yıldızlı otellerden birinde kalabilirsiniz. Lüks hizmetleriyle ziyaretçilerini memnun eden bu otellerde pek çok imkandan yararlanabilirsiniz. Beş yıldızlı otellerde spa ve masaj salonları, Özbek ve dünya mutfağından örnekler barındıran birbirinden lezzetli yemekler sunan restoranlar gibi çeşitli hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Taşkent’in beş yıldızlı otellerinden birinde 1 gecelik oda fiyatı yaklaşık olarak 940.000 Somudur.

Büyük ve lüks bir otelde değil de orta fiyatlı otellerde kalmak isterseniz yine Emir Timur Caddesi’nde bulunan otelleri araştırabilirsiniz. Burada yer alan otellerin pek çoğunda açık büfe kahvaltı hizmeti sağlanıyor. Bu bölgeden bir otel tercih ettiğinizde şehir içi ulaşım konusunda rahat edeceksiniz.

Taşkent’teki konaklama imkanları Emir Timur Caddesi ile sınırlı değildir elbette. Olmazor ve Rakotboshi bölgeleri de konaklama için tercih edilebilecek ideal bölgelerdendir. Burada da bütçenize ve zevkinize uygun çok sayıda otel bulabilirsiniz. Şehir merkezinden çok uzak olmasalar da bazı otellerden şehir merkezine ulaşabilmek için toplu taşıma kullanmanız gerekebilir. Rezervasyonunuzu yaptırmadan önce tercih ettiğiniz otelin konumunu ve ulaşım hizmeti sağlayıp sağlamadığını araştırmalısınız. Taşkent’te bulunan orta bütçeli otellerde bir gecelik ücret yaklaşık olarak 380.000 Özbek Somudur.

Daha uygun fiyatlı bir yerde kalmak isterseniz şehirde bulunan pansiyonları araştırabilirsiniz. Bu pansiyonlarda değişik oda seçenekleri bulabilirsiniz. Kimisinde 1 yada 2 kişilik odalar bulunurken kimilerinde yatakhane tarzı odalar bulunuyor bu tarz odalarda ise ücretlendirme oda için değil yatak için yapılıyor ve odayı diğer misafirlerle paylaşıyorsunuz. Eğer bütün gününüzü dışarıda geçirecek ve konaklamaya sadece uyumak için ihtiyaç duyacaksanız bu pansiyonlar sizin için ideal olabilir. Bu tarz pansiyonlarda 1 gecelik ücret ise yaklaşık 150.000 Özbek Somu’dur.

Taşkent’te konaklama için yer bulmada çok sorun yaşanmamaktadır. Fakat yine de seyahat tarihiniz belli olduğunda kalacağınız yeri önceden ayırtmanızı tavsiye ederiz. Böylece hem Taşkent’e ulaştığınızda yer bulma kaygısı yaşamayacaksınız hem de erken rezervasyon indirimleriyle konaklama masrafınızdan tasarruf edeceksiniz.

Taşkent onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Taşkent Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Taşkent Otelleri

En Uygun Fiyatlı Taşkent Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Taşkent Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Taşkent Otelleri

1491487385_3.jpg

Taşkent şehir içi ulaşımı oldukça kolay ve ucuzdur. Şehir içi ulaşımda en önemli araç metrodur. Şehirdeki trafik yoğunluğunu azaltan metrolar hızlı ve ucuz ulaşım sağlamaktadır. Ayrıca Taşkent metro istasyonları değişik mimarileriyle de görülmeye değerdir. Eski Sovyet tarzının büyüleyiciliği ile modern görünümü bir arada bulunduran metro istasyonlarını toplu taşıma kullanmasanız bile görmenizi öneririz. Taşkent’te 3 adet metro hattı bulunuyor. Kırmızı, mavi ve yeşil olarak adlandırılan bu metro hatlarının güzergahlarını her metro istasyonunda bulabilirsiniz. Metro biletleri ise 1000 Özbek Somu’dur.

Taksi ile de Taşkent’te kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Taksiler her ne kadar ucuz olsalar da binmeden önce gideceğiniz yeri söyleyip mutlaka pazarlık yapmalısınız. Özbekçe bilmiyorsanız bile taksi şoförleriyle Rusça ya da Türkçe anlaşabilirsiniz. Taşkent’teki taksilerin pek çoğu oldukça eskidir ve taksi içinde sigara içmek serbesttir.

Araç kiralayarak da şehir içinde ulaşım sağlayabilirsiniz. Taşkent’te bulunan araç kiralama yerleri her ne kadar az olsa da bütçenize göre bir araç bulabilirsiniz.

Otobüs ile de Taşkent içinde ulaşım sağlayabilirsiniz. Metroya göre daha yavaş olan otobüsler şehrin değişik sokaklarını görmek için tercih edilebilir. Otobüs biletleri de metro biletleri ile aynı ücrete sahiptir.

