Sinop’taki Festivaller

sinop_mutluluk_festivali_.jpg

Sinop’a yılın hangi döneminde gelirseniz gelin şehirde katılabileceğiniz bir etkinlik bulabilirsiniz. Sinop’a gitmeden önce şehirde düzenlenen festivallere ve etkinliklere göz atmanız gezinizi daha keyifli hale getirmeye yardımcı olabilir. Sinop’ta düzenlenen etkinliklerin listesini aşağıda bulabilirsiniz.

Mutluluk Festivali

TÜİK’in 2016 istatistiklerine göre Türkiye’nin en mutlu ili olan Sinop’ta her yıl eylül ayında Mutluluk Festivali düzenlenmektedir. Üç gün süren festivalde dans gösterileri ve konserler eşliğinde keyifli anlar yaşayabilirsiniz.

Ayancık Kültür ve Keten Festivali

Geleneksel olarak her yıl temmuz ayının son haftasında Ayancık ilçesinde düzenlenen festival üç gün boyunca söyleşi, panel, açık oturum etkinliklerinin yanı sıra konserlere ev sahipliği yapmaktadır. Sadece Ayancık halkının değil çevre illerden de binlerce kişinin katıldığı festivalde gönlünüzce eğlenebilirsiniz.

Erfelek Tatlıca Şelaleleri Festivali

Erfelek Belediyesi tarafından her sene 31 Temmuz-1Ağustos tarihleri arasında düzenlenen festivalde yağlı güreş gösterileri ile birlikte sanatçıların sahne aldığı konserler katılımcılara coşku dolu anlar yaşatıyor.

Gerze Kültür ve Sanat Festivali

Sinop’un geleneksel festivallerin başında gelen Gerze Kültür ve Sanat Festivali her sene temmuz ayında düzenleniyor. Dans gösterileri ve ses sanatçılarının performanslarını sergilediği festival Sinoplular tarafından yoğun ilgi görüyor.

Hıdrellez ve Karakucak Güreş Şenliği

Her yıl Sinop’un Türkeli ilçesinde 6 Mayıs’ta düzenlenen etkinlikte kazanlarda pişirilen keşkek yemeğive börek ikramları yapılıyor. Güreş müsabakaları ile heyecanlı anların yaşandığı festivalde baharın gelmesi coşkuyla kutlanıyor.

Not: Her festivalin tarihi kendi sitesinden yolculuk öncesi teyit edilmelidir.