Cadı Yakmaları İle Ünlü Edinburg

1437’den beri İskoçya’nın başkenti olan Edinburg’un nüfusu 500.000 kişi. Glaskow’dan sonra İskoçya’nın 2. en büyük şehri olan Edinburg, otobüs ile Glaskow’a 1 saatlik mesafede.

Edinburg’daki yerel rehberimiz ekose etekli (kilt) bir bey. İlk olarak, volkanik bazalt kayaların üzerine kurulmuş olan, ortaçağ Georgian dönemine ait yapıların bulunduğu Edinburg Kalesini geziyoruz. Edinburg Kalesi (Castre rock) M.S. 600 senesinde inşa edilmiş. Dünyanın en ünlü ve en muhteşem kalelerinden biri olarak gösteriliyor. Kalenin içinde Azize Margaret şapeline geçiyoruz. Bu şapeli 1. David’in annesi için yaptırdığı söyleniyor. Bu şapelin yan tarafında ise Kraliyet köpeklerine ait bir mezarlık var. Ne kadar acıdır ki, bizdeki normal mezarlıklardan kat ve kat daha bakımlı ve intizamlı.

Daha sonra savaş müzesini geziyoruz. Madalyonlar, nişanlar, silahlar ve çok başarılı bir şekilde fotoğraflanmış savaş resimlerini görüyoruz. Oradan şatonun hazinelerinin korunduğu Taç odasına geçiyoruz. Burada taçları, kral asalarını, İskoç kılıçlarını, kader taşını ve kraliyet tören kıyafetlerini görüyoruz. Ardından Büyük salon yani “Great Hall”a doğru ilerliyoruz. 1503 senesinde yapılan bu salonun duvarları Britanya’nın en iyi ahşap oymalarından oluşuyor. Tavan ahşap gemi iskeleti görünümünde. Ve bu ahşap oymalarda hiç çivi kullanılmamış. Bu salon bir yüzyıl süresince İskoç parlamentosuna ev sahipliği yapmış. Kaleyi de gezdikten sonra dışarıya çıkıyoruz.

Saat 13:00’te yapılan dışarıdaki top atışını seyrediyoruz. Bu top atışı tam bir seremoni halinde yapılıyor. Dışarısı oldukça kalabalık ve herkes bu anı bekliyor.

15.yy’da Mons’ta dökülmüş olan 6.6 tonluk devasa bir top var. Adı, Mons Meg. Bu top, Pazar hariç her gün saat 13:00’te, denizdeki gemilere saatin 13:00 olduğunu haber vermek amacıyla ateşleniyormuş.
Kaleden çıkınca parke taşlı yollardan geçerek karnaval alanına doğru iniyoruz. Hava sisli, arkamızda kale ve fonda gayda sesleri eşliğinde Royal Mille caddesinden ilerliyoruz. Kalenin hemen çıkışında şimdilerde otopark alanı olarak kullanılan alan, daha önceleri idamların gerçekleştirildiği alanmış. Şimdilerde ise Dünya’nın en büyük festivalinin yapıldığı alan haline getirilmiş. Her sene 1000’den fazla Show ve gösteriye ev sahipliği yapıyormuş.

Royal Mille caddesinde “Last Drop” adlı bir barı gösteriyor rehberimiz. Söylentiye göre idam edilecek kişi buraya gelerek son içkisini içiyormuş.

Edinburg kasvetli ve sisli havası ile, ortaçağdan kalma kule ve şatoları ile tarihi bir masal şehri.
Edinburg Festivali 1947 senesinden bu yana düzenlenen en önemli festivallerden. Dünyanın her köşesinden en seçkin tiyatro, bale, opera, müzik toplulukları kentin en güzel salonlarında gösterilerini sergiliyorlar.

Edinburg festivaline katılamayanlar için de her sene Fringe Festivali düzenleniyor. “Fringe” kenar anlamına geliyor. Daha çok keşfedilmeyi bekleyen sanatçıların talep ettiği bir festival. Her yerde her köşe başında farklı bir etkinlik var.

Royal Mille caddesinin parke taşları üzerinde yürürken sağlı sollu ufak hediyelik eşya dükkanlarını görüyoruz. Tabii biz de bu dükkanlardan alışverişimizi yapıyoruz.

Edinburg aynı zamanda cadı yakmaları ile de oldukça ünlü. 15. ve 18. yy’lar arasında 4.000 kadın ve erkek (kadın ağırlıklı) cadı olduğu gerekçesi ile yakılmış. Princess street’te bir su birikintisi varmış. Cadı olarak damgalanan kişiler önce bu su birikintisine atılıyormuş. Eğer ölürse cadı olmadığı anlaşılıyormuş. Tabii iş işten geçmiş oluyor! Eğer bu su birikintisine atılan kişi ölmez ise o zaman da kesin cadı olduğuna kanaat getirilerek yakılıyormuş.