Zengin bir mutfağa sahip ola Özbek Mutfağı'nda meyveler ve çay önemli bir yere sahiptir. Alışılanın dışında yemek sıralamasına sahip olan Taşkent mutfağında yemekler çay ile başlayıp çay ile sona ermektedir. İlk önce çayın ikram edildiği sofralarda çayın ardından geleneksel bir tatlı yenir, ardından ana yemek ikram edilir. Ana yemekten sonra da mantı ya da pilav yenir. Tüm bunların ardından genellikle meyve servisi yapılır. Son olarak da yine çay ikram edilir. Her ne kadar bizim alışık olduğumuz sıralamanın dışında olsa da Taşkent Mutfağı oldukça lezzetli yemeklere sahiptir.

Özbek Mantısı: Bizdeki mantıyla neredeyse aynı olan bu mantıda farklı olarak bolca sumak kullanılır. Ayrıca mantıları kapatma şekilleri de farklıdır. Taşkent seyahatiniz sırasında Özbek mantısını mutlaka denemelisiniz.

Plov: Özbek pilavı olarak da bilinen bu yemek çeşitli baharatlar ve sebzelerle hazırlanan pilavdır. Bol baharatlı ve çeşitli sebzelerle hazırlanan pilav kuzu eti ya da tavuk etiyle servis edilir.

Samsa: Genellikle kıymalı iç ile yapılan Samsa bir çeşit börektir. Kendine has şekli ve ağızda kıtır kıtır dağılan hamuru ile Taşkent’te mutlaka denemeniz gereken bir tat.

Nişalda Tatlısı: Yumurta akı, şeker ve dağlarda yetişen yetmek adlı bitkinin kökünden yapılan bu özel tatlı Özbek mutfağının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

90350395_large_getImage__29_.jpg

Taşkent gece hayatı konusunda pek çok Orta Asya şehrine kıyasla oldukça hareketlidir. Taşkent’teki akşam ve gece eğlenceleri her eğlence anlayışındaki insana hitap edecek zenginliktedir. Sahip olduğu kafe, bar ve gece kulübü sayısının fazlalığı ile başkente yakışır bir eğlence hayatına sahiptir. Şehirde çok sayıda canlı müzik yapan mekan bulmak da mümkündür. Taşkent gece kulüpleri ve barları müzik konusunda oldukça iddialıdırlar. Dünya müziğini yakından takip eden Djlere sahip olan mekanlarda doyasıya eğlenebilirsiniz. Son zamanlarda oldukça gelişen Özbek müziği ile de Taşkent gecelerinde eğlenebilirsiniz.

Hem gece hem gündüz hareketin hiç kesilmediği Puşkin Caddesi, Taşkent’te yaşayanların buluşma noktasıdır. Gece hayatı konusunda da çok sayıda mekan alternatifi sunan Puşkin Caddesi Taşkent’te eğlenmek için en uygun noktalardan bir tanesidir. Puşkin Caddesi’nde kendi eğlence anlayışınıza göre bir mekan mutlaka vardır. Buradaki mekanların büyük çoğunluğunu orta halli barlar ve publar oluşturuyor. Taşkent’in genç ve öğrenci nüfusu tarafından sıklıkla tercih edilen bu barların pek çoğunda canlı müzik yapılıyor. Bu mekanlarda dilerseniz canlı müzik eşliğinde içkinizi içebilir ve keyifli bir akşam geçirebilirsiniz. Canlı müzik olmayan bar ve pubların içleri dans edebileceğiniz şekilde tasarlanmıştır. Hareketli bir akşam geçirmek ve dans pistinde müziğe eşlik etmek isterseniz bu eğlence mekanları sizin için doğru tercih olacaktır.

Onlarca eğlence mekanının olduğu Puşkin Caddesi’nde daha lüks hizmet alabileceğiniz, büyük gece kulüpleri de mevcut. Bu gece kulüplerini tercih eden müşteriler genelde iş adamları ya da iş amacıyla Taşkent’e gelen ziyaretçilerden oluşuyor. Bu büyük ve lüks gece kulüplerinde eğlenmek istiyorsunuz gitmeden önce mekanı araştırmanızı öneririz. Lüks gece kulüplerinin bir kısmı girişte ücret talep etmektedir. Mekana göre değişse de bu ücret yaklaşık 5000-6000 Özbek Somu civarındadır. Giriş ücreti talep eden gece kulüplerinin bir kısmı ise kadın ve erkek müşterilerinden farklı ücretler almaktadır. Taşkent’te bulunan lüks gece kulüplerinin bir kısmında ise kapıda kıyafet ve yüz kontrolü yapılmaktadır. Gitmeden önce hangi kıyafetlerin geri çevrildiğini hangilerinin kabul edildiğini öğrenmeniz kapıda nahoş bir durumla karşılaşmanızı önleyecektir.

