Google+

CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – 1. BÖLÜM: PEKİN VE PEKİN ÖRDEĞİ

CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – 1. BÖLÜM: PEKİN VE PEKİN ÖRDEĞİ

H. OĞUZ ESENGold Yazar12 Haz 201327500 Yorum

CRUISE İLE DÜNYANIN KEŞFİ yazı dizimin bu bölümünde sizleri Uzakdoğu’ya davet ediyorum.

Uzakdoğu’da en çok görmek istediğiniz şehirler neresi diye size sorulsa ne cevap verirdiniz?  Pekin mi? Yoksa Shanghai mi? Yoksa Hong Kong mu? Yoksa siz bunlardan başka Güney Kore, Japonya, Vietnam’ı da görmek ister misiniz? Hatta yetmez diyorsanız, Bangkok ve Singapur’u da ben ilave edeyim. Üstelik buraları lüks bir Cruise ile şöyle rahat rahat 3 hafta gezelim diyorsanız buyurun Cruise ile Büyük Uzakdoğu turuna götürüyorum sizi. Bu turumuzda sizleri hayatınızda unutamayacağınız deneyimler ve olayları tanıtacak, hem de lüks içerisinde keyifle, bir o kadar da maceracı ruhunuzu ortaya çıkartarak, kendinize ne kadar çok değer vermeniz gerektiğini ve ara sıra kendinizi de ödüllendirmeniz gerektiğini ve bunların zevkini tattıracağım.

Bu yolculuğa çıkmamıza neden olan gazete ilanında, hem fiyatının uygun olması hem de görülecek şehirlerin benim de Uzakdoğu’da en çok görmek istediğim yerler olması üzerine, gitmeye karar verdik. Hemen kendimize yol arkadaşlarımız kim olabilir diye düşündüm. Çünkü yol arkadaşlığı çok önemli. Hele böyle uzun soluklu yolculukta daha da önemli. Herkesle yola çıkılmaz ki… Türlü türlü  eziyeti onların normal hayatıymış meğerse diye katlanırsın veya katlanmaz arkanı döner devam edersin. Düşündüm, bir daha düşündüm, ilk aklıma gelen 1 sene önce cruise ile yaptığımız Adriyatik turumuzda gemide tanıştığımız İstanbullu arkadaşlarımızı aramak oldu. Biliyor musunuz işte hayat böyle güzel bir şey. Hiç tanımadığınız birilerinin, üstelik ayrı ayrı şehirlerde oturan iki ailenin, ikinci bir gezi için bir araya gelmeleri, gezerken birbirlerine uymaları, birbirlerinin istek ve ihtiyaçlarına saygı göstermeleri, hayatın bu aralığında bize katılıp keyifli bir tatil geçirmeyi düşünmeleri, gerçekten çok önemli. Tabii arkadaşlarımızın da bu geziye müsait olmaları, ve ilk teklifimde bu tura gelmeyi kabul etmeleri bizim için yıllar boyu sürecek dostluğun başlangıcıydı. Mahmut ve Ayfer dostlarıma bize katıldıkları için buradan teşekkür ediyorum.

Pekin lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Ibis Beijing Jianguomen Hotel, Ehome Apartment Sanlitun Beijing, The St. Regis Beijing. Bir de booking.com'un Pekin aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Dönelim gezimize, Cruise ile Büyük Uzakdoğu Turu...

Rotamız: Pekin – Busan (G.Kore) – Nagazaki (Japonya) – Şangay (Çin) – Hong Kong (Çin) – Nha Trang (Vietnam) – Ho Chi Minh City (Vietnam) – Bangkok (Tayland) – Singapur

1.GÜN: PEKİN
THY uçağı ile 9 saatlik yolculuğumuzun sonunda Dünyanın en büyük havalimanlarından biri olan Pekin havalimanına öğleden sonra indik. Komünistlerin dev ve boş, dekorasyondan yoksun alanları görünce pek şaşırmadık hani. Çin’e hoş geldiniz. Terminaller arası transferimizi yani bavulları alacağımız yere bile 10 dakikalık bir tren yolculuğu sonunda vardık. Bavullarımızı almak için trene bindik. Var mı böyle bir şey! Neyse yarım saatte terminalden çıktık ve bizi bekleyen Çinli turizm rehberimiz eşliğinde otelimize geldik. Hemen yerleştik. Dörtlü ekip olarak hava kararmaya başlamadan otelimizden fazla uzaklaşmamak şartıyla çevremizi keşfetmeye başladık.

Ancak akşam yemeği için rehberimizden bizi Pekin ördeği yemek üzere popüler ve geleneksel bir restorana götürmesini istedik ve randevulaştık. Otelimiz  çok büyük ve güzeldi. Uluslararası zincirin bir parçası olmanın avantajı ile herhalde Pekin’den başlayacak cruise turlarının tüm yolcuları buradaydı.

Pekin (Beijing) deniz kıyısında değil ama cruise, deniz, liman burası için yabancı değil. Gemiler Pekin’e 2 saatlik mesafede olan Tianjin limanından kalkıyor. Bu liman o kadar büyük ki bizi Tiajin’e gemimize götürecek Çinli transfer otobüsü bile limanın içerisinde kayboldu ve sora sora yarım saatte gemimizi bulabildi. Gerisini siz düşünün artık.

Gelelim Pekin Ördeğine…. Taksilerimize bindik ve 10 dakika sonra ışıltılı , rengarenk bir binanın önünde durduk. Burasının restoran mı gece kulübü mü olduğunu ancak içeriye girince ve masamıza oturunca kararlaştırabildik.

Mekan çok büyüktü ve merdivenlerden masamıza kırmızı halı üzerinde yürüyerek geldik. Siparişlerimizi verdikten sonra hafif atıştırmalıklar eşliğinde biralarımız geldi ve büyük bir masanın ortasındaki dönen tablaya kondu. Sabit tabak ve çatallarımızla, dönen tabladaki yiyecekleri tabağımıza almamız bayağı zordu. Çünkü masada herkes o yuvarlağı kendi önüne döndürüyor ve siz tam alacakken çatalınız boşta kalıyor. Alışık olmayana oyuncak işte buyurun bakalım. Derken siparişlerimiz kişi başı yarım ördek olarak 2 servis arabasında masamızın yanına geldi.

Büyük bir özenle ve beceri ile tabii ki şov yaparak, ördeği resimlerde de göreceğiniz üzere pastırma dilimleri gibi keserek kişi başı 7-8 dilim servis yaptılar.

Bunu özel sosu ile avuç içi büyüklüğündeki pirinç lavaşlarına ikişer ikişer sararak yedik. Hımm gerçekten lezzetli. Hem gezi sitelerinde de okumuşumdur; Pekin ördeği Pekin’de yenmelidir, başka yerde bu lezzeti bulamazsınız diye. Bu tavsiyeye uydum ve bingo! Muhteşem. Ama bir baktım dilimledikleri ördeklerden kalanları masaya getirmelerini beklerken, servis arabalarıyla birden yola çıktılar. Tabii ki ördeklerden geriye kalanlar da gidiyor… Daha üzerinde etler duruyor hop mop diyene kadar gitti gider bizim ördekler, yolcu abbas.

Yemekten sonra koridora çıktım ve dolaşırken bir kapı açıldı ve içeride bir de ne göreyim?  Bizim ördeklere 6-7 tane Çinli komi yumulmuş, kemikleri sıyırıyorlardı. Tabii öteki masalardaki ördeklerle birlikte. Eh biz de böylece ayda 50-100$ kazanan bu yamakları doyurmuş olduk. Artık kalkma zamanı. Hala ayaktayız hayret, 24 saattir yollardayız ve her ne kadar uçakta uyumuş olsak da, insan uzanıp yatmak istiyor değil mi? Haydi yatağa çocuklar, yarın işimiz çok, erken kalkalım, yol alalım diyorum. İyi geceler…

*** “CRUİSE İLE UZAKDOĞU TURU” bir yazı dizisidir. Yazıların diğer bölümlerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

1.BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU –PEKİN VE PEKİN ÖRDEĞİ
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---1--bolum--pekin-ve-pekin-ordegi

2.BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – PEKİN TURU VE ÇİN SEDDİ
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---2--bolum--pekin-turu-ve-cin-seddi

3.BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – TIANJIN VE CRUISE İLE TANIŞMA
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---3--bolum--tianjin-ve-cruise-ile-tanisma

4.BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – GÜNEY KORE BUSAN’A VARIŞ
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---4--bolum--guney-kore-busan-a-varis

5. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU - BUSAN’DAN NAGASAKİ’YE YOLCULUK
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---5--bolum--busan-dan-nagasaki-ye-yolculuk

6. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – NAGASAKİ - JAPONYA
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---6--bolum--nagasaki---japonya

7. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – ŞANGAY
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---7--bolum--sangay

8. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – ŞANGAY’DAN HONG KONG’A YOLCULUK
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---8--bolum--sangay-dan-hong-kong-a-yolculuk


Pekin Otelleri

Pekin Turları

Çin (Pekin - Xian - Hangzhou - Suzhou - Shangai) Türk Hava Yolları 7 Gece (1 849.00 €) Detaylar için tıklayın
  1. 11 Temmuz 2015,Cumartesi - 19 Temmuz 2015,Pazar
Çin (Pekin - Xian - Hangzhou - Suzhou - Shangai) Türk Hava Yolları 7 Gece (1 849.00 €) Detaylar için tıklayın
  1. 11 Temmuz 2015,Cumartesi - 19 Temmuz 2015,Pazar
Kurban Bayramı'nda Çin & 5* Gemi ile Yangtze Nehri Turu (2 699.00 €) Detaylar için tıklayın
  1. 18 Eylül 2015,Cuma - 30 Eylül 2015,Çarşamba
Çin (Shangai - Suzhou - Hangzhou - Xian - Pekin) Türk Hava Yolları 7 Gece (1 849.00 €) Detaylar için tıklayın
  1. 19 Eylül 2015,Cumartesi - 27 Eylül 2015,Pazar
Çin (Shangai - Suzhou - Hangzhou - Xian - Pekin) Türk Hava Yolları 7 Gece (1 849.00 €) Detaylar için tıklayın
  1. 19 Eylül 2015,Cumartesi - 27 Eylül 2015,Pazar

Pekin için en uygun uçak biletlerini Skyscanner aracılığıyla görmek için hemen tıklayın.

Yorum yazmak için

İlgili İçerikler

19 Mar 2015
Gezi Notu

ÇİN SEDDİ VE MİNG MEZARLARI

Çin Seddi’ne gideceğimiz günün bir gece öncesi sabaha kadar uyuyamadım. Bir gece önce çok güzel bir Thai restoranına gittik. Papaya salatası, bir çeşit kızartılmış tatlı soslu balık ve bir tabak da çeşitli sebze ve mantarlardan oluşan enfes bir yemek yedik. Yedik yemesine ama gece benim için tam bir kâbusa döndü. Neden olduğunu anlamadığım bir şekilde durup dururken... daha fazla

18 Mar 2015
Gezi Notu

YASAK ŞEHİR, PEKİN OPERASI VE ÇİN AKROBASİSİ

Pekin’deki UNESCO Dünya Kültür Mirasları arasında Tiananmen Meydanı, Yazlık Saray, Cennet Tapınağı ve Yasak Şehir yer alıyor. Bu yazımda Yasak Şehri anlatacağım ama öncesinde Yasak şehre rahatlıkla bir tam gün ayırmanızı öneririm. Öncelikle adı neden Yasak Şehir? Onunla başlayalım. Asıl adı “Mor Yasak Şehir” anlamına gelen “Zijin Cheng” Peki neden Mor? Çünkü Çin’de mor renk... daha fazla

18 Mar 2015
Gezi Notu
16 Mar 2015
Gezi Notu

PEKİN VE DEV PANDALAR

Bugün rotamızda Pekin’deki Nesli Tehlike Altında Olan Hayvanlar Merkezi var. Burası özellikle ayıgiller familyasından olan dev pandaların korunma altına alındığı yer. Buraya gitmek için “Giant Panda” da diyebilirsiniz, çünkü bu merkezin adı da “Giant Panda” olarak geçiyor. Dev pandalar beyaz postu üzerinde iri siyah benekleri olan oldukça iri ve tembel bir ayı türüdür. Küçük... daha fazla

16 Mar 2015
Gezi Notu

PEKİN YAZLIK SARAY GEZİSİ

Bir gün önce tüm gün süren Cennet Tapınağı gezimden sonra açıkçası Yazlık Saray’ın haritadaki boyutlarını görünce endişelenmedim değil. 1 günde gezilebilir mi? Aslında her yerini sindire sindire gezmek isterseniz asla 1 gün yeterli değil. Ama genel hatlarını görmek için makul. Yazlık Saray, Pekin’in kuzeybatısında ve merkeze yaklaşık 15 kilometre mesafede yer alıyor. Bu... daha fazla

13 Mar 2015
Gezi Notu

PEKİN CENNET TAPINAĞI

Pekin’e varışımız akşam saatleri olmuştu. Kaldığımız otel yasak şehrin hemen arkasında. Haritaya göre çok merkezi. Ama benim Çin’de daha doğrusu Pekin’de öğrendiğim en önemli şey hiçbir şeyin çok merkezi olmaması. Her şey o kadar büyük ki. Mesela otelimiz yasak şehrin hemen arkasında ama yasak şehrin girişine yürümekle yol bitmiyor, taksi ile gidebiliyoruz. Pekin’deki ilk... daha fazla

