img-script
Google+

CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – 1. BÖLÜM: PEKİN VE PEKİN ÖRDEĞİ

CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – 1. BÖLÜM: PEKİN VE PEKİN ÖRDEĞİ

H. OĞUZ ESENH. OĞUZ ESENGold Yazar12 Haz 201333990 Yorum

CRUISE İLE DÜNYANIN KEŞFİ yazı dizimin bu bölümünde sizleri Uzakdoğu’ya davet ediyorum.

Uzakdoğu’da en çok görmek istediğiniz şehirler neresi diye size sorulsa ne cevap verirdiniz?  Pekin mi? Yoksa Shanghai mi? Yoksa Hong Kong mu? Yoksa siz bunlardan başka Güney Kore, Japonya, Vietnam’ı da görmek ister misiniz? Hatta yetmez diyorsanız, Bangkok ve Singapur’u da ben ilave edeyim. Üstelik buraları lüks bir Cruise ile şöyle rahat rahat 3 hafta gezelim diyorsanız buyurun Cruise ile Büyük Uzakdoğu turuna götürüyorum sizi. Bu turumuzda sizleri hayatınızda unutamayacağınız deneyimler ve olayları tanıtacak, hem de lüks içerisinde keyifle, bir o kadar da maceracı ruhunuzu ortaya çıkartarak, kendinize ne kadar çok değer vermeniz gerektiğini ve ara sıra kendinizi de ödüllendirmeniz gerektiğini ve bunların zevkini tattıracağım.

Bu yolculuğa çıkmamıza neden olan gazete ilanında, hem fiyatının uygun olması hem de görülecek şehirlerin benim de Uzakdoğu’da en çok görmek istediğim yerler olması üzerine, gitmeye karar verdik. Hemen kendimize yol arkadaşlarımız kim olabilir diye düşündüm. Çünkü yol arkadaşlığı çok önemli. Hele böyle uzun soluklu yolculukta daha da önemli. Herkesle yola çıkılmaz ki… Türlü türlü  eziyeti onların normal hayatıymış meğerse diye katlanırsın veya katlanmaz arkanı döner devam edersin. Düşündüm, bir daha düşündüm, ilk aklıma gelen 1 sene önce cruise ile yaptığımız Adriyatik turumuzda gemide tanıştığımız İstanbullu arkadaşlarımızı aramak oldu. Biliyor musunuz işte hayat böyle güzel bir şey. Hiç tanımadığınız birilerinin, üstelik ayrı ayrı şehirlerde oturan iki ailenin, ikinci bir gezi için bir araya gelmeleri, gezerken birbirlerine uymaları, birbirlerinin istek ve ihtiyaçlarına saygı göstermeleri, hayatın bu aralığında bize katılıp keyifli bir tatil geçirmeyi düşünmeleri, gerçekten çok önemli. Tabii arkadaşlarımızın da bu geziye müsait olmaları, ve ilk teklifimde bu tura gelmeyi kabul etmeleri bizim için yıllar boyu sürecek dostluğun başlangıcıydı. Mahmut ve Ayfer dostlarıma bize katıldıkları için buradan teşekkür ediyorum.

Dönelim gezimize, Cruise ile Büyük Uzakdoğu Turu...

Rotamız: Pekin – Busan (G.Kore) – Nagazaki (Japonya) – Şangay (Çin) – Hong Kong (Çin) – Nha Trang (Vietnam) – Ho Chi Minh City (Vietnam) – Bangkok (Tayland) – Singapur

Pekin şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Beijing Lido Place Apartment, Beijing Easyhome Chaoyang, Gehua New Century Hotel Beijing. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Beijing Zhong An Hotel, Beijing Shimao Tianjie Hotel Apartment gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Plaza Hotel Beijing, Beijing Starmoon Hotel, Vienna Hotel Beijing (Garden Branch) tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Pekin aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

1.GÜN: PEKİN
THY uçağı ile 9 saatlik yolculuğumuzun sonunda Dünyanın en büyük havalimanlarından biri olan Pekin havalimanına öğleden sonra indik. Komünistlerin dev ve boş, dekorasyondan yoksun alanları görünce pek şaşırmadık hani. Çin’e hoş geldiniz. Terminaller arası transferimizi yani bavulları alacağımız yere bile 10 dakikalık bir tren yolculuğu sonunda vardık. Bavullarımızı almak için trene bindik. Var mı böyle bir şey! Neyse yarım saatte terminalden çıktık ve bizi bekleyen Çinli turizm rehberimiz eşliğinde otelimize geldik. Hemen yerleştik. Dörtlü ekip olarak hava kararmaya başlamadan otelimizden fazla uzaklaşmamak şartıyla çevremizi keşfetmeye başladık.
R1_resize

Ancak akşam yemeği için rehberimizden bizi Pekin ördeği yemek üzere popüler ve geleneksel bir restorana götürmesini istedik ve randevulaştık. Otelimiz  çok büyük ve güzeldi. Uluslararası zincirin bir parçası olmanın avantajı ile herhalde Pekin’den başlayacak cruise turlarının tüm yolcuları buradaydı.

Pekin (Beijing) deniz kıyısında değil ama cruise, deniz, liman burası için yabancı değil. Gemiler Pekin’e 2 saatlik mesafede olan Tianjin limanından kalkıyor. Bu liman o kadar büyük ki bizi Tiajin’e gemimize götürecek Çinli transfer otobüsü bile limanın içerisinde kayboldu ve sora sora yarım saatte gemimizi bulabildi. Gerisini siz düşünün artık.

Gelelim Pekin Ördeğine…. Taksilerimize bindik ve 10 dakika sonra ışıltılı , rengarenk bir binanın önünde durduk. Burasının restoran mı gece kulübü mü olduğunu ancak içeriye girince ve masamıza oturunca kararlaştırabildik.
r2_resize

Mekan çok büyüktü ve merdivenlerden masamıza kırmızı halı üzerinde yürüyerek geldik. Siparişlerimizi verdikten sonra hafif atıştırmalıklar eşliğinde biralarımız geldi ve büyük bir masanın ortasındaki dönen tablaya kondu. Sabit tabak ve çatallarımızla, dönen tabladaki yiyecekleri tabağımıza almamız bayağı zordu. Çünkü masada herkes o yuvarlağı kendi önüne döndürüyor ve siz tam alacakken çatalınız boşta kalıyor. Alışık olmayana oyuncak işte buyurun bakalım. Derken siparişlerimiz kişi başı yarım ördek olarak 2 servis arabasında masamızın yanına geldi.
r3_resize

Büyük bir özenle ve beceri ile tabii ki şov yaparak, ördeği resimlerde de göreceğiniz üzere pastırma dilimleri gibi keserek kişi başı 7-8 dilim servis yaptılar.
r4_resize

Bunu özel sosu ile avuç içi büyüklüğündeki pirinç lavaşlarına ikişer ikişer sararak yedik. Hımm gerçekten lezzetli. Hem gezi sitelerinde de okumuşumdur; Pekin ördeği Pekin’de yenmelidir, başka yerde bu lezzeti bulamazsınız diye. Bu tavsiyeye uydum ve bingo! Muhteşem. Ama bir baktım dilimledikleri ördeklerden kalanları masaya getirmelerini beklerken, servis arabalarıyla birden yola çıktılar. Tabii ki ördeklerden geriye kalanlar da gidiyor… Daha üzerinde etler duruyor hop mop diyene kadar gitti gider bizim ördekler, yolcu abbas.

Yemekten sonra koridora çıktım ve dolaşırken bir kapı açıldı ve içeride bir de ne göreyim?  Bizim ördeklere 6-7 tane Çinli komi yumulmuş, kemikleri sıyırıyorlardı. Tabii öteki masalardaki ördeklerle birlikte. Eh biz de böylece ayda 50-100$ kazanan bu yamakları doyurmuş olduk. Artık kalkma zamanı. Hala ayaktayız hayret, 24 saattir yollardayız ve her ne kadar uçakta uyumuş olsak da, insan uzanıp yatmak istiyor değil mi? Haydi yatağa çocuklar, yarın işimiz çok, erken kalkalım, yol alalım diyorum. İyi geceler…

*** “CRUİSE İLE UZAKDOĞU TURU” bir yazı dizisidir. Yazıların diğer bölümlerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

1.BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU –PEKİN VE PEKİN ÖRDEĞİ
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---1--bolum--pekin-ve-pekin-ordegi

2.BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – PEKİN TURU VE ÇİN SEDDİ
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---2--bolum--pekin-turu-ve-cin-seddi

3.BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – TIANJIN VE CRUISE İLE TANIŞMA
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---3--bolum--tianjin-ve-cruise-ile-tanisma

4.BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – GÜNEY KORE BUSAN’A VARIŞ
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---4--bolum--guney-kore-busan-a-varis

5. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU - BUSAN’DAN NAGASAKİ’YE YOLCULUK
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---5--bolum--busan-dan-nagasaki-ye-yolculuk

6. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – NAGASAKİ - JAPONYA
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---6--bolum--nagasaki---japonya

7. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – ŞANGAY
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---7--bolum--sangay

8. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – ŞANGAY’DAN HONG KONG’A YOLCULUK
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---8--bolum--sangay-dan-hong-kong-a-yolculuk

Yorum yazmak için

İlgili İçerikler

picture-45174-1461768709
Gezgin
30 Nis 2016
Gezi Notu

DEV ÜLKENİN DEVASA BAŞKENTİ PEKİN

Planladığımız İtalya gezimizi iptal edip Çin'e gitmeye karar verdik. Madem gezmeye niyetlendik biraz uzaklara gidelim dedik ve çıktık yola. Pekin'e THY'nın direk seferiyle gittik ve yolculuğumuz yaklaşık 10 saat kadar sürdü. Pekin’e ayak basar basmaz çok güzel bir gezinin bizi beklediğine artık emindik. Hazırsanız Çin gezimize Pekin ile başlıyoruz. Gezilecek Yerler1.... daha fazla

DEV ÜLKENİN DEVASA BAŞKENTİ PEKİN
30 Mar 2016
Gezi Notu

ÇİN’DEKİ TÜRK RESTORANLARI

Çin seyahatlerimiz hakkında en sık sorulan sorular genellikle yeme içme hakkında oluyor. Çin’de Ne Yenir? Çinliler ne yiyor? Aç kalıyor musunuz? Ekmek bulabiliyor musunuz? Bunun gibi sorular en çok sorulanlar arasında. Çin yemekleri Türkiye’deki Çin restoranlarındaki gibi olmadığı için yemek konusu ciddi sorunlar yaratabiliyor. Her restoran zincirinde olduğu gibi... daha fazla

ÇİN’DEKİ TÜRK RESTORANLARI
04 Oca 2016
Ben de Gittim
Gezimanya interaktif harita
17 Ara 2015
Gezi Notu

PEKİN'DE GEZİLECEK YERLER

12 Temmuz 2014 günü, sabaha karşı şimdiye kadarki en uzun yolculuğumuza; Pekin’e doğru yola çıkıyoruz. Toplamda 13 saatlik uçuştan sonra yerel saatle gece 1:00’de Pekin Havaalanı'na indik. Bu arada Pekin’in gerçek adı Beijing ve kelime anlamıyla “Kuzey Başkenti” anlamına geliyormuş. Şehir aynı zamanda dünyanın en eski başkentlerinden ve Çin’e 1420 yılından beri... daha fazla

PEKİN'DE GEZİLECEK YERLER
30 Tem 2015
Ben de Gittim
19 Mar 2015
Gezi Notu

ÇİN SEDDİ VE MİNG MEZARLARI

Çin Seddi’ne gideceğimiz günün bir gece öncesi sabaha kadar uyuyamadım. Bir gece önce çok güzel bir Thai restoranına gittik. Papaya salatası, bir çeşit kızartılmış tatlı soslu balık ve bir tabak da çeşitli sebze ve mantarlardan oluşan enfes bir yemek yedik. Yedik yemesine ama gece benim için tam bir kâbusa döndü. Neden olduğunu anlamadığım bir şekilde durup dururken... daha fazla

ÇİN SEDDİ VE MİNG MEZARLARI
18 Mar 2015
Gezi Notu

YASAK ŞEHİR, PEKİN OPERASI VE ÇİN AKROBASİSİ

Pekin’deki UNESCO Dünya Kültür Mirasları arasında Tiananmen Meydanı, Yazlık Saray, Cennet Tapınağı ve Yasak Şehir yer alıyor. Bu yazımda Yasak Şehri anlatacağım ama öncesinde Yasak şehre rahatlıkla bir tam gün ayırmanızı öneririm. Öncelikle adı neden Yasak Şehir? Onunla başlayalım. Asıl adı “Mor Yasak Şehir” anlamına gelen “Zijin Cheng” Peki neden Mor? Çünkü Çin’de mor... daha fazla

YASAK ŞEHİR, PEKİN OPERASI VE ÇİN AKROBASİSİ
18 Mar 2015
Gezi Notu
16 Mar 2015
Gezi Notu

PEKİN VE DEV PANDALAR

Bugün rotamızda Pekin’deki Nesli Tehlike Altında Olan Hayvanlar Merkezi var. Burası özellikle ayıgiller familyasından olan dev pandaların korunma altına alındığı yer. Buraya gitmek için “Giant Panda” da diyebilirsiniz, çünkü bu merkezin adı da “Giant Panda” olarak geçiyor. Dev pandalar beyaz postu üzerinde iri siyah benekleri olan oldukça iri ve tembel bir ayı türüdür... daha fazla

