Google+

Arama formu

KİLİSENİN BODRUMUNDA BULUNAN 30.000 İSKELETİN SIRRI: LİMA

Peru Lima’da bulunan Saint Francis Katedrali’ni ziyaret ettiğinizde burası sizi yalnızca mimari yapısı ile değil bodrumlarında bulunan mezarlığı ile de etkileyecek.

Manastır 15.yy’da İspanya’dan getirilen mimarlar tarafından inşa edilmiş. İçerde gezerken Endülüs mimarisin etkilerini her yerde görebiliyorsunuz. Daha sonra depremlerden çok etkilenmiş. Manastırda beni en çok etkileyen bölüm, bodrumda bulunan mezarlık bölümü oluyor.  Buraya ulaşmak için çok dar ve uzun tünellerden geçiyoruz, duvarlar ve yerler hafif ıslak, havada rutubet kokusu duyuluyor.  Etraf oldukça karanlık ve yerler kaygan, çok dikkatli yürümek gerekiyor.   Klostrofobisi olanlara bu bölüm önerilmiyor.

Buraya bir çok yerden giriş var ama şu anda yalnızca bir giriş kullanılıyor. 15.yy’dan başlayarak 1860 yılına kadar insanlar buraya gömülmüş. Peki ama neden? Bu konuda çeşitli teoriler var. En geçerli olanı ise : İnsanlar Kiliseye bağış yaparak burada gömülmeyi istemişler. Böylece Tanrı’ya daha yakın olacaklarını düşünüyorlarmış. Özel bölümlerde olan iskeletlerin kilisenin rahipleri olduğu söyleniyor.

Lima

Lima bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Bir sonraki odada kemiklerin cinsine göre sınıflandırılmış büyük havuzlar görüyoruz. Bir havuzda yalnız uzun kemikler var, bacak kemiği olabilir, diğerinde biraz daha kısalar, bir havuz yalnız kafatası dolu, diğerinde uzun kemik, kafatası, uzun kemik şeklinde dairesel bir şekil yapılmış.

Yaklaşık 30.000 insan iskeleti olduğu düşünülüyor.  Bu kadar karanlık ve iskeletlerle dolu bir yerde bulunmak, ölümün insana ne kadar yakın, hayatın ise kısa olduğunu düşündürüyor.

Lima-1

Lima şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Habitacion San Miguel, Casona Linda, Donde Felipe güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Cozy High End Apartment, Dep Nuevo Habitación Matrimonial, Calima Boutique Hotel. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Hotel Vila Santa, Lima Mini Aparts, B&B Wasi Aeropuerto Lima gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Callao Backpackers, Zig Zag Hostel, Dragonfly Hostels Miraflores tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Lima aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Havuzun içersine dizilen kurukafa ve kemikler

Lima-2

Bir havuzda yalnızca kafalar dizilmiş

Lima-3

Kemikler çeşidine göre dizilmişler

Lima-4

Katedralin bahçesi İspanyol Endülüs tarzında düzenlenmiş

Lima-5

Katedralin dış görünüşü