Hayalet Şehir: Kayaköy \ Fethiye

Muğla ilinin 13 ilçesinden biri olan Fethiye nüfusu Bodrum’dan az olmasına rağmen il olmak istemektedir. Tabi herkesin düşüncesi bu yönde olmayabilir. Ama gezim sırasında ben de ilçeye bağlı olan köyleri duydukça ve kat ettiğim mesafeleri ölçtükçe ilçenin büyüklüğünü anladım.

Tlos Antik Kenti

Turizm açısından zengin olan bu ilçeye bir yaz ayında Likya turum sırasında uğramıştım. Adadan adaya ve koydan koya koşmuş, bol bol da yüzmüştüm. 2016 şubat ayındaki ziyaretimi ise havanın da ılıklığından yararlanarak tarih üzerine yapmaya karar verdim. Hava 20 derece civarlarında olmasına rağmen yüzmek için erkendi. İlçede sadece yerli halk vardı. Kalabalık olmayan ilçede görülecek ise çok sayıda tarihi yer beni bekliyordu.

Fethiye’de görülecek yerler Likya yazımda yer vermiştim. Bu yazımda bir güne sığdırdığım tarih gezisini ele aldım.

Kayaköy Fethiye

Fethiye’de tarih dolu bir gün:

Sabah erken saatte kendimi şehrin merkezinde yer alan kaya mezarlarına attım. Müze kart ile giriş yapabilirsiniz. Bir yamaçta kayalar üzerine oyulmuş Likya kral mezarları bölge için tipiktir. Muğla’da bu mezarlara Telmessos (Fethiye), Tlos (Fethiye), Pınara (Fethiye) ve Kaunos (Dalyan) bölgesinde rastlarsınız. Muğla dışında Anadolu’nun çeşitli illerinde benzer örnekler bulunuyor. Bu tip mezarlar statüsü yüksek aileler için kayaya oyma işlemi yapılarak hazırlanmıştır. En eskisi MÖ 4.yy’a tarihlenen mezarlar ağırlıklı olarak MÖ ve MS 2.yy arası tarihlere denk gelmektedir. Fethiye merkezde yer alan örnekte bir mezar çok net ve devasa bir şekilde ayaktadır. Diğer mezarlar da bu ana yapının yanına sıralanmıştır. Yamacın en tepesine çıktığınızda Fethiye Stadı, yat limanı ve Şövalye Adası karşınızda poz verir. Maksimum 30 dakikanızı alacak bu geziden sonra Kayaköy’e doğru yol aldım. Acıktıysanız balıkçılar çarşısı yakınında yatık döner hazırlayan Cezayirli Usta’ya uğramanızı tavsiye derim. Bölgede çok tavsiye almış bu lezzeti tatmak için 16.00 civarı dükkana vardığımda çoktan kapandığını görmüştüm. Siz erken davranın derim.

Köye vardığımda yamaca sıralanmış 500 civarı terk edilmiş ev ile karşılaştım. Adeta korku filmlerinde gördüğüm setlere benziyordu. Diğer tarafımda ise yol hizasında gözüken günümüz köyü bulunmaktadır. Müze kartımla tarihi alana giriş yaptıktan sonra yamacı tırmandım. Tarihi Likya yolu üzerinde duran bu yamaç Ölüdeniz’e kadar uzanmaktadır. Sıcak havada gitmenizi önermem. Ayrıca bu şehri hakkıyla gezmeniz saatlerinizi alabilir. Bu nedenle spor kıyafetler giymeyi tercih edip yanınıza az yük ve bol su almanızı tavsiye ederim.

Kayaköy Terkedilmiş Evler

19.yy başında kurulmuş bu Osmanlı köyü devletin son yıllarında 3000 nüfuslu Rum kasabası halini almıştır. Alanda büyük ve küçük kilise ile 14 şapel yer alır. 1923 yılında mübadelenin gerçekleşmesiyle bölgede yaşayan Rum kökenli halk Yunanistan’a geçerken bölgeye Selanik civarından gelen muhacirler yerleşmiştir. Sonrasında 1957 Fetiye depreminde evler zarar görmüştür. Gezim sırasında birbirine benzeyen ve harika manzaraya sahip bu evler arasında dolaşmaktan keyif aldım. Evlerin hiç biri diğerinin manzarasını kapatmıyor. Şu anda harabe olan bu taş duvarla evler ve dar sokaklarda geçmişte neler yaşandığını hayal ederken zamanın nasıl geçtiğini anlamadım.

Yeni köy kısmına vardığımda İngilizce konuşan yerlilere rastladım. Fethiye’nin her bölgesinde olduğu gibi buraya da İngiliz aileler zamanla yerleşmiştir. Taze otlardan doldurulmuş gözleme yiyip ayran içtikten sonra tabelalar beni Gemile koyuna attı. Kayaköy üzerinden Gemile’ye geçerken Fethiye’nin koyları, adaları ve Kelebekler Vadisi’ni gördüm. Koy ise haliyle deniz seviyesinde olduğu için tekrar yokuş aşağı bir yolculuk yaptım. Karşımda terk edilmiş ama üzerinde antik eserler barındıran Gemiler adası, küçük bir tesis ve ter temiz bir koy vardı. Yazın burada olmak ve kendimi sulara atmak isterdim. Ama üzülmedim. En azından kışın ortasında güneşli bir koya bakmak da beni mutlu etti.  Böylece Fethiye’de dolu dolu bir tarih günü geçirirken Gemile de süpriz olmuştu. Arkeolog gözüyle gördüğüm en ilginç yerleşimlerin arasına Kayaköyü de ekledim. Tatiliyet Kayaköy Foto Galeri