İğneada’daki Festivaller

İğneada’ya gittiğinizde halkın geleneksel eğlencelerine katılmak kaçınılmaz olacaktır. Yöresel tatları denemek, yöre halkını daha iyi tanımak ve Trakya havasını solumak için bu etkinliklere katılmanızı öneriyoruz. Festival ve şenliklerin detaylı bilgilerini yazımızda okuyabilirsiniz.

Geleneksel Demirköy Çilek Festivali: 30 Haziran 2017 Cuma günü İğneada’nın bağlı Demirköy ilçesinde geleneksel Çilek Festivali gerçekleşmiştir. Yörenin en lezzetli doğal ürünü çilek meyvesi için düzenlenen ve 3 gün süren festivalin amacı hem yerli hem yabancı turiste Demirköy’ü tanıtmaktır. İğneada’ya bu tarihlerde gelirseniz sizin de bu festivale katılmanızı öneririz.

Yeşilce Köyü Yaz Şenliği: Bu sene ikincisi düzenlenen yaz şenliği Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı Yeşilce Köyü’nde düzenlenir. Bu sene 16 Temmuz 2017 günü tüm ilçe halkı bu köyde bir araya gelerek yazın gelişini kutladı. Siz de İğneada’ya gittiğinizde bu şenliğin tarihlerine denk gelirseniz yerel halkla iç içe olmak ve farklı bir deneyim yaşamak için Yeşilce Köyü Yaz Şenliği’ne katılabilirsiniz.

Hıdırellez Şenlikleri: Her yıl Mayıs ayının ilk pazarında Hıdırellez şenlikleri İğneada’da büyük bir heyecanla kutlanır. Bu şenliklerde tüm halk toplanıp hep birlikte piknik yaparak gün boyunca eğlenir. Şenliklerden bir gün önce kekik toplanıp suya bastırılmaktadır. Halk arasındaki inanca göre bu kekikler akşam evin kapısına cadılar gelmesin diye asılır. Sabah evden çıkmadan öncede kekikli su ile yüzler yıkanır.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.