Uşak Mutfağı

270620141044539553175_2.jpg
 

Seyahate çıkmanın en güzel yanlarından biri de şüphesiz leziz yöresel yemeklerin tadına bakmaktır. Uşak da Türkiye’nin bütün şehirleri gibi ziyaretçilerini oldukça zengin bir mutfakla karşılamakta.

Uşak Mutfağının en ünlü ismi ise Tarhana çorbası. Türkiye’nin pek çok yerinde bilinen ve yapılan bu çorbayı Uşak’a özgü kılan ise içinde isteğe bağlı olarak kullanılan nohut ya da fasulye. Domates, nane, soğan, un, yoğurt, süt, yeşil ve kırmızı biberle hazırlanan hamur kıvamındaki harç yaklaşık 20 gün boyunca toprak bir kapta bekletiliyor. 20 günün sonunda kuruyan harç elle ufalanarak yeniden dinlenmeye bırakılıyor. Yapım aşaması oldukça zahmetli olan bu çorbayı Uşak’ta mutlaka denemelisiniz. Çorbayı tadınca çekilen bütün zahmete değdiğini göreceksiniz. Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaret statüsü kazanan Uşak tarhana çorbası tescillenmiştir.

Çorbadan sonra mutlaka denemeniz gereken bir tat olarak Döndürme Böreğini öneririz. Ulubey ilçesiyle özdeşleşmiş bu böreğin halk arasında özel bir yeri var. Cumartesi günleri kurulan Ulubey ilçe pazarı hem sıvı yağ satın alma hem de bu böreğin yapılma günü olarak bilinir. Peynir ve ıspanakla yapılan bu böreği bölge halkı o kadar seviyor ki bir evde üç cumartesi döndürme yapılmazsa bunun boşanma sebebi bile sayılabileceğini söylüyorlar. Bu durum yöre halkının böreği ne kadar çok sevdiğinin esprili bir ifadesi elbette. Cumartesi günlerinin vazgeçilmez yemeği olan Ulubey Döndürmesi’ni yemeden Uşaktan ayrılmamanızı tavsiye ederiz.

Ulubey Döndürmesi gibi özel bir günle özdeşleşen bir diğer Uşak yemeği ise ebem köftesi. Her kurban bayramının ikinci günü muhakkak pişirilen bu yemeği bu kadar lezzetli yapansa kurban etinin en güzel yeri olan bonfile kısmının kullanılması.

Uşak’ın zengin mutfağından bizlere göz kırpan bir başka yemek ise alacatane. Yeşil mercimek ve bulgurla yapılan bu yemek hem çok lezzetli hem de besin değeri açısından oldukça zengin. Alacatane yemeğini ustalıkla pişirmenin sırrı ise kıvamında. Bu yemek öyle bir kıvamda olmalı ki ne çorba gibi çok sulu ne de pilav gibi susuz. İkisinin arasındaki kıvamı denk getirmek bir hüner göstergesi sayılıyor bölgede.

Bu kadar yemeğin üstüne lezzetli bir tatlı yemeden Uşak’tan ayrılmak olmaz. O yüzden sizlere bir diğer lezzetli tavsiyemiz Demir tatlısı. Tatlıya adını veren ise yapımında kullanılan demir kalıp. Çiçek gibi bir şekle sahip olan bu kalıp tatlıyı şekillendirmek için kullanılıyor. Bu tatlı Uşak’ın bazı yörelerinde “nişan tatlısı” olarak da anılır. Bunun sebebi ise nişan töreninden sonra gelinin ailesi tarafından damadın ailesine ‘aramızda hep tatlı sohbetler olsun’ mesajı vermek için gönderilmesidir.