PEKİN VE DEV PANDALAR
İstanbul Bisiklet Rotaları
16 Mar 2015
Gezi Notu

PEKİN YAZLIK SARAY GEZİSİ

Bir gün önce tüm gün süren Cennet Tapınağı gezimden sonra açıkçası Yazlık Saray’ın haritadaki boyutlarını görünce endişelenmedim değil. 1 günde gezilebilir mi? Aslında her yerini sindire sindire gezmek isterseniz asla 1 gün yeterli değil. Ama genel hatlarını görmek için makul. Yazlık Saray, Pekin’in kuzeybatısında ve merkeze yaklaşık 15 kilometre mesafede yer alıyor.... daha fazla

PEKİN YAZLIK SARAY GEZİSİ
13 Mar 2015
Gezi Notu

PEKİN CENNET TAPINAĞI

Pekin’e varışımız akşam saatleri olmuştu. Kaldığımız otel yasak şehrin hemen arkasında. Haritaya göre çok merkezi. Ama benim Çin’de daha doğrusu Pekin’de öğrendiğim en önemli şey hiçbir şeyin çok merkezi olmaması. Her şey o kadar büyük ki. Mesela otelimiz yasak şehrin hemen arkasında ama yasak şehrin girişine yürümekle yol bitmiyor, taksi ile gidebiliyoruz. Pekin biraz... daha fazla

PEKİN CENNET TAPINAĞI
picture-25226-1422622039
Bronz Yazar
19 Şub 2015
Gezi Notu

TİANANMEN MEYDANI, YASAK ŞEHİR, ÇİN SEDDİ: PEKİN

Yıllar önce 13 günlüğüne gittiğim üniversite olimpiyat oyunları… Başkent Pekin’de gerçekleştirilen bu organizasyonda bulunmak öncelikle benim için büyük bir onurdu. Ay yıldızlı bayrağımızı göğsümüzde taşımak bambaşka bir duygu Allah’ıma şükürler olsun. Çok da başarılı bir turnuva oldu takımımız için. Olimpiyatta 6. olmak takım sporları için büyük bir başarı. Yaklaşık... daha fazla

TİANANMEN MEYDANI, YASAK ŞEHİR, ÇİN SEDDİ: PEKİN
Booking.com Otelleri
19 Şub 2015
Ben de Gittim
picture-25592-1444575645
Bronz Yazar
12 Şub 2015
Ben de Gittim
picture-16259-1419666608
Silver Yazar
21 Oca 2015
Gezi Notu

ÇİN MUTFAĞINDAN SEÇMELER

Sakın ıyyyy, ööögggh demeyin! Siz Türkiye'ye gelen bir turistin kelle paçacı vitrinine bayıldığını veya kokoreçin ona da mis gibi koktugunu mu zannediyorsunuz? Güzel ve çirkin denen şey kültürlere göre değişir ve başkasının kültürüne saygı göstermemek düpedüz ilkelliktir. Ayrıca bugün modern gözüken Batılılar kemik sıyırıp pirinç lapası pişirirken Çin’de çok geniş ve... daha fazla

ÇİN MUTFAĞINDAN SEÇMELER
picture-1251-1388146935
Silver Yazar
02 Oca 2015
Gezi Notu

ÇİN'İ TEK BAŞINA GEZMENİN 7 PÜF NOKTASI

Çin'de birkaç ana şehir dışında yabancı dil bilen insan sayısı çok az. Ee bizim Çince anlama ve yazma şansımız yok ve Çin'de bir tura dâhil olmadan dolaşmak istiyoruz. Nasıl yapacağız? Biraz hazırlıkla her şey mümkün. İşte Çin'de tek başınıza gezmek için yapmanız gereken 7 şey: 1) Gideceğiniz yerin adresini Çince yazdırın. Kaldığınız yer bu konuda her zaman yardımcı... daha fazla

ÇİN'İ TEK BAŞINA GEZMENİN 7 PÜF NOKTASI
picture-15-1381800226
Gold Yazar
30 Eki 2014
Gezi Notu

PEKİN GEZİSİ: YASAK ŞEHİR, CENNET TAPINAĞI, TIANANMEN MEYDANI

Büyük maceranın sonuna geldik… Bugün gezimizin son günü, gece yarısı kalkıyor bizi İstanbul’a götürecek uçağımız. Bu nedenle günümüzü dolu dolu geçireceğiz, Pekin’deki UNESCO Dünya Kültür Miraslarını göreceğiz; Yasak Şehir, Yazlık Saray, Cennet Tapınağı ve tabii Tiananmen Meydanı.  Yasak Şehir - Şehir merkezindeki bu saray, Ming ve Qing hanedanları zamanında Çin... daha fazla