Bronz Yazar
19 Şub 2015
Gezi Notu

TİANANMEN MEYDANI, YASAK ŞEHİR, ÇİN SEDDİ: PEKİN

Yıllar önce 13 günlüğüne gittiğim üniversite olimpiyat oyunları… Başkent Pekin’de gerçekleştirilen bu organizasyonda bulunmak öncelikle benim için büyük bir onurdu. Ay yıldızlı bayrağımızı göğsümüzde taşımak bambaşka bir duygu Allah’ıma şükürler olsun. Çok da başarılı bir turnuva oldu takımımız için. Olimpiyatta 6. olmak takım sporları için büyük bir başarı. Yaklaşık 7000... daha fazla

19 Şub 2015
Ben de Gittim
12 Şub 2015
Ben de Gittim
Bronz Yazar
21 Oca 2015
Gezi Notu

ÇİN MUTFAĞINDAN SEÇMELER

Sakın ıyyyy, ööögggh demeyin! Siz Türkiye'ye gelen bir turistin kelle paçacı vitrinine bayıldığını veya kokoreçin ona da mis gibi koktugunu mu zannediyorsunuz? Güzel ve çirkin denen şey kültürlere göre değişir ve başkasının kültürüne saygı göstermemek düpedüz ilkelliktir. Ayrıca bugün modern gözüken Batılılar kemik sıyırıp pirinç lapası pişirirken Çin’de çok geniş ve ayrıntılı... daha fazla

Silver Yazar
02 Oca 2015
Gezi Notu

ÇİN'İ TEK BAŞINA GEZMENİN 7 PÜF NOKTASI

Çin'de birkaç ana şehir dışında yabancı dil bilen insan sayısı çok az. Ee bizim Çince anlama ve yazma şansımız yok ve Çin'de bir tura dâhil olmadan dolaşmak istiyoruz. Nasıl yapacağız? Biraz hazırlıkla her şey mümkün. İşte Çin'de tek başınıza gezmek için yapmanız gereken 7 şey: 1) Gideceğiniz yerin adresini Çince yazdırın. Kaldığınız yer bu konuda her zaman yardımcı olacaktır... daha fazla

Gold Yazar
30 Eki 2014
Gezi Notu

PEKİN GEZİSİ: YASAK ŞEHİR, CENNET TAPINAĞI, TIANANMEN MEYDANI

Büyük maceranın sonuna geldik… Bugün gezimizin son günü, gece yarısı kalkıyor bizi İstanbul’a götürecek uçağımız. Bu nedenle günümüzü dolu dolu geçireceğiz, Pekin’deki UNESCO Dünya Kültür Miraslarını göreceğiz; Yasak Şehir, Yazlık Saray, Cennet Tapınağı ve tabii Tiananmen Meydanı.  Yasak Şehir - Şehir merkezindeki bu saray, Ming ve Qing hanedanları zamanında Çin İmparatorluğu'... daha fazla

Gold Yazar
29 Eki 2014
Gezi Notu

PEKİN VE DÜNYANIN EN UZUN SAVUNMA DUVARI ÇİN SEDDİ

Pekin’deyiz, yani Beijing (Bei = Kuzey / Jing = Şehir) “Kuzey’in Başkenti”. Şehir aynı zamanda dünyanın en eski başkentlerinden ve Çin’e 1420 yılından beri başkentlik yapıyor.   Bugün programımızda Çin Seddi var. Çin Seddi, Çin'in kuzeybatısı boyunca uzanan dünyanın en uzun savunma duvarı. Kalıntıları Po Hay Körfezi’nde deniz kıyısında başlıyor, Pekin'in kuzeyinden geçip... daha fazla

Bronz Yazar
19 Eki 2014
Gezi Notu

PEKİN GEZİ NOTLARI

Öncelikle şunu söylemeliyim ki Şanghay buranın İstanbul’u ise Pekin, Ankara’sı. Ama “çok” ve “büyük” kavramlarını unutmayalım lütfen. 6 şeritli çok geniş caddeler, toplam 5 apartman genişliğindeki yüksek binalar, tarihi ve bugünü iç içe geçirmeyi başarmış bir şehir burası…   Öncelikle “Yasak Şehir” gerçekten güzel ama sakın gezerken Topkapı Sarayı ile kıyaslamayın, burası çok... daha fazla

