Donetsk’te Nerede Kalınır?

city_of_Donetsk_11(3).jpg

Şehir rehberlerimizin "nerede kalınır?" bölümünde konaklama seçeneklerini anlatırken söz konusu şehirlerde sadece uygun bir fiyata değil güven içinde de kalınabilecek yerleri size aktarmaya çalışıyoruz. Bu yüzdendir ki Donetsk gibi son 4 senedir güvenliğin en alt safhada olduğu bir yerde su an için hiçbir bölge veya semtinde konaklamanın güvenli olmadığını söyleyerek söze başlamalıyız. Ancak size yazımızda yine de Donetsk'in eski güvenli halindeyken turistlerin hangi bölgelerdeki konaklama tesislerini seçtiğini yazacağız. Umarız bir gün Donetsk yeniden halkı için güvenliğini turistler için ise cazibesini geri kazanır, böylece siz de yazımızda belirttiğimiz yerlerdeki otelleri rezerve ederek Donetsk'e seyahat edebilirsiniz.

Donetsk normal şartlarda dünyanın herhangi başka bir şehrinde olduğu gibi birçok hoş konaklama tesisine ev sahipliği yapıyor. Bazıları şu an için hizmet vermiyor ama bazıları hâlâ müşterilerini ağırlamaya devam ediyor. İç savaş sebebiyle birçok otelin gecelik konaklama ücretini düşürdüğünü belirtmeliyiz. Size ne zaman giderseniz gidin bir otel tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. Donetsk’e barış sağlanmadan giderseniz ev kiralama seçeneğini elemenizi öneririz zira bu pek güvenilir olmayabilir. Donetsk’deki en güzel konaklama tesisleri şehrin en önemli caddelerinden biri olan Artema Caddesi, Shorsa Caddesi, Dubravnaya Caddesi, Schevchenko Caddesi, Pushkin Bulvarı, Leninskiy Prospekt ve Mira Avenue üzerinde bulunuyor. Bu merkezi otellerde kalmak turistlerin şehri keşfetmesini oldukça kolaylaştırıyor. Dilerseniz spa, masaj, fitness, sauna hizmetleri ile açık ve kapalı yüzme havuzlarından yararlanabileceğiniz tam pansiyon lüks bir otel tercih edebilirsiniz. Bunların bazılarında Türk hamamı olduğunu da hatırlatmak isteriz. Donetsk’de lüks şartlara sahip sadece 5 otel bulunmaktadır. Diğerleri ise bütçeye daha uygundur. 2, 3 veya 4 yıldızlı bir otel veya pansiyon tercih ederek sadece oda-kahvaltı ücreti ödeyebilirsiniz. Bu tesislerden birinde karar kıldıktan sonra otel rezervasyon sitelerinden odanızı ayırtabileceğiniz gibi otellerin kendi siteleri üzerinden de güvenli rezervasyon yapmanız mümkün olacaktır. Normal şartlarda tüm konaklama tesislerinin kablosuz internet hizmeti bulunmaktadır. Donetsk’deki tam pansiyon otellerde restoran ve barlar mevcuttur. Tüm gün gezmekten yorulduğunuz ve akşam yemeği için dışarı çıkmak istemeyeceğiniz bir akşam otelinizin restoranında piyanistin çaldığı müzikler eşliğinde yemek yiyebilirsiniz. Otellerin restoranlarında genel olarak Avrupa mutfaklarından yemekler sunulmaktadır. Kalmanızı tavsiye ettiğimiz otellerin Donetsk Havaalanı’na mesafesi 8 ilâ 18 kilometre, Donbass futbol stadına uzaklığı ise 3 ilâ 5 kilometre arasındadır. Donetsk’de 5 yıldızlı bir otelde gecelik yaklaşık 200 liraya kalabiliyorken 2 veya 3 yıldızlı bir otelde geceliği 90-100 liraya konaklayabilirsiniz.

Donetsk’e evcil hayvanınızla gitmek isterseniz rezerve ettiğiniz otelin evcil hayvan kabul ettiğinden emin olunuz. Donetsk’in en çok turist çektiği dönemde gitmek istediğiniz takdirde rezervasyonunuzu 3 ay önceden yapmayı ihmal etmeyiniz. Donetsk turizm sektörüyle değil sanayisiyle öne çıkan bir şehir olmasına rağmen göreceğiniz misafirperverlikten memnun kalacaksınız.