Tunus Şehir İçi Ulaşım

Tunus şehri içinde ulaşım hiçbir şekilde sorun olmaz. Ülkenin en büyük şehri ve başkenti olduğu için bütün yollar Tunus şehir merkezine en kolay varılacak şekilde hazırlanmıştır. Şehir içi ulaşımda en çok kullanılan yöntemse otobüstür. Otobüsün önemli ayrıcalıkları ucuz olması ve çok hat bulunması. Otobüslerdeki yazılar Arapça olacağından öncesinde otobüs güzergahını gösteren bir harita edinmeniz faydalı olacaktır. Şehrin otobüs işletmesinin adı SNT olarak bilinir. Eğer yeşil-beyaz otobüsler görürseniz bilmelisiniz ki özel bir firmaya aittir. Otobüslerin biletleri otobüsün içinde satılmaktadır.

Tunus şehrinde tramvay da bir diğer şehir içi ulaşımı sağlama yöntemidir. Ana tramvay sistemi olan Metro Leger 5 hattan oluşmaktadır. Şehrin bir diğer tramvay sisteminin adı da TGM. TGM, Tunis Marine adlı duraktan başlayıp La Marsa adlı durağa kadar uzanıyor. Metro Leger tramvay sisteminin 1 numaralı hattı TGM ile Tunis Marine durağında buluşuyor. Tramvay biletleri durakların yanındaki gişelerden satılmaktadır. Tunus şehrinde ulaşım için aylık ya da haftalık gibi toplu bilet alımları yoktur.

Bir diğer şehir içi ulaşım sağlama yöntemi de taksilerdir. Taksiler şehirde her zaman bulabileceğiniz araçlardır, hele ki tren ve otobüs terminallerinde taksiler günün hangi saati olursa olsun çok sayıda bulunmaktadır. Taksi tercih ederken renklerinin sarı olmasına ve taksimetrelerinin bulunmasına dikkat edin. Ayrıca taksilerde üç kişi sınırlaması vardır, daha fazlasını kabul etmeyeceklerdir.