Adıyaman Festivaller

Zengin tarihi ve kültürel yapısıyla Adıyaman, bir festivaller kentidir. Yazımızın devamında sıraladığımız etkinlikler için güncel tarihleri seyahatinizden önce mutlaka kontrol edin.

Adıyaman Arsemia Müzik Festivali (Haziran/Şehir merkezi): Adıyaman Belediyesi ve Adıyaman Filarmoni Orkestrası Derneği tarafından düzenlenen kültürel bir festivaldir.

Uluslararası Nemrut-Kommagene Festivali (25-27 Haziran/ Nemrut ve Kahta): Festival kapsamında uluslararası arkeoloji konferansı halka açık konserler bölgenin turizme yönelik sorunları ve çözüm önerilerinin gündeme getirildiği konferanslar düzenlenir ve Nemrut’ta Kral Antiochos’un hayatı canlandırılır. Bunlara ek olarak Nemrut Dağı’nda balon ve motorlu yamaç paraşütü uçuşları, Atatürk Barajı’nın Kahta kıyısında su sporları yarışları yapılmaktadır.

Eğitim ve Kültür Festivali (Eylül/Besni): Her yıl geleneksel olarak Besni’de düzenlenen festival dünyanın ilk ve tek eğitim bayramı olma özelliğini taşıyor.

Zerban Şenlikleri (20 Temmuz/Çelikhan): Alevi nüfus tarafından kutsal sayılan Zerban Suyu etrafında gerçekleştirilen Zerban Şenlikleri'nde Kürtçe ve Türkçe söylenen şarkılarla hep birlikte eğlenerek barış, kardeşlik, birlik ve beraberlik vurgulanır.