Euro ve doların yükseldiği şu günlerde Avrupa başkentlerinden nispeten ucuz şehirler içinde olan Prag’ı gezi rotanıza katabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag, tüm yıl boyunca ziyaret etmek için harika bir şehir. Yaz boyunca sıcak ve sevimliyken kış aylarında ise karlı olmasına rağmen büyülü ve masalsı bir havaya sahip. Prag özellikle Gotik mimari tarzıyla en fotojenik Avrupa başkentlerinden birisi. Özellikle eski şehir bölgesini gezerken Orta Çağ’a ışınlanmış hissetmemek mümkün değil.

Prag’a öğrenciyken gidip mutlaka tekrar gelmeliyim dediğim şehirler listeme almıştım. Geçen kış uygun bir uçak bileti bulunca bu sevdiğim şehri bir de karlar altında görmek istedim. Böylece soğuk olmasına rağmen çok keyifli bir gezi yaptım.

Bu inanılmaz şehrin neler sunabileceğini yeniden keşfettim ve Prag'da yapacağınız en iyi şeyleri sizinle paylaşmak istiyorum. Çok ilginç yerler, restoranlar ve heykeller mevcut. Aslında, sadece Prag'ın Gotik ve Rönesans mimarisi, bozulmadan kalan kilisesi ve köprüsü bile bu şehre âşık olmanızı sağlayacaktır.

Havaalanında şehre ulaşmak için 119 numaralı otobüse binip Dejvicka durağından metroya aktarma yapıyoruz. Sonra gideceğimiz yere göre metro aktarmasını ve durağını ayarlıyoruz. Havaalanında bulunan bilet makinelerinden 90 dakika geçerli olan biletlerden alırsanız aktarmalarda ekstra ücret ödemeden tek bilet ile hedefinize ulaşabilirsiniz.

Oteli merkezî bir konumdan seçtiyseniz şehir rahatlıkla yürüyerek gezilebilir. Şimdi başlayalım nereleri gezmeliyim sorusunu cevaplamaya...

1. Eski Kent Meydanı

Eski Kent Meydanı, 12. yüzyılda kurulmuş ve birçok tarihî olaya şahit olmuş. Prag'ın en önemli tarihî meydanı ve kalbi. Burada Eski Belediye Binası, Meryem Ana (Tyn) Kilisesi, Barok St. Nicholas Kilisesi, Rokoko Kinský Sarayı, Taş Çan'daki Gotik Ev ve Jan Hus anıtı bulunuyor. Aynı zamanda inanılmaz fotojenik binalarla dolu canlı bir meydan. Bölgede çeşitli restoran ve kafeler bulabilir, biraz kahve - kek ile zaman geçirebilir ve Prag'ın bu turistik meydanını seyre dalabilirsiniz.

2. Astronomik Saat

astronomik

Eski Kent Meydanı’nda en göze çarpan yapı olan Astronomik Saat, Eski Belediye Binası’na monte edilmiş. Saat başlarında önünde toplanan turist kalabalığına bakarak hemen bulabilirsiniz. Kendisi Prag’ın ikonik simgelerinden. Saat mekanizmasının üç ana bileşeni var: Astronomik kadran, "Havariler Yürüyüşü" ve ayları temsil eden madalyonlarla bir takvim kadranı.

Astronomik kadran, Güneş'in ve Güneş'in birkaç ilginç astronomik ayrıntısı olan konumunu temsil ediyor. Havariler Yürüyüşü, çeşitli Katolik azizler ve ölüm figürü (iskelet) gibi saatlik bir saat gösterisine sahip. Takvim kadranı ise sadece ayları temsil ediyor.

12 saat dilimini 12 burcun sembolleri gösteriyor. Saatin üzerinde bulunan 3 halka ise Avrupa, Çek ve Babil’i gösteriyormuş.

Saatte bulunan figürlerden Osmanlı yeniçerisi şehveti, keyfi ve eğlenceyi temsil etmekteymiş.

Saat; Charles Üniversitesi Profesörü Hanus Usta tarafından yapılmış. Hanus usta saati yaptıktan sonra Kral’dan daha ünlü hale gelince saatin başka yere yapılmasını önlemek amacıyla Hanus Usta kral tarafından kör bırakılmış.

Ayrıca Saat Kulesi’nin tepesine çıkarak Prag’ı yukarıdan seyredebilirsiniz.

3. Karluv Most (Charles Bridge)

Şehrin bir diğer popüler figürü ise eski kent meydanına yürüme mesafesinde bulunan CharlesKöprüsü.