PEKİN GEZİSİ: YASAK ŞEHİR, CENNET TAPINAĞI, TIANANMEN MEYDANI
picture-15-1381800226
Gold Yazar
29 Eki 2014
Gezi Notu

PEKİN VE DÜNYANIN EN UZUN SAVUNMA DUVARI ÇİN SEDDİ

Pekin’deyiz, yani Beijing (Bei = Kuzey / Jing = Şehir) “Kuzey’in Başkenti”. Şehir aynı zamanda dünyanın en eski başkentlerinden ve Çin’e 1420 yılından beri başkentlik yapıyor.   Bugün programımızda Çin Seddi var. Çin Seddi, Çin'in kuzeybatısı boyunca uzanan dünyanın en uzun savunma duvarı. Kalıntıları Po Hay Körfezi’nde deniz kıyısında başlıyor, Pekin'in kuzeyinden... daha fazla

PEKİN VE DÜNYANIN EN UZUN SAVUNMA DUVARI ÇİN SEDDİ
picture-16259-1419666608
Silver Yazar
19 Eki 2014
Gezi Notu

PEKİN GEZİ NOTLARI

Öncelikle şunu söylemeliyim ki Şanghay buranın İstanbul’u ise Pekin, Ankara’sı. Ama “çok” ve “büyük” kavramlarını unutmayalım lütfen. 6 şeritli çok geniş caddeler, toplam 5 apartman genişliğindeki yüksek binalar, tarihi ve bugünü iç içe geçirmeyi başarmış bir şehir burası…   Öncelikle “Yasak Şehir” gerçekten güzel ama sakın gezerken Topkapı Sarayı ile kıyaslamayın,... daha fazla

PEKİN GEZİ NOTLARI
15 Eki 2014
Gezi Notu

PEKİN'DE BİR GÜN

Uzunca bir aradan sonra, biraz çalışıp izni hak edince yine düştük yollara. Bu defa hedefimiz Asya'da daha önce görmediğimiz ülkelerden biri olan Filipinler'di. Uygun uçak biletini Güney Çin Havayolları'ndan bulunca o kadar yol gitmişken bir de Pekin'e uğrayalım dedik ve bir günümüzü buraya ayırdık. Gece 01.00'de başlayan yolculuğumuz yaklaşık 13 saat sürdü. China... daha fazla

PEKİN'DE BİR GÜN
picture-1-1395691293
Editör
4 dak önce
Özel Yazı

SIRT ÇANTASINDA OLMAZSA OLMAZLAR

Çanta hazırlığı tatilin de başlangıç alarmıdır. Artık vize işlemleri, evrak işleri bitmiş, biletler alınmış ve geriye sadece tatilde kullanılacak eşyaların hazırlanması kalmıştır. Yükünüz sınırlı olacağından yanınıza alacağınız eşyalar da sınırlı olacaktır. Biz de sizin için seyahatiniz boyunca yanınızdan ayırmadığınız sırt çantasının içinde hayat kurtaracak olmazsa... daha fazla

SIRT ÇANTASINDA OLMAZSA OLMAZLAR
24 dak önce
Gezi Notu

DÜNYANIN EN YAVAŞ EXPRESS TRENİ: GLACIER EXPRESS

Eşsiz manzaralar arasında kaybolmak mı istiyorsunuz? İsviçre’ye geldiğinizde mutlaka yapmanız gereken şeylerden biri Glacier Exspress. Engadine Vadisi, Landwasser Vadisi ve Valais buzulları arasında yol alan tren yolculuğunda 2033 metre yükseklikteki dağ gölleri, Mattheron bölgesindeki sayısız dağ zirvesi, nehirler ve şelaleler unutulmayacak görsellik sunuyor.  ... daha fazla

DÜNYANIN EN YAVAŞ EXPRESS TRENİ: GLACIER EXPRESS
picture-26177-1425744675
Editör
1 saat önce
Galeri
1. Aydos Mesire Yeri
1. Aydos Mesire Yeri

İstanbul'un en yüksek noktası olan Aydos Tepesi ve eteklerine serilmiş bu mesire alanı pazar piknikleriniz için güzel bir seçenek. Anadolu Yakası sakinleri için bir kaçış yeri olan Aydos’un göl manzaralı piknik alanı dışında bir de koşu parkuru bulunuyor.