15 Eki 2014
Gezi Notu

PEKİN'DE BİR GÜN

Uzunca bir aradan sonra, biraz çalışıp izni hak edince yine düştük yollara. Bu defa hedefimiz Asya'da daha önce görmediğimiz ülkelerden biri olan Filipinler'di. Uygun uçak biletini Güney Çin Havayolları'ndan bulunca o kadar yol gitmişken bir de Pekin'e uğrayalım dedik ve bir günümüzü buraya ayırdık. Gece 01.00'de başlayan yolculuğumuz yaklaşık 13 saat sürdü. China Southern... daha fazla

Bronz Yazar
26 Eyl 2014
Ben de Gittim
Bronz Yazar
26 Eyl 2014
Ben de Gittim
31 May 2014
Gezi Notu

PEKİN: NAM-I DİĞER BEİJİNG (4. GÜN)

Pekin’deki son günümüzde amacımız, yine sabah erkenden kalkıp Tiananmen Meydanı ve National Museum of China’yı ziyaret etmekti. Trenimiz 14.15’te idi. Otelden ayrılış işlemlerini tamamlayıp, valizleri lobiye bırakıp kahvaltı için McDonalds yolunu tuttuk. McDonalds kahvaltısı bizim kurtarıcımız olmuştu. Patates, yumurta ve reçelden oluşan kahvaltı; bizi gün içerisinde bayağı... daha fazla

31 May 2014
Gezi Notu

PEKİN: NAM-I DİĞER BEİJİNG (3. GÜN)

1 gün ertelediğimiz Çin Seddi gezimize havanın daha da güzelleşmesi ile büyük bir hevesle başladık. Sabah 7.00’de uyanıp kahvaltıyı McDonalds’da yaptık. 8.00’de yollara düşmüştük ancak küçük bir sorunumuz vardı. Çin Seddi, Pekin’e yaklaşık 70 km uzaklıktaydı. Daha önceden yaptığımız araştırmalara dayanarak tren istasyonun yolunu tuttuk. Çin Seddi, Badaling adı verilen bir... daha fazla

31 May 2014
Gezi Notu

PEKİN: NAM-I DİĞER BEİJİNG (2. GÜN)

Programımızdaki değişiklikten sonra sabah erkenden yollara düşmeliydik, bunun için kahvaltıyı otelde yaptık. 08.00’de otelden ayrıldık. İlk durağımız Pekin Ulusal Tiyatro (Beijing National Theatre) binasını görmekti. Burası Tiananmen Meydanı’nın az ilerisinde olduğu için yürüyerek gittik. Başka lokasyondan gelenler için ise Line 1 Tiananmen West İstasyonu Exit C sizi... daha fazla

Bronz Yazar
1 saat 28 dak önce
Galeri

Lakaplar; isimlerden ziyade, gerçeği ve karakteristik özellikleri yansıttığından her daim hayatımızın bir parçası oldular. Bizler insanlara, hayvanlara hatta devasa organizmalar bütünü olan kentlere bile bir isim verdik. Bakalım listede size de tanıdık gelen yerler var mı?

Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın >>

Küçük Paris

Romanya’nın geri kalanı düşünüldüğünde başkent Bükreş, sahip olduğu elitist çizgisi ve sofistike yapılarıyla bu lakabı hak etmiş. Bizim Antep kadar olmasa da Bükreş’in de bir albenisi var tabi ki!

Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın >>

Zambaklar Şehri

Zambak figürü, Floransa'nın en önemli simgesi. Toskana Bölgesi’nin başkenti olan kent, aynı zamanda Rönesans’ın doğduğu yer olarak biliniyor.

Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın >>

Barış Başkenti

Tarih boyunca İsviçre savaştan uzak bir politika izlemiş ve yüzyıllardır bu topraklarda tek kurşun bile atılmamış. 200’den fazla uluslararası kuruluşa ev sahipliği yapan Cenevre de bu sayede barışın başkenti olmuş.

Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın >>

Aslan Şehir

Kocaman bir şehir devleti olarak nitelendirebileceğimiz Singapur, etimolojik olarak “aslan” anlamına gelen Singa ve “şehir” anlamı taşıyan Pura kelimelerinin bir araya gelmesinden oluşmuş.

Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın >>

Lakaplarıyla Özdeşleşen 10 Şehir

Lakaplar; isimlerden ziyade, gerçeği ve karakteristik özellikleri yansıttığından her daim hayatımızın bir parçası oldular. Bizler insanlara, hayvanlara hatta devasa organizmalar bütünü olan kentlere bile bir isim verdik. Bakalım listede size de tanıdık gelen yerler var mı?

Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın >>

Bronz Yazar
1 saat 38 dak önce
Galeri

200’ü aşkın ülke barındıran gezegenimizde neredeyse her ülkenin iyi-kötü bir özelliği mevcut. Dünyanın “en”lerini derlediğimiz listede bakalım neler var!

Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın >>

En Şişman Millet

9.300 nüfuslu Nauru halkının % 95’i normalden daha kilolu. Obezitenin günlük hayatın bir parçası olduğu ülkede fast food halkın birincil düşmanı.

Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın >>

En Eğitimli Halk

Her iki kişiden birinin üniversite mezunu olduğu Kanada’yı, % 44 ile Japonya takip ediyor.

Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın >>

En Hızlı Yok Olan Ulus

Her yıl nüfusunun ortalama % 8’ini kaybeden Ukrayna’da 2050 yılına gelindiğinde bu günkü nüfusunun 1/3’ü oranda azalma meydana gelecek.

Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın >>

En Çok Göl Bulunan Ülke

Yüzölçümü olarak en büyük ikinci ülke Kanada’nın % 10’unu göller oluşturuyor ve 3 milyonu aşkın göl, toplam göllerin % 60’ını oluşturuyor.

Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın >>

Ülkeler Hakkında İlginç Gerçekler

200’ü aşkın ülke barındıran gezegenimizde neredeyse her ülkenin iyi-kötü bir özelliği mevcut. Dünyanın “en”lerini derlediğimiz listede bakalım neler var!

Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın >>

Bronz Yazar
1 saat 45 dak önce
Galeri

Dramatik iklim değişikliği, erozyon, beşeri faktörler gezegenin hızlıca yaşlanmasına ve güçsüz düşmesine neden oluyor. Bu harikaları görmeden ölürseniz gözünüz arkada gidersiniz maazallah!

Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın >>

Maldivler

Küresel ısınmayla birlikte kutuplardaki buzulların erimesi yüzünden sadece 1-2 metre yüksekliğinde olan Maldivler batıyor. Halihazırda 200’den fazla adasını kaybeden ülkenin ömrü 50-80 yıl arasında.

Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın >>

Aral Gölü

Sovyetlerin pamuk yetiştirmek, nükleer reaktörlerde kullanmak için bolca harcadığı Aral’ın suyu ha bitti ha bitecek. Yine küresel ısınmayla birlikte gölün son 60 yıl içerisinde % 90’ı kurudu.

Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın >>

Ko Tapu

Çivi Adası olarak tercüme edebileceğimiz ada 20 metre yüksekliğinde doğal bir kule. Çözünebilen kayaçların bulunduğu arazide denizin ortasında yükselen yapı gün geçtikçe zayıflamakta.

Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın >>

Tac Mahal

Babür Şahı Şah Cihan’ın yaptırdığı anıt yılda 3 milyondan fazla turist çekiyor. Ancak hava kirliliği, asit yağmurları ve beşeri faktörler bu süt beyazı yapıyı derinden etkilemiş.

Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın >>

Yok Olmadan Görmeniz Gereken 10 Yer

Dramatik iklim değişikliği, erozyon, beşeri faktörler gezegenin hızlıca yaşlanmasına ve güçsüz düşmesine neden oluyor. Bu harikaları görmeden ölürseniz gözünüz arkada gidersiniz maazallah!

Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın >>

Bronz Yazar
1 saat 51 dak önce
Galeri

Kimi yerlerde baş gösteren çatışmalar, şiddet unsurları veya biyolojik tehditler o bölgeleri felakete sürüklemiş. Bakalım listede gördüğünüz yahut listenizde olan yerler var mı?

Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın >>

Moritanya

Ülkede gerçekleşen radikal İslam faaliyetleri ve hükümet karşıtı gösteriler, Moritanya’da pek çok kişinin katili olmuş.

Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın >>

Sierra Leone

Ebola’nın dünyaya yayıldığı ülke olan Sierra Leone, yakın bir tarihe kadar sınır kapılarını kapatmış ve dış dünya ile olan ilişkisini kesmişti.

Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın >>

Libya

Kaddafi rejiminin devrilmesinden sonra toparlanamayan ülke, siyasi ve ekonomik istikrarsızlığa sürüklenmiş ve IŞİD tehdidi altında kalmıştır.

Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın >>

Nijerya

Boko Haram Örgütü’nün elinde tuttuğu kuzey kesimde gerçekleşen İslami rejim ve kaçırma faaliyetleri sonucu Kuzey Nijerya tekin görünmüyor.

Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın >>

Gidebileceğiniz En Tehlikeli 10 Ülke

Kimi yerlerde baş gösteren çatışmalar, şiddet unsurları veya biyolojik tehditler o bölgeleri felakete sürüklemiş. Bakalım listede gördüğünüz yahut listenizde olan yerler var mı?

Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın >>

Editör
9 saat 7 dak önce
Duyuru

Pegasus’un Kutaisi ve Nice uçuşları başladı

Yeni başlayan Fransa’da Nice ve Gürcistan’da Kutaisi tarifeli seferleri ile Pegasus, misafirlerini 37 ülkede 91 noktaya ulaştırmaya devam ediyor. Pegasus’un, Fransa’daki 5. noktası olan Nice’e uçuşları 22 Mayıs 2015’te saat 09.45’te İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan gerçekleşen ilk seferle başladı. Nice’e Pazartesi, Salı, Cuma, Cumartesi, Pazar günleri olmak üzere... daha fazla

9 saat 11 dak önce
Galeri

Derecelerin bunaltıcı şekilde yükselmeye başladığı bu günlerde uzun kumsallar, kaçacak yerler, mavi sular, lezzetli yemekler ve kültür-eğlence dolu, hayatın hay huyundan uzak zamanlar istiyorsanız aslında siz farkında olmadan Puglia’yı istiyorsunuzdur. 

Fotoğraf: www.youtube.com

Puglia’nın mavi-beyaz atmosferine kapılmadan önce lokasyonunu belirtmek gerek. Burası çizmenin topuğunda Adriyatik ve İyonya Denizi arasında konumlanıyor. İki denizin arasına sıkışıp kalması onun en büyük avantajı çünkü gelişimini 800 kilometrelik kıyı şeridine borçlu. Puglia’nın en merkezi yeri Bari ve ulaşımı oldukça kolay.

Fotoğraf: commons.wikimedia.org

Uzun cümleleri bırakıp neden Puglia’ya gitmelisiniz kısmına gelirsek.. Burası hala tam anlamıyla keşfedilmiş bir bölge değil yani hınca hınç bir kalabalık yok. Tarihin ve medeniyetin beşiği olmuş bir bölge, arkeolojik Roman ve Yunan kalıntıları, UNESCO sit alanları, Barok ve Ortaçağ izleri taşıyan yapıları sadece küçük bir başlangıç. 

Fotoğraf: www.neverendingvoyage.com

Detaylara girmeden önce Puglia’da kaçırmamanız gereken 8 kasabayı bir kenara not etmenizde fayda var. Bunlar; Alberobello, Locorotondo, Ostuni, The Salento, Lecce, Otranto, Gallipolli ve Corigliano d’Otranto.

Fotoğaf: www.neverendingvoyage.com

Şimdi Puglia bölgesinin en can alıcı ve masalsı bölgesini hemen anlatmak, paylaşmak gerek. Alberobello’ya merhaba deyin!

Burası Puglia’nın en unutulmaz yerlerinden biri. Dikkatinizi çekmemesi imkansız olan ilk şey buraya has olan ve UNESCO tarafından koruma altına alınan Trulli evleri. Beyaz badanalı yapıları, gri konik çatılarıyla, sayıları 1.500’ü bulan taş evler, burasını adeta açık hava müzesine çevirmiş. Evler harç kullanılmadan bölgenin kireç taşlarının üstü üste dizilmesiyle yapılmışlar. 

Fotoğraf: en.wikipedia.org

Puglia Gezi Rehberi: Özel Zamanlara Kolayca Sahip Olabileceğiniz Yer

Derecelerin bunaltıcı şekilde yükselmeye başladığı bu günlerde uzun kumsallar, kaçacak yerler, mavi sular, lezzetli yemekler ve kültür-eğlence dolu, hayatın hay huyundan uzak zamanlar istiyorsanız aslında siz farkında olmadan Puglia’yı istiyorsunuzdur. 

Fotoğraf: www.youtube.com

Bronz Yazar
10 saat 11 dak önce
Özel Yazı

TATİLE ÇIKMAK İÇİN 6 NEDEN 6 ÖNERİ

Hava biraz gelgitli olsa da genel kabulümüz baharın geldiği yönünde :) Bahar geldi, çiçekler açtı, her şey muhteşem! Tabi havaları böyle görünce içimde beni dürten bir şeyler oluyor gezmek anlamında, bilmiyorum size de oluyor mu? Dışarıda güneş varken evde oturmayı kendime ihanet olarak görüyorum. Ondan mütevellit sanırım sürekli delicesine bir gezme isteği, kafada tatil... daha fazla

10 saat 55 dak önce
Galeri

Animasyon sanatçısı Jeff Hong Disney karakterlerini masallardan çıkartıp günümüze yerleştirince ortaya korkunç ve oldukça anlamlı bir tablo çıkmış. Bu defa sevimli, pembe beyaz sonlar yok onun yerine oldukça üzücü gerçekler var. Çevre kirliliğinden, hayvan deneylerine, uyuşturucu kullanımından cinsel istismara masal kahramanları dünyanın en büyük sorunlarıyla baş başa.

Kaynak: http://www.hintmag.com/post/unhappily-ever-after-by-jeff-hong--september...

Görsel: Güzel ve Çirkin

101 Dalmaçyalı
Ratatuy
Alice Harikalar Diyarında
Bambi

Masal Kahramanları Gerçek Dünyaya Gelirse

Animasyon sanatçısı Jeff Hong Disney karakterlerini masallardan çıkartıp günümüze yerleştirince ortaya korkunç ve oldukça anlamlı bir tablo çıkmış. Bu defa sevimli, pembe beyaz sonlar yok onun yerine oldukça üzücü gerçekler var. Çevre kirliliğinden, hayvan deneylerine, uyuşturucu kullanımından cinsel istismara masal kahramanları dünyanın en büyük sorunlarıyla baş başa.

Kaynak: http://www.hintmag.com/post/unhappily-ever-after-by-jeff-hong--september...

Görsel: Güzel ve Çirkin

Bronz Yazar
11 saat 14 dak önce
Gezi Notu

​BURASI İNSANA BİR ŞEYLER “KATAR”

Sinemalarda kısa süre önce gösterimde olan ve bilimkurgu içerikli “Yıldızlararası” filmini izlediyseniz ya da bilimdeki zaman kavramına bir ilginiz var ise zamanın izafiliği konusunda daha bir derin düşünebilirsiniz. Aslında film her ne kadar bilim-kurgu olarak tanıtılsa da bilimsel birçok gerçekliğin olduğu bir film bilim-kurgu olamaz. Bilimsel bilgilerin insanlara... daha fazla

11 saat 46 dak önce
Galeri

Punta Coco, Isla de Holbox - Meksika

Anakaradan ayrılmış olan Isla de Holbox’taki sessiz Punta Coco plajı, kitle turizmine katılmadığından dolayı henüz hiç bozulmamış.

Fotoğraf: www.bizarreglobehopper.com

Anchor Bay Beach, Lizard Adası - Avustralya

Ada 24 plaja sahip olmasına rağmen tartışmasız en sakin olanıdır. Öncelikle yalnızca Lizard Island Resort misafirlerine ayrılmıştır. Keyifli vakit geçirebileceğiniz plajda, gün sonunda plaj sonunda bulunan barda buzlu kokteylinizi yudumlayarak günü bitirebilirsiniz.

Fotoğraf: jjw47.blog.com

Meads Bay - Anguilla

Anguilla’nın en popüler plajlarından biridir. Huzurlu vakit geçirtecek plajda en büyük avantaj ise harika günbatımıdır.

Fotoğraf: www.30isthenew20.com

Culebrita, Culebra - Porto Riko

Eğer gerçekten huzur konusunda ciddiyseniz burayı ziyaret etmelisiniz. Adada az sayıda restoran bulunduğunu belirtelim. Dolayısıyla öğle yemeği için yanınıza bir şeyler almanız tavsiye edilir.

Fotoğraf: culebra.travel

Sea Grass Bay, Laucala Adası - Fiji

Hindistancevizi ağaçları, yemyeşil yağmur ormanları ve yeşil dağlarla desteklenen bozulmamış sahili ile gevşemek için ideal bir destinasyon.

Fotoğraf: www.signaturemagazine.com.au

Dünyanın Farklı Bölgelerindeki Adalardan Masmavi Plajlar

Punta Coco, Isla de Holbox - Meksika

Anakaradan ayrılmış olan Isla de Holbox’taki sessiz Punta Coco plajı, kitle turizmine katılmadığından dolayı henüz hiç bozulmamış.

Fotoğraf: www.bizarreglobehopper.com