Köprü 15. yüzyılda tamamlanmış ve başlangıçta Taş Köprü veya Prag Köprüsü olarak adlandırılmış. 1870'den beri ise "Charles Köprüsü" olmuştur. Eski Kent'i Lesser Kasabası ile birbirine bağlar ve heykelleriyle, sokak satıcıları ve ressamlarıyla popüler bir yaya köprüsüdür. Gündüz saatlerinde, güneş ışınlarının altında nasıl canlı olduğunu gördükten sonra gece ışıklandırmasıyla ürkütücü ve gizemli halini de mutlaka görmelisiniz.

Köprüden karşıya Kafka Müzesi’ne doğru yürüdüğünüzde nehir kenarında kazların olduğu minik bir park var. Charles Bridge View Point olarak bilinen bu parktan köprüyü fotoğraflayabilirsiniz.

4. Prag Kalesi

prag kalesi

Prag Kalesi popüler bir turistik cazibe merkezi, bu yüzden yoğun bir turist kalabalığı ile karşılaşabilirsiniz. Ben kış döneminde ziyaret ettiğim için oldukça az turist vardı ancak tepede bir konumu olduğunda çok soğuktu. Prag Kalesi, Avrupa'nın en büyük kalesi, yedi yüz odadan fazlasını içeriyor. Soğuğa rağmen Arnavut kaldırımlardan kaleye ulaşması oldukça nostaljikti. Kalenin girişinde bulunan kahve zincirinden şehrin manzarasını izleyerek mola verebilirsiniz. İç mekânda bulunan harita gezginlerin ilgisini çekecektir. St. Vitus Katedrali, St. George’s Bazilikası, Old Royal Palace ve Golden Lane gibi pek çok nokta var kalede gezilmesi gereken. Bölgede birçok fotoğraf fırsatı bulabilirsiniz.

Prag Kalesi'ni keşfettikten sonra Mala Strana Mahallesi’ne doğru bir yürüyüşe çıkın. Tarihî Arnavut kaldırım taşlı sokaklara ve asırlık binaların muhteşem cephelerine hayran olacaksınız. Ara sokakları da mutlaka keşfetmelisiniz.

5. Aziz Vitus Katedrali

aziz vitus katedrali

St. Vitus Katedrali, Çek krallarının mezar yeri olduğu için Prag'ın en önemli kilisesi. Ayrıca, Prag’ın en büyük kilisesidir ve Çek kraliyet mücevherlerine ev sahipliği yapmaktadır. Eğer mimariyi seviyorsanız, mutlaka iç mekânı keşfetmelisiniz. Çek Art Nouveau ressamı ve dekoratif sanatçısı Mucha tarafından tasarlanan vitray pencerelere hayran kalacaksınız.

6. Golden Lane

Burası adını 17. yüzyılda orada yaşayan kuyumculardan almış. Zamanında Simyacılar Sokağı veya Alchemistlerin Sokakları olarak da adlandırılmış. Parlak renklerde boyanmış küçük evler mevcut ve bu evlerin içlerinde o zamanların eşyaları sergilenmekte. 22 numaralı ev ise zamanında Kafka’nın eviymiş.

7. Lennon Wall

john lennon

Lennon Duvarı, diğerleri gibi normal bir duvarmış fakat 1980'lerde John Lennon'dan ilham alan grafitiler ve Beatles'tan birkaç şarkı sözü ile dolmaya başlamış. 1988’de ise gençler duvarlara şikayetlerini yazdığından komünist rejim için bir rahatsızlık kaynağı olmuş. Hatta yüzlerce öğrenci ile yakındaki Charles Köprüsü'nün güvenlik polisi arasında çeşitli çatışmalara yol açmış. Hareket, "Lennonizm" olarak adlandırılmış ve Çek yetkilileri, bu insanları çeşitli şekillerde alkolik, zihinsel olarak bozulmuş, sosyopat ve Batı kapitalizminin ajanları olarak tanımlamışlar. Günümüzde ise bu duvar gençlerin, sokak sanatçılarının toplandığı, fotoğraf çektiği bir alan. Buranın yakınında modern sanat müzesi Kampa Müzesi bulunuyor.