17.yy’da kentte büyük bir veba salgını olmuş. Kent nüfusunun yaklaşık yarısı olan 2.500 kişi hayatını kaybetmiş. Muhtemelen 17.yy’da insanların dışkılarını lazımlıklar ile camdan dökmelerinden bu veba salgını çıkmış olsa gerek.

Yine 17. yy’da Tıp Fakültelerinde kullanılan kadavralar mezarlıklardan çalınarak, tıp öğrencilerine satılıyormuş. Bu iş iyi para getirdiğinden olsa gerek bayağı bir meslek haline gelmiş. Düşünsenize bir kartvizit veriyorsunuz: Profesyonel Mezar Kazıcı. Hele bir de özgeçmiş düşünürsek, “efendim şimdiye kadar 2.125 tane mezar kazmışlığım vardır. Çok özenli çalışırım”.

Burke ve Hare isimli iki İrlandalı bu işi, geceleri bardan çıkan sarhoşları dar sokaklarda sıkıştırıp öldürme raddesine getirmişler. Bu işin getirisi oldukça iyi olduğu için epey cinayet işlemişler. Sadece bunu engellemek adına bir çok gözetleme kulesi yapılmış kentte. Daha sonra yakalanıp idam edilmişler.
Edinburg Askeri Bandosu (Military Tatto) 1950 senesinde emekli askerlerden ve ailelerinden kurulan gayda ve davul ritimleri ile süvarilerin geçişi, sahte savaşların sergilendiği pek çok gösteriyi de içinde bulunduran bir geçit töreni. İmkan olursa mutlaka seyredilmeli.

Camera Obscura & World of İllusion da mutlaka görülmesi gereken yerlerden. 1853 senesinden bu yana hizmet veren merkezde Giant Kaleidoscope, Magic Galery, Light Fantastic ve Giant Fortex tüneli bölümleri mutlaka gezilmeli. Burada çok keyifli saatler geçirebilirsiniz. Kulenin tepesinde ise yine ücretsiz olarak teleskopları kullanabiliyorsunuz. Burası tam bir illüzyon ve sihir dünyası. Burada 98 basamak çıkarak karanlık bir odada daire şeklindeki bir perdeye yansıtılan canlı kent manzarasını görebiliyorsunuz.

Buradan tekrar 2 km uzunluğundaki, Edinburg kalesi ile Hollyroad House’u (Kraliyet sarayı) birbirine bağlayan Royal Mille caddesine gidiyoruz. Bu kez de bu cadde de gayda çalan ekose etekli (kilt) erkekleri görüyoruz.

Bu caddeye açılan, en fazla 2 kişinin yan yana sığabileceği çok dar merdivenli sokaklar da görülmeye değer.

Ortaçağ’da Edinburg’un merkezi tam da bu caddeymiş. Burada yaşayanlar, ortaçağ döneminde “gardy-loo” (suya dikkat) diye bağırarak lazımlıktaki idrarı sokağa döküyorlarmış.

4. George köprüsünden sapınca Greyfiars Bobby’nin heykelini görebilirsiniz. Terrier cinsi olan bu köpek 1872 senesinde sahibi ölünce 14 sene boyunca mezarının başından hiç kalkmamış. Soğuk ya da açlık bana mısın dememiş. Bobby’nin sahibine olan sadakatinden etkilenen halk ta Bobby’i kentin fahri hemşerisi ilan ederek buraya heykelini dikiyorlar. Üzerine de “Dostluk, sevgi ve şefkati senden öğrendik”

Parlamento binası, Edebiyatçılar müzesi, İskoçya kraliyet müzesi ve İskoçya Ulusal Müzesi hep bu alanda bulunuyor. St. Jiles Katedrali 1495 senesinde yapılmış. Kilisedeki vitraylar ve Thistle şapeli de görülmeye değer.

Edinburg’da nüfus 500.000 kişi ama toplam 780 tane pub varmış. Dünya’da kişi başına düşen en fazla pub sayısı buradaymış.

Tarihi düşmanları İngiltere. Zamanında İngilizlerden çok çekmişler.

Edinburg’daki evler genelde bahçeli ve bahçeleri çok muntazam. Bizim saksılarda yetiştirdiğimiz küpe çiçeğinin burada çit bitkisi olarak kullanıldığını görüyoruz.

Edinburg sunduğu güzellikler ile defalarca ziyaret edilebilecek bir şehir.

NURHAN YILMAZ

Yazar Hakkında

NURHAN YILMAZ

1951 İstanbul doğumluyum. Yıl içinde dönüşümlü olarak Sinop, Bodrum ve İstanbul’da yaşamaktayım.Küçük yaşlarda babamın mesleği gereği, Türkiye’nin pek çok farklı şehirlerinde yaşadım.