Tayvan’ın Festivalleri

Mid-Autumn_Festival-beijing.jpg

Toplum ruhunu ve sosyal uyumu arttırmak için her yıl mayıs ayında düzenlenen Buddha's Bathing Festivali kapsamında 2 gün süreyle Budha'nın doğum günü kutlamaları gerçekleştirilir. Budist törenleri, sanat, müzik, kültürel gösteriler düzenlenerek dünya barışı için dualar edilir.

Çin takvimine göre her yıl 5. ayın 5. günü gerçekleştirilenDragon Boat Festivali haziran ayında denk gelmektedir. Keelung Nehri boyunca binlerce insan festival süresince gerçekleştirilen bot yarışlarını izler. Müzik, dans ve sayısız alışveriş imkanının sunulduğu festivalde geleneksel bir pirinç yiyeceği olan zongzih yanında çok sayıda Tayvan yemeği de servis edilmektedir.

Bir hasat şenliği olan Mid-Autumn Festivali de Çin takvimine göre 8. ayın 15. günü düzenlenmektedir. Eylül ayına denk gelen festivalde gece gündüz gösteriler, yürüyüşler ve çok sayıda etkinlik gerçekleştirilmektedir.

Dünyaca ünlü Tayvan Fener Festivali'yse her yıl şubat ayında Taoyuan'ın Station bölgesinde gerçekleştirilmektedir. Fenerler, ışık şovları, havai fişek gösterilerinin düzenlendiği festival yerel ve uluslararası katılımcılarıyla dünyanın en büyük fener festivali olarak bilinmektedir.