8. Kafka Müzesi

kafka müzesi

Franz Kafka’nın doğduğu ve hayatının bir dönemini geçirdiği Prag’da bir müzesi bulunuyor. Müzede fotoğraf çekmek yasak. Müzede Kafka’ya ait fotoğraflar, Kafka’nın el yazısı ile yazılmış günlükleri, mektupları bulunuyor. Hemen önünde bulunan The Piss isimli David Cerny’nin çalışması olan hareketli heykeller de mutlaka görülmeli.

9. Josefov (Jewish Quarter) Yahudi Mahallesi

Bu alan II. Dünya Savaşı'nda hasar görmemesinden dolayı özel bir yere sahip. Hitler bu alanları “soyu tükenmiş bir ırk müzesi” olarak korumaya karar vermiş. İnsanların Yahudilerin nasıl yaşadıklarını ve kullandıkları nesneleri görebilmesini istemiş. Birçok nadir eşya, saklanmak için Prag'a nakledilmiş.

yahudi müzesi

Yahudi Müzesi, Bohemya ve Moravya'dan toplanan kapsamlı sanat eseri koleksiyonuna ve eşyalara sahip. Avrupa’nın en eski Yahudi mezarlığı olarak 1478 yılına dayanan eski Yahudi mezarlığını mutlaka ziyaret etmelisiniz. 100.000'den fazla insanın gömüldüğü 12.000'den fazla mezar göreceksiniz. Prag'daki Yahudi halkının ölülerini bölge dışına gömmelerine izin verilmemesi nedeniyle mezarların üst üste konması gerekmiş. Sinagoglardan en dikkat çekici olanı ise bu bölgeden toplama kamplarında hayatta kalamayan Yahudilerin 77.297 adının yer aldığı Pinkas Sinagogu.

10. Ulusal Kütüphane (Klementinum) ve Belediye Kütüphanesi

Barok mimari özelliklerini taşıyan bu kütüphane 1722’de açılmış ve 22.000’den fazla kitap barındırıyor. Klementinum muhteşem tavan freskleri, tabloları, kitap koleksiyonu ile geçmişten günümüze ışınlanmış gibi duruyor. Neden dünyanın en nefes kesici kütüphanelerinden biri olduğunu anlamak zor değil.

Hemen yakınındaki Belediye Kütüphanesi’ne ise ücretsiz girebilirsiniz. Girişte yer alan kitaplardan oluşan kule için görülmeli. Bu kulenin içine kafanızı uzatıp yukarı ve aşağı bakarsanız sonsuz bir kitap girdabında gibi hissedeceksiniz kendinizi.

11. Komünizm Kurbanları Anıtı

Bu karanlık, ürkütücü heykeller, Prag'ın Komünist yönetimi altında ölenlere bir övgü niteliğindedir. Yürütülen, sürgün edilen ve tutuklananların korkutucu sayıları kazınmış.

12. Dans Eden Ev

Tarihî yapıları gezdiyseniz biraz da modern yapılara göz atalım şehirdeki. Dans eden ev; dans eden kadın ve erkeği çağrıştıran eşsiz mimari tarzı ile günümüzde ilgi çekiyor olsa da yapıldığı dönemde birçok tartışmaya neden olmuş. Nedeni ise yakınlardaki güzel Barok binalara karşı tam bir tezat oluşturması.

13. David Cerny ve Prag’daki çalışmaları

Franz Kafka heykeli bu çalışmaların içinde en dikkat çekeni. Franz Kafka'nın yüzünü oluşturan kırk iki hareketli panelden oluşan bu heykel Quadrio Alışveriş Merkezi’nin önünde. Paneller hareket ediyor, Kafka’nın yüzünü oluşturan panellerin nasıl hizalandıklarını izleyebilirsiniz. Bunun dışında şehirde gezerken apartmanlardan sarkan, yapılarının duvarlarında ve kapısında göreceğiniz birçok modern heykel de kendinin çalışması.

14. Letna Park

Letná Park, Letná Tepesi’nde bulunan büyük yeşil bir park. Yukarıdan şehrin inanılmaz manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. Şehri gezdikten sonra bir mola vermek, sessiz bir yürüyüş yapmak isteyenler ve gezdiğiniz yerlere yukarıdan bakmak için harika bir alan. Özellikle güzel havalarda Praglıların uğrak noktası.

15. Alışveriş

alışveriş

Eski Kent civarı turistlere yönelik Bohemya kristalleri ve diğer hatıra ve hediyelik eşyalar satan dükkânlarla dolu. Ara sokaklarda çok daha uygun fiyatlı ürünler var. Ünlü alışveriş caddesi Na Prikope’da ise birçok lüks mağaza bulunuyor.