Fotoğraf 

2. Dilburnu
2. Dilburnu

Büyükada’da bulunan mesire yeri sadece bir vapur uzağınızda. Çayını yudumlarken İstanbul’a uzaktan bakmak isteyenlerin yeri. Mavi ile yeşilin buluşmasını tepeden izlemek için eşsiz bir yer olan bu piknik alanı, adanın tatlı rüzgarı eşliğinde sizi bekliyor.  Kendine has havası, mimarisi, faytonları ve plajıyla güzel bir hafta sonu geçirmek için gidebileceğiniz en güzel yerlerden.

Fotoğraf  

3. Polonezköy Tabiat Parkı
3. Polonezköy Tabiat Parkı

Hafta sonu kaçamağının ilk akla gelen ismi Polonezköy. İstanbul’un trafiği ve gürültüsünden kaçıp huzuru solumak isteyenler için adeta biçilmiş kaftan. Her mevsim farklı güzellik sunan Polonezköy, bahar ve yaz aylarında piknik için ideal bir seçenek.

Fotoğraf   

4. Belgrad Ormanları
4. Belgrad Ormanları

Piknik denince bir İstanbullu’nun ilk aklına gelen yer Belgrad Ormanları. Burası sabahın erken saatlerinde kalkıp yollara düşmenizi sağlayacak güzellikte.  Yemyeşil doğanın içinde huzur dolu bir piknik havası almak isterseniz burayı tercih edebilirsiniz. Yediklerinizi yakmanız içinse uzunca yürüyüş parkurları sizleri bekliyor.

Fotoğraf  

5. Bahçeköy Fidanlığı
5. Bahçeköy Fidanlığı

Sarıyer’de yer alan Bahçeköy Fidanlığı adeta bir botanik cenneti. Yeşilin her tonunu görebileceğiniz ve birçok farklı ağaç türünü barındıran bu alan, piknik planlarınızda yerini alabilecek güzellikte.

Fotoğraf

İstanbul’da Piknik Alanları

İstanbul'un en yüksek noktası olan Aydos Tepesi ve eteklerine serilmiş bu mesire alanı pazar piknikleriniz için güzel bir seçenek. Anadolu Yakası sakinleri için bir kaçış yeri olan Aydos’un göl manzaralı piknik alanı dışında bir de koşu parkuru bulunuyor.

Fotoğraf 

Popüler Şehirler
picture-1323-1388016275
Bronz Yazar
1 saat önce
Özel Yazı

İSTANBUL'DA MUHAKKAK GİDİLMESİ GEREKEN ÇAY-KAHVE DURAKLARI

Kimimiz çaysever, kimimiz kahvesever ama ortak bir nokta var ki o da Türk insanının bu içeceklere olan tutkusu. Özellikle kış aylarında yoğun iş günlerinin, ev davetlerinin ya da yemek sonralarının vazgeçilmez içeceklerinden çay ve kahveler günümüzde artık farklı şekillerde sunulmaya başlandı. “Bu kışı buralarda çay-kahve içmeden bitirmeyin!” diyebileceğimiz kadar... daha fazla

İSTANBUL'DA MUHAKKAK GİDİLMESİ GEREKEN ÇAY-KAHVE DURAKLARI
picture-1-1395691293
Editör
1 saat önce
Gezi Notu

YEŞİL Mİ DEDİNİZ? İŞTE ARTVİN

Doğu Karadeniz’in en kuzeydoğu köşesinde yer alan Artvin, doğal güzellikleri ile her yıl yerli ve yabancı sayısız ziyaretçiyi ağırlıyor. Artvin adının kökeninin İskit beylerinden biri olan Artvani’den geldiği düşünülme. Daha sonra şehir Osmanlı zamanında Artvini ve Livaneli adını almış. Sonra bir dönem kentin en önemli akarsuyu olan Çoruh’un adını taşımış. 15 Şubat... daha fazla

YEŞİL Mİ DEDİNİZ? İŞTE ARTVİN
picture-1-1395691293
Editör
2 saat önce
Özel Yazı

TÜRKİYE'DEKİ SAKİN ŞEHİRLER

Uluslararası bir belediyeler birliği olan Cittaslow, 1999 yılında İtalya'da kurulmuş. Adı, İtalyanca "Citta (Şehir)" ve İngilizce "Slow (Yavaş)" kelimelerinin birleşmesiyle ortaya çıkmış. Cittaslow felsefesi yaşamın, yaşamaktan zevk alınacak bir hızda yaşanması gerektiğini savunuyor. İnsanların birbirleriyle gerçek anlamda iletişim kurabildikleri şehirleri üye olarak... daha fazla

