Carnival Victory Gemisi ile Batı Karayipler - 1. Bölüm

Yazı dizilerimin bu bölümünde yeni bir gemi ve yeni bir rota ile sizlerle birlikteyim… 
Miami’ye gelişimizin ertesi günü Türkiye’den rezervasyonunu yaptığımız, 4 günlük Batı Karayipler gemi turumuz ile Florida’nın Key West kasabasını ve Meksika’nın Cozumel limanı ile en eski Maya şehri olan Tulum’u ziyaret edeceğiz.
 
Öncelikle sizlere bu rezervasyon ve gemi hakkında bilgiler vermek istiyorum. MSC Divina gemisi ile İzmir’den Miami’ye gideceğimiz bir sene öncesinden belli olduktan sonra, Amerika’yı gezme planlarını yapmaya başladım. Key West de listemdeki görülmesi gereken yerler arasındaydı. Gezi programınızı oluştururken, “fiyat” ve “değecek mi” dengesini yapmak zorundasınız. Gözlemlerime dayanarak söyleyebilirim ki; dev gemilerde yaşadığımız lüks ve rahatlığa burada kendi başımıza yapacağımız gezilerde o uygun fiyatla ulaşmak mümkün değil. Hangi bir rahatlıktan bahsedeyim ki; yemeklerin ve servisin kalitesinden mi, yoksa eğlenceden mi, yatağınız ve odanızdaki rahatlık veya temizlikten mi! Bütün bunları göz önünde bulundurarak, Miami’den Key West’e yapılacak 2 günlük bir gezi bize kişi başı en aşağı 200-300$’a mal olacaktır. Bu sefer de Miami’ye geldiğimiz zaman “acaba Key West’e bir gemi turu daha alabilir miyim?” diye araştırma yaparken, ertesi güne denk gelen bir gemi seferi buldum. “Miami - Key West - Cozumel - denizde eğlence ve dönüş Miami” güzergâhı olan bu seferin fiyatını görünce gözlerime inanamadım. Kişi başı 240$ vergi ve her şey dâhil, hem de dış kabin, aman Tanrım, biz Key West için bu parayı zaten ayırmıştık. Meksika da bu işin bonusu olacaktı. Acentem Arkas’ı aradığımda onlar da bu fiyata şaşırdılar ve hemen 1 gün içerisinde rezervasyonumu yaptılar. Yuppiii planda olmayan Meksika’ya da gidiyordum! Bana bir gemi seyahati yetmez; hemen arkasından da ikincisi, benim gibi bir cruise yazarına yakışırdı. Tabii gitmişken Maya şehirlerini de görmeden olmaz. Onun için seyahatlerimi planlarken daima araştırıyorum ve tetikte duruyorum. Bilhassa cruise seyahatlerinde, sizlere daha önce de bahsettiğim gibi son dakika rezervasyonlarında % 85’e varan indirimlere rastlayabiliyorsunuz. İşte bu da onlardan bir tanesi ama bu erken rezervasyondu. Ben cruise yolculuklarıma, ya 1 sene önceden erken rezervasyon yaptırırım ya da gemi kalkışına 10 gün kala son dakika rezervasyonu… Tabii ki “pasaport, vize, para, zaman” hazır olmalı!

Dün indiğimiz Miami limanının, bugün tekrar başka bir terminalinden Carnival Victory gemisine bineceğiz. Giriş işlemleri için gerekli olan rezervasyon formu ve pasaportlarımızı hazırladık ve saat 11 civarında geminin kalkacağı terminalde görevli hosteslerin eşliğinde check-in işlemimizi yaptırdık. Üzerinde ismimiz yazan yeni gemi kartımızı (Sail & Sign Card) aldık. Bu gemi kartı, bizim gemide her şeyimiz; gemiye giriş ve çıkışta pasaport, alışverişlerde cüzdan sayılıyor.

Haydi bakalım şimdi de Carnival Victory gemimiz ile tanışalım… Tabii ki sizlere gemiler arasında ve hatta şirketler arasında da seyahat ve eğlence yönünden farklılıklar olduğunu belirtmem lazım. Mesela bugün bineceğimiz Carnival gemilerinin konsepti eğlence üzerine kuruludur. Gemilerinde her an eğlence ve şamata vardır. Eğer dinlenmek ve sakin bir gezi istiyorsanız bu gemilere binmeyeceksiniz. MSC’nin gemilerinde ise şıklık, İtalyan zarafeti ve yemeklerin sunumu ön plana çıkmıştır. Princess şirketinin gemileri ise fiyatlar diğer şirketlere göre daha pahalı olduğundan yolcu yaş ve kalite yönünden daha oturaklıdır. Carnival gemilerinde eğlence ön planda olduğundan, gençler ve eğlenceyi seven Afro-Amerikalılar da daha çoğunluktadır. Hele Karayip ve Bahamalara gidecekler bu ayrıntılara dikkat ederlerse sükûtu hayale uğramazlar!
 
