Kuşadası’na Nasıl Gidilir?

1

Aydın merkeze 71 km ve İzmir’e 90 km mesafede bulunan Kuşadası’nın İstanbul’a uzaklığı ise 570 km’dir. Ankara’ya 647 km uzaklıkta olan ilçenin nüfus yoğunluğu fazla olan bu şehirlere yakınlığı nedeniyle ulaşım oldukça kolay ve çeşitlidir. Kuşadası’na yılın her döneminde İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa gibi pek çok şehirden şehirlerarası otobüslerle ulaşmak mümkündür. Yaz mevsimi dışında kalan zamanlarda sefer sayısı azalsa da Kuşadası’na her mevsimde şehirlerarası otobüs seferi bulunmaktadır. Eğer İzmir’den Kuşadası’na ulaşmak isterseniz, İzmir Otogarı’ndan Pamukkale ve Kamil Koç Turizm’in Kuşadası’na sık sık düzenlediği seferleri tercih edebilirsiniz.

Kuşadası’na İzmir’e uçakla geldikten sonra da kolayca ulaşılabilmektedir. İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na 65 km uzaklıkta olan Kuşadası’na uçaktan indikten sonra HAVAŞ otobüsleri ile gidilebilir. Bazı yerel hava yolu şirketlerinin Kuşadası’na servis hizmeti de bulunmaktadır. Demiryolunu kullanmak isteyenler ise Adnan Menderes Havalimanı’ndan Denizli trenine binip Selçuk İstasyonu’nda inerek, Kuşadası dolmuşlarıyla Kuşadası’na ulaşabilir.

Karayoluyla ulaşım için kuzey ve güney yönünden gelenlere 2 farklı yol güzergâhı bulunmaktadır; İzmir, İstanbul, Ankara rotasını kullanarak kuzey yönünden gelecekler olanlar İzmir - Aydın karayolu üzerinden Selçuk’a ulaşarak Kuşadası yönüne devam edebilmektedir. Bu rotadaki İzmir - Aydın Otoyolu tercih etmek yolculuk sürenizi kısaltabilir. Kuşadası’na; Aydın, Denizli, Antalya yönünden gelecekler ise Aydın - Söke karayolunu kullanarak ilçeye ulaşabilmektedir.