TÜRKİYE'DEKİ SAKİN ŞEHİRLER
Gezimanya interaktif harita
picture-26177-1425744675
Editör
2 saat önce
Galeri
1. Sidney Opera Binası’nda bir etkinliğe katılın
1. Sidney Opera Binası’nda bir etkinliğe katılın

Opera Binası, çok amaçlı toplantı salonları, tiyatro ve orkestra salonlarıyla eğitim seminerleri gibi farklı sanatsal ve kültürel faaliyetlerin gerçekleştirildiği bir merkez. Sidney’in temsili yapılarından olan bina, buraya gelmişken mutlaka görülmesi, etkinliklerine katılınması gereken yerlerden. Ayrıca 20. yüzyılın en önemli mimari eserlerinden biri olarak kabul edilen Sidney Opera Binası, her yıl görkemli yılbaşı kutlamalarına da ev sahipliği yapıyor. 

Fotoğraf

2. Sidney Limanı Köprüsü’nde tırmanış
2. Sidney Limanı Köprüsü’nde tırmanış

Operası binasının yakınında yer alan köprü Sidney için simgesel bir yapıdır. Yılbaşı kutlamalarında süslenen köprünün tek özelliği Sydney’in merkeziyle Kuzey bölgesini birbirine bağlaması değil. Araç, yaya, bisiklet ve tren yoluna açık olan köprü ekstrem sporları sevenler için de uygun bir yer. Tırmanış için ayrılmış kısmında köprünün tepesine tırmanarak heyecan dolu bir deneyim yaşayabilirsiniz. 

Fotoğraf

3. Bondi Plajı’nda sörf yapın
3. Bondi Plajı’nda sörf yapın

Sidney irili ufaklı çok sayıda koya, uzun altın rengi kumsallara sahip bir şehir. Bondi Plajı, Sidney’de bulunan plajların en ünlüsüdür. Uzun sahili ve rüzgârıyla sörf tutkunları için ideal bir yer. Buraya gelmişken sörf eğitimi alın ve Pasifik Okyanusu’nun dalgalarına karşı sörf yapın.

Fotoğraf

4. The Rocks bölgesindeki tarihi publarda zaman geçirin
4. The Rocks bölgesindeki tarihi publarda zaman geçirin

The Rocks bölgesi, Sidney’in ilk yerleşim yeri olmasıyla tarihi ve kültürel açıdan ayrı bir önem taşıyor. Günümüze kadar korunabilmiş yapıları, yerel halk Aborjin kültürünün izleri, dar kaldırımları ve tarihi barları ile vakit geçirmeye değer bir yer. 

Fotoğraf

5. Taronga Hayvanat Bahçesi turu yapın
5. Taronga Hayvanat Bahçesi turu yapın

21 hektarlık alanı, yaklaşık 4000 yerli ve egzotik hayvanı bulunan hayvanat bahçesinde bir tura katılın ve doğayı yakından tanıyın. Avusturalya’nın simgesi kanguruları, zürafaları, nesli tükenmek üzere olan birçok hayvan türünü bu turda görebilirsiniz. 

Fotoğraf

Sidney’de Yapmanız Gereken 10 Şey

Opera Binası, çok amaçlı toplantı salonları, tiyatro ve orkestra salonlarıyla eğitim seminerleri gibi farklı sanatsal ve kültürel faaliyetlerin gerçekleştirildiği bir merkez. Sidney’in temsili yapılarından olan bina, buraya gelmişken mutlaka görülmesi, etkinliklerine katılınması gereken yerlerden. Ayrıca 20. yüzyılın en önemli mimari eserlerinden biri olarak kabul edilen Sidney Opera Binası, her yıl görkemli yılbaşı kutlamalarına da ev sahipliği yapıyor. 

Fotoğraf

picture-45576-1461048500
Editör
2 saat önce
Gezi Notu

EGE'NİN EN UYSALI: URLA

Bilen bilir; ama bir kere daha hatırlatmaktan zarar gelmez: Ege’nin en samimi, en uysal ama aynı zamanda da en can alıcı kasabasıdır Urla. Çeşme’nin İstanbullular tarafından istila edilmesinin üzerine, tüm bu özellikleriyle biraz daha kıymetlendiği söylenebilir. Enfes yemeklerinin de bunda payı büyük tabii. Deniz ürünlerinden Ege otlarına her türlü malzemenin müthiş... daha fazla

EGE'NİN EN UYSALI: URLA
picture-16259-1419666608
Silver Yazar
2 saat önce
Gezi Notu

