Siz onu yalnızca upuzun enfes sahilleri, ışıltılı gece hayatı ve yüksek gökdelenleri ile bilirdiniz. Oysa ki Miami artık bundan çok daha fazlası. Florida'nın hatta Amerika'nın en gözde tatil şehri olan Miami, gözünü 2020’ye dikmiş. Müzikten, resme, uluslararası ticaretten, müthiş turizm projelerine kadar büyük bir heyecanla gelişiyor. Doğayla dost ama planlı gelişmiş yepyeni bir cennet doğuyor. 
Türkiye'den direkt uçuşlarla, bu harika şehir artık tahmininizden çok daha yakın. 

Bembeyaz kumlu, Atlantik'in köpüklü berrak sularıyla çevrili bir cennet. Kuzey Amerika'nın en güney ucunda doğuya uzanan Florida, genellikle Amerikan toplumunun yaşlanınca taşınmayı hayal ettiği bir eyalet. Bu sebepten oldukça huzurlu, sakin ve dost canlısı. Ancak Miami biraz daha genç, daha enerjik ve cazibeli.

 Fotoğraf: Dünya Bulut
  Bu şehir henüz uçakla yaklaşırken büyüler sizi. Senenin 12 ayı neredeyse üstünüzde bir şort ve bir tişort ile dışarı çıkabilirsiniz. Hava sıcaklığı genellikle 20-30 ℃ arasındadır çünkü. Kışın üşütmez yazın bunaltmaz pek fazla. Sıcak yaz günlerinde bile tatlı tatlı esen nefis bir rüzgarı vardır.  Fotoğraf: Dünya Bulut
  Ama Miami'yi sıcak yapan asıl şey ne iklimi ne de hareketli gece hayatı. Buranın asıl büyüsü Latin etkisindeki salsa kültürüdür. Öyle ki Miami'de çoğu yerde İspanyolca konuşulur aynı zamanda. Aslında burada toplam 100 değişik dil konuşulur. Kendinizi asla bir yabancı gibi hissetmezsiniz. Herkes zaten yabancıdır çünkü.
 Fotoğraf: Dünya Bulut   MİAİMİ'DE GÖRMEDEN DÖNME
 
Wynwood Sanat Bölgesi:. Grafittinin, ve sokak sanatının dünyaca ünlü en güzel örnekleri. Ortalama bir sanayi sitesi büyüklüğündeki bu mahalle gerçekten de işlevsel olarak hala pek çok tamirhane benzeri dükkana ev sahipliği yapıyor.

Miami Design District:.Tekstilden, mobilyaya ve mücevhere kadar dünyanın en lüks markalarını satıldığı, adını bildiğiniz bilmediğiniz ne kadar ünlü varsa kaldırımlarında karşılaşma ihtimalinizin olduğu  alışveriş bölgesi.
 
Little Havana : Miami'deki İspanyolca konuşma yoğunluğuna bakılırsa her yerde bir Küba esintisi görülecektir. Sokaklarında, yaşlı amcaların  domino oynadığı, meşhur Küba sandviçlerinin satıldığı etnik Küba bölgesi. Uslu bir çocuk olursanız bacağında puro saran güzel Kübalı kızlar bile görme şansınız olabilir.
 
Fort Lauderdale: Tüm şehir yemyeşil adacıklar üzerine kurulu gibi. Kanallar arasında tekne turu yapın. Yatını, evinin nerdeyse bahçesine park etmiş ultra lüks malikaneleri fotoğraflayın.

 Fotoğraf: Dünya Bulut
 Everglades Airboat Turu: Dev pervaneli, çok gürültülü bir sürat teknesiyle deniz ve karanın içe geçtiği 6000 km'lik bir doğal yaşam parkı. Yüzlerce değişik kuş, bitki ağaç ve hayvan türünü barındırıyor. Ağaçlara tünemiş dev iguanalara ve suyun altındaki iki milyon timsahtan bir kaçına rastlamanız mümkün. Bu yüzden tekneden  bacaklarınızı suya asla sarkıtmayın.  Fotoğraf: Dünya Bulut
  Ancak dünyaca ünlü gemilerin Bahamalar, Karayipler, Meksika gibi muhteşem yerlere gittiği koskocaman Miami Limanından bahsetmeden olmaz Haftalık ya da 15 günlük turunu tamamlamış ünlü Cruise firmaları bu limanda hafta sonu arz'ı endam eder.  Fotoğraf: Dünya Bulut   Miami tam anlamıyla başlangıçlar ve rüyalar şehri. Bu şehri görmek, ılık ve berrak havasını solumak sizde yeniden hayattan zevk alma, yaşadığımız bu güzelim dünyaya tekrar aşık olma etkisi yaratabilir. Aman dikkat.  Fotoğraf: Dünya Bulut
Pınar Bulut

Yazar Hakkında

Pınar Bulut

Gezmeye bahane arayan, sebep yoksa icat çıkartan, yol olmazsa gökyüzüne merdiven dayayan, sineğin yağını hesaplayıp sırf gezme olsun diye öküz altında buzağı arayanların sayfası.