Taşkent gece hayatının yoğun olarak yaşandığı bölgelerden bir tanesi de Kahkara Caddesi’dir. Dilerseniz buradaki eğlence mekanlarında da vakit geçirebilirsiniz. Ağırlıklı olarak Rus ve Batı tarzı müziklerin çalındığı Kahkara bölgesindeki eğlence mekanlarında da renkli bir akşam geçirebilirsiniz.

Taşkent’te geceleri hem eğlenmek hem de kültürel ve sanatsal etkinliklere katılmak isterseniz de sayısız seçeneğiz bulunuyor. Şehirde çok sayıda sinema ve tiyatro salonu bulunuyor. Özbekçe bilmiyorsanız bile sorun yaşamazsınız çünkü Taşkent sinema salonlarında gösterilen filmlerin büyük çoğunluğu İngilizce ya da Rusça altyazılı olarak verilmektedir. Dünya sinemasından örneklerin büyük çoğunluğu ise orijinal dilleriyle gösteriliyor. Tiyatro salonları da şehrin dört bir yanına dağılmış durumda. Önceden bilet ayırtarak keyifli bir oyun seyredebilir ve hoş bir akşam geçirebilirsiniz. Taşkent konser salonlarında da çeşitli etkinlikler bulmanız mümkün.

Taşkent’te yılın farklı dönemlerinde gerçekleştirilen çok sayıda festival bulunuyor. Çeşitli festivallere ev sahipliği yapan Taşkent’e gitmeden önce etkinlik takvimine göz atmanızı öneririz.

Taşkent Pilav Festivali: Nisan ayında gerçekleştirilen bu festivalde birbirinden lezzetli ve çeşitli pilavlar yapılmaktadır. Pilav-fest adıyla da bilinen bu festivalde Özbek mutfağının vazgeçilmezi olan pilavlar yapılarak ziyaretçilere ikram edilmektedir.

Taşkent Bira Festivali: Her yılın haziran ayında gerçekleştirilen bu festivalde çeşitli aromalarda biralar ikram edilmektedir.

Özbek Türk Film Festivali: Kasım ayında gerçekleştirilen festivalde Türki Cumhuriyetlerden çeşitli filmler gösterilmektedir.

TASHSTREET.jpg

Taşkent, büyüyen ve gelişen bir şehir olarak çeşitli alışveriş merkezlerine sahiptir. Şehirde lüks giyim mağazalarının toplandığı cadde Saligokh Caddesi’dir. Burada çeşitli markaları ve giyim zincirlerinin mağazalarını bulmanız mümkün. Bu caddenin yanı sıra Puşkin Caddesi de şehrin önemli alışveriş noktalarından bir tanesidir.

Taşkent’te alışveriş en güzel yanı değişik günlerde kurulan semt pazarlarıdır. Özbekistan ve Taşkent’e özgü çeşitli ürünler bulabileceğiniz rengarenk semt pazarlarını mutlaka ziyaret etmelisiniz. Çok sayıda olan semt pazarlarından en ünlüsü ise “Çarsu” pazarıdır. Burada çeşitli baharatlar, el yapımı ürünler, yöresel kıyafetler ve değişik hediyelik eşyalar bulmanız mümkün. Keçeden yapılma yöresel kilimler, safran, şam fıstığı, Özbekistan’a özgü kıyafetler alarak Taşkent seyahatinizden andaçlar biriktirebilirsiniz.

Taşkent ile Türkiye arasında 2 saatlik fark vardır. Taşkent saati Türkiye saatinden 2 saat ileridedir.

Taşkent’te Özbekistan’ın para birimi olan Özbek Som’u kullanılmaktadır. 1 Türk Lirası 1035 Özbek Som’u (UZS)dur.

Taşkent’in resmi dili Özbekçedir.

Taşkent, T.C. Taşkent Büyükelçiliği’nin görev alanına girmektedir.

Adres: Akademik Yahya Gulyamov Ko’chasi. No:87

Taşkent/Özbekistan.

Telefon: +(998) 71 113 03 43, +(998) 71 113 03 44

14 Ocak: Vatan Himayecileri Günü

8 Mart: Dünya Kadınlar Günü

21 Mart: Nevruz Bayramı

9 Mayıs: Hatıra ve Saygı Günü

1 Eylül: Bağımsızlık Bayramı

1 Ekim: Öğretmenler Günü

8 Aralık: Anayasa Günü

*Yukarıdaki tarihler 2017 yılına aittir. Tarihler yıla göre değişmektedir.

Ambulans: 103

Yangın: 101

Polis: 102

Acil Durum: 1050