MİAMİ SICAK DAHA DA SICAK OLACAK

Siz onu yalnızca upuzun enfes sahilleri, ışıltılı gece hayatı ve yüksek gökdelenleri ile bilirdiniz. Oysa ki Miami artık bundan çok daha fazlası. Florida'nın hatta Amerika'nın en gözde tatil şehri olan Miami, gözünü 2020’ye dikmiş. Müzikten, resme, uluslararası ticaretten, müthiş turizm projelerine kadar büyük bir heyecanla gelişiyor. Doğayla dost ama planlı gelişmiş... daha fazla

MİAMİ SICAK DAHA DA SICAK OLACAK
picture-26177-1425744675
Editör
3 saat önce
Galeri
1-Ayder Yaylası, Rize
1-Ayder Yaylası, Rize

Yaylaların şahı, en bilineni Rize Çamlıhemşin ilçesinde bulunuyor. 1350 metre yükseklikte bulunan Ayder Yaylası, sadece Karadeniz’in değil, Türkiye’nin de en bilinen yaylası. Karadeniz’in oksijen deposu, yeşillik içindeki cenneti aynı zamanda.  Ayder Yaylası’nda ulaşım da konaklama da oldukça rahat. Yaz kış merkezden araç bulunabiliyor. Ayrıca yayla yakınında bulunan kaplıcalar da gelmişken uğranması gereken yerler arasında bulunuyor. 

Fotoğraf

2-Pokut Yaylası, Rize
2-Pokut Yaylası, Rize

Çamlıhemşin’de bulunan Pokut Yaylası, Karadeniz’in en güzel yaylalarından biri. Yerle göğün birleştiği, bulutlara dokunabildiğiniz bir yer burası. Çam ormanlarıyla çevrili Pokut, kamp ve doğa yürüyüşünü sevenlerin de uğrak yeri. 2100 metre yükseklikte, bulutların arasında bir yürüyüş yapmak isterseniz Pokut Yaylası sizi bekliyor. 

Fotoğraf

3-Sal Yaylası, Rize
3-Sal Yaylası, Rize

Pokut Yaylası'yla Sel Yaylası arasında sadece 15 dakikalık bir yürüyüş mesafesi bulunuyor. Pokut Yaylası’na gelmişken uğrayabileceğiniz bir başka güzellikteki bu yaylada geleneksel Karadeniz mimarisinin en güzel örneklerini görebilirsiniz.

Fotoğraf

4- Sis Dağı Yaylası, Giresun
4- Sis Dağı Yaylası, Giresun

Giresun’un Görele ilçesinde, Sis Dağı’na konumlanmış yayla, adından da anlaşılacağı gibi sis bulutlarıyla çevrili bir yer. 2182 metre yüksekliği ile yeryüzüne bulutların üstünden bakmanızı sağlıyor. Her yıl temmuz ayında yapılan Sis Dağı Şenlikleri ile çok sayıda turist de ağırlıyor. Sis Dağı ayrıca “C statüsünde Milli Park ” olarak da korunmaya alınmış.

Fotoğraf

5- Borçka-Karagöl Yaylası, Artvin
5- Borçka-Karagöl Yaylası, Artvin

Borçka ilçe merkezine yaklaşık 27 kilometre uzaklıktaki yayla, Artvin’in en önemli doğa harikaları arasında yer alıyor. Bu yaylayı diğerlerinden ayıran, içerisindeki heyelan sonucu oluşmuş gölüdür.  Borçka-Karagöl, kamp ve karavan turizmi için ideal bir alandır. Ayrıca yaylada konaklayabileceğiniz bir tesis de var. Karagöl aynı zamanda çeşitli vahşi hayvanlara da ev sahipliği yapmaktadır. Bu sebeple vahşi hayvan fotoğrafçılığıyla uğraşanlar için de gelinebilecek bir yer. 

Fotoğraf

Karadeniz’in En Güzel Yaylaları

Yaylaların şahı, en bilineni Rize Çamlıhemşin ilçesinde bulunuyor. 1350 metre yükseklikte bulunan Ayder Yaylası, sadece Karadeniz’in değil, Türkiye’nin de en bilinen yaylası. Karadeniz’in oksijen deposu, yeşillik içindeki cenneti aynı zamanda.  Ayder Yaylası’nda ulaşım da konaklama da oldukça rahat. Yaz kış merkezden araç bulunabiliyor. Ayrıca yayla yakınında bulunan kaplıcalar da gelmişken uğranması gereken yerler arasında bulunuyor. 

Fotoğraf