Carnival Victory gemisi, Carnival filosunun 24 gemisinden biri ve 14 yaşında…

Yaşına bakın ama esas ne zaman elden geçirilip, dekorasyonunun da yenilendiği önemli… Gemiye ilk girdiğimizde MSC gemilerinin o kendine has zarafet ve nefis parfüm kokusu yok. Daha çok Amerikan tarzını yansıtan abartılı renkler, ışıklar, geniş oturma gurupları ve iki şişman insanın yan yana geçebileceği genişlikte koridorlara sahip… Tabii odalar da ona göre geniş ve ferah… Yemekler bol ve lezzetli… Günün her saati yiyebileceğimiz bir açık büfe bulabiliyoruz.

Hele o hamburgerleri! Aman ya rabbim! Kocaman, yağlı ve içine istediğiniz her şeyi doldurabilirsiniz; ama bir o kadar da lezzetli oluyor kerata… Her dakika bir anons ve şamata ve havuz başı müzikli şovları, partileri ile bu gemi çok eğlenceli… Havuzlar dolu ve güvertede şezlong bulmakta zorlanıyorsunuz. Niye, çünkü burada sezon dışı diye bir şey yok ki… Her daim gemiler kalabalık… Ama sakin zamanı yok mu? Tabii ki var. Mesela herkes içeride eğlenirken sakin sakin güvertede açık hava sinemasında o günün filmini seyredebilirsiniz. İçkinizi veya çayınızı alıp mehtaba veya ufka doğru hayaller kurabilir ve bu gemide olmakla ne kadar şanslı olduğunuz konusunda düşünüp Allah’a şükredebilirsiniz. Amerikalı yolcular gündüz dışarıda, gece ise içerideki barlarda canlı müzik olduğundan çoğu eğleniyor ve içiyorlar… Ama etrafa zarar verenini hiç görmedim. Bir de Amerikalılar bence gayet nazik insanlar… En ufak bir yan bakış yahut dokunmada hemen özür diliyorlar ve birbirlerine yol vermede veya sıra vermede gayet medeniler… Biz Türklerin buralarda öğreneceği çok şey var.
 
Gelelim odamıza, dediğim gibi İtalyan gemilerinden daha büyük ve daha ışıklı ama ne de olsa geminin 14 senelik bir eskiliği yine de var. Ama rahatsız etmiyor.

Gemi 2000 yılında hizmete girmiş ve 2007 yılında da gemide kısmi yenileme yapılmış. Gemimiz 3400 yolcuya kadar, 1100 kişilik personel ile hizmet verebiliyor. İlk izlenimlerim şimdilik bunlar… Bakalım gezimizin ilerleyen zamanlarında sizler için neler gözlemleyeceğim.
 
Gemimiz saat 17.00 gibi hareket edecek ve yine o muhteşem Miami manzarasını geminin güvertesinden bir daha seyretme mutluluğuna ereceğiz.
 
Şimdilik sizlere odama gitmek üzere veda ediyorum. Gece yemek haberleri ve şovların kıyaslamalarını 3 gün sonraki FUN DAY (deniz günü) yazımda sizlerle paylaşacağım.
 
Yarın Key West’te görüşmek dileğiyle hoşça kalın diyorum.
 
H. Oğuz Esen

Yazı dizisinin tüm bölümleri için:
CARNIVAL VICTORY GEMİSİ İLE BATI KARAYİPLER - 1. BÖLÜM
CARNIVAL VICTORY GEMİSİ İLE BATI KARAYİPLER (KEY WEST) - 2. BÖLÜM
CARNIVAL VICTORY GEMİSİ İLE BATI KARAYİPLER (COZUMEL ADASI) - 3. BÖLÜMCARNIVAL VICTORY GEMİSİ İLE BATI KARAYİPLER (TULUM) - 4. BÖLÜM

H. OĞUZ ESEN

Yazar Hakkında

H. OĞUZ ESEN

İş güç ve çoluk çocuk işlerini bitirdikten sonra emeklik günlerimi tadında geçirmek için, sıhhat ve akıl fikir yerinde iken gezmeyi seçenlerdenim.