Kapadokya Seyahati (3. Gün)

Klasik bir laf vardır: ''Her güzel şeyin bir sonu vardır.'' diye :( Biz de o sona gelmiş bulunuyoruz. Kapadokya'daki son günümüz... 3. günde birkaç yer gezip ardından döneceğiz İstanbul'a.

Tabi yine yaptık kahvaltıyı , düştük yollara. Bugünkü ilk durağımız; Göreme Aşıklar Tepesi yani nam-ı diğer Aydın Kırağı. Aşıklar Tepesi deyince aklınızda farklı farklı şeyler canlanmasın. Bence sadece fotoğraf için ve ATV kullanılabilecek bir yer :) Bu gittiğimiz bölgenin yakınında ATV'lerde gördüm. Yine çok binmek isteyip de binemedim. Eğer isterseniz oradan ATV kiralayabilirsiniz.

Oradan Jet Fadıl hızıyla geçiyoruz Göreme Açık Hava Müzesi'ne :) Burada da güzel bir manzara ve birçok kilise bulunuyor.

Elma Kilisesi'nden başlayabiliriz mesela... 9 kubbeli, 4 sütunlu, kapalı Yunan haçı planlı, üç apsisli imiş. Kilise 11. yüzyılın ortası 12. yüzyılın başına tarihlenmektedir.

Elmalı Kilise ardından şu uzayıp giden yol kilere gidiyor. İçeride geniş oyuklar yapıyorlarmış erzakları depolamak için... Kiliseler; Yılanlı Kilise, Karanlık Kilise ve Çarklı Kilise olarak devam ediyor. Bir de kiliselere ek olarak Azize Catherine Şapeli var.

Göreme Açık Hava Müzesi'nde bir de çaktırmadan fotoğrafınızı çekiyorlar ve tabaklara basıyorlar. Benimki pek fotojenik çıkmadığı için almadım ama fotoğraf çektiklerini fark etseydim daha fotojenik bir poz verirdim. Nasip değilmiş. Aman ha siz dikkatli olun ve poz verin, fotojenik çıkın :)

Kapadokya'daki son durak noktama da geldi; Sofra Restoran. Eğer yolunuz düşerse lezzetli pidelerini tavsiye ederim. Sofra Restoran Avanos'ta bahsettiğim asma köprü yakınlarında.

Bana o kadar kısa geldi ki bu tur anlatamam. Çok keyif aldım, çok eğlendim. Kapadokya'ya gitmek çok istiyordum ve resmen kaderime kazınmışçasına gittim. Bu lafım çalıştığı için zaman sıkıntısı yaşayanlara :) En kötü bir hafta sonunuzu ayarlayıp Kapadokya'yı görün derim. Pişman olmayacaksınız :)

Sevgilerimle...

Yazı dizisinin birinci bölümüne buradan ulaşabilirsiniz.Yazı dizisinin ikinci bölümüne buradan ulaşabilirsiniz.