Ehlanzeni'de Malamala Safari Rezervi Gezisi

MalaMala Safari Rezervi, Mpumalanga Bölgesi’nde 160 kilometrekare alanda bir vahşi yaşam alanıdır. 1927’de kurulan MalaMala Güney Afrika’nın en eski safari rezervi olma iddiasındadır. Bir zamanlar burası “Büyük Beşli’yi çantasına atmaya hevesli avcıların cennetiyken, 1964’den bu yana sadece turistlerin fotoğraf çektiği bir yer olmuştur.

Zengin bir yabani canlı çeşitliliğine sahip MalaMala’nın büyük bölümü Afrika savanlarına tipik bir örnektir. Burası kıtanın her yerinden daha zengin bir yerdir. Eğer bunlar yeterli değilse MalaMala’yı dünyanın en güzel doğa alanlarından biri yapan diğer özellikler de keşfedilebilir.

Fotoğraf

Bunlardan ilki ziyaretçilere zengin ve çok çeşitli yaşam alanları vaat eden büyük bir yer olması. İkincisi buranın tesadüfen Kruger Ulusal Parkı’yla 19 km uzunluğunda ayırıcısız bir sınırı paylaşıyor olmasıdır. Coğrafyadaki bu basit tesadüfün rezerve büyük katkısı olmaktadır. Üçüncüsü MalaMala’nın Sand Nehri’nin yaşam taşıyan sularıyla kutsanmış olmasıdır. Sürekli akan nehrin 20 km’si rezerv alanı içinde kuzey-güney doğrultusunda akarken kıyılarına otlamak için çok sayıda hayvan gelir. Onları avlamak için gelen sayısız yırtıcıdan bahsetmemize bile gerek yok.

Kruger Ulusal Parkı’ndan bölgeye gelen hayvanların nehre rahat geçişini sağlamak için MalaMala’daki kampların hepsi batı kıyısına yerleşmiştir ve rezerv içindeki insan yoğunluğu ve etkisi minimumda tutulmaktadır.

Fotoğraf

Bu kararlı yönetimin sonuçları rezervin izlenme istatistiklerinde kendini büyük ölçüde gösterir. Aslan, leopar, suaygırı, gergedan ve bufalolar yılın 365 günü görünür. Afrika’nın “Büyük Beşlisi'ni” görmek için yola çıkan ziyaretçilerin hayal kırıklığına uğrama ihtimalleri çok azdır.

Rezervde kalan ziyaretçilere bir rehber ve yerel bir Shangaan iz sürücüsü ayarlanır. Bu uzmanlar bölgeyi ve bölgede yaşayan canlıları tanır. Bu rehberler gece gündüz üstü açık bir Land Rover ile ya da yürüyerek (silahlı bir görevli ile) size unutulmaz bir deneyim yaşatır. Afrika’nın vahşi doğasını fotoğraflamak için bölge rakip tanımaz güzelliktedir.

  • MalaMala özel mülkiyete ait bir safari sahasıdır.
  • MalaMala’ya Johannesburg’tan MalaMala Hava Meydanı’na uçakla ya da karayoluyla gidilebilir.
  • Burada yıl boyu görülebilecek pek çok şey vardır. Eylülden marta kadar çok sıcak olabilir.
  • En yakın yerleşim yeri Newington’dur. (19 km batıda)
  • MalaMala’yı ziyaret etmek için rezerv alanındaki konaklama yerlerinden birinde kalmanız gerekir. Bölgede sıtma görülür.