Montevideo Festivalleri

desfile1.jpg

Montevideo her gün farklı heyecanlarla karşılaşacağınız çok renkli bir şehirdir. Böylesine renkli bir şehrin festivallerini siz de bir düşünün. Rengarenk kıyafetli festivallerden yüz boyamalı festivalle Montevideo’da bir cümbüşün içinde gibi hissetmek isterseniz siz de festival zamanlarında şehri ziyaret etmek isteyebilirsiniz. Daha önceden de hatırlattığımız gibi tekrarlamakta fayda var, bu dönemlerde şehir oldukça kalabalık oluyor, fiyatlar biraz yükseliyor ve konaklama açısından zorluklar yaşanabiliyor. Sizin için seçtiğimiz aşağıdaki festivallere gitmeden önce internet sitelerinden günlerini teyit etmekte fayda var.

Montevideo Karnavalı: Ülkenin en büyük karnavallarından biridir. Güney Amerika’da karnavalların hepsi eğlencelidir fakat Montevideo Karnavalı az bilinen ve en büyük eğlence sunanlar arasındadır. 40 gün sürmektedir ve dünyanın en büyük karnavalıdır. Yaz döneminde olan bu festival, ocak ayının sonlarına doğru başlayıp mart ayının başlarına kadar devam etmektedir. Müzikler, kostümler ve danslarıyla farklı bir enerji yakalayan bu karnavalda eğlence doruklarda yaşanıyor. Bütün halk sokaklarda festivalin tadına varıyorlar ve hatta bu karnavalı aylar öncesinden bekleyenler var. Her yıl çok sayıda turist bu zamanlarda akın etmektedir. Senenin en çok turist alan zamanı olması da ne kadar etkileyici ve dinamik olduğunu anlatmaktadır. Her yaştan insanın ilgi duyduğu bu program ile tatilinize müzik ve dans şöleni ile güzel bir yön verebilirsiniz.

Festival De Jazz De Montevideo: Montevideo Caz Festivali her sene kasım ayında gerçekleşmektedir ve şehir halkı bu festivali çok sevmektedir. Şehrin en iyi yerlerinde yapılan festivalde, ulusal ve uluslararası cazın tadını çıkarmak ve keşfetmek için sekiz günlük bir yolculuğa başlanır. Sergilenecek şovlar her yıl değişmekte ve internet sitesinde paylaşılmaktadır.

Gaucho Festival: Paskalya öncesinin cumartesi akşamından başlamak üzere Paskalya sırasında bir hafta sürer. Akşamları canlı müzik şovları ile halka güzel anlar yaşatılır. Ayrıca müzik eşliğinde dans performansları da vardır. Tipik kırsal tarzda yemekler, el yapımı el işleri, gaucho kıyafetleri ve binicilik ekipmanı satan stantlar ile festivale ayrı bir atmosfer katılmış.

Uruguay Uluslararası Film Festivali: Uruguay Uluslararası Film Festivali, film ve video sanatı formlarına olumlu katkıda bulunan ve popüler halk arasında film izlemeyi arttırmak ve büyük bir kitleye değerli filmler katarak sinemaya ilgi yaratmayı amaçlıyor. Film ortamı aracılığıyla insanlar ve uluslararasında daha iyi bir anlayış geliştirmeyi hedeflemektedir. Mart ve nisan aylarında olan bu festival ile seçkin jüriler tarafından en iyi film seçilir.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.