Persepolis Antik Kenti ve Kaya Mezarları

Tahran’dan Şiraz’a doğru giderken Unesco Dünya Mirası listesinde yer alan Persepolis’i ziyaret ediyoruz. Persepolis Antik Kenti İran’ın Fars Eyaletinde yer alan Şiraz kentinin kuzeydoğusunda bulunmaktadır.

Perslerin eski başkenti olan Persepolis Antik kenti, M.Ö. 521’de yapılmaya başlanmış, yapımı 150 yıl sürmüş. Pers Kralı 1. Darius ve Darius’tan sonra gelen Xerkes ve Artaxerkes, Persepolis’i genişleterek günümüze çok sayıda anıt bırakmışlar ve büyük bir medeniyet oluşturmuşlardır.

125 bin metrekare alana kurulmuş olan antik kentin girişinde bayramların ve çeşitli törenlerin yapıldığı büyük bir tören alanı bulunuyor. Apadama adı verilen tören salonlarının o dönemdeki kapasitesi bile 10.000 kişiymiş.

Sütun kaideler üzerinde, Perslerin inançlarını yansıtan heykeller görülebilmektedir.

Persepolis’te tören alanlarının yanı sıra taht salonları, parlamento binası, Darius’un sarayı, hazine dairesi ve tepedeki kaya mezarları kalıntıları görülmeye değer.

Persepolis’teki kral sarayları tepesi 473 metre uzunlukta, 86 metre genişlikte ve 13 metre yükseklikte olan yapay bir tepe üzerinde yer alıyormuş. Sarayların bulunduğu bu tepeye ise iki geniş merdivenle çıkılıyormuş. Merdivenlerin yan duvarlarında kabartma heykeller oldukça etkileyici.

Persepolis, MÖ 331 senesinde Büyük İskender’in Persleri yenerek şehri yakmasından sonra terkedilmiştir.

Persepolis’i gezdikten sonra biraz soluklanmak için zencefilli ve safranlı dondurmalarımızı afiyetle yedik.

Burada da halkın bizlere ilgisi çok yoğun. Turiste hiç alışkın değiller ve Türkleri çok merak ediyorlar. Bize gıpta ile bakıyorlar. Çünkü dizilerden Türkiye’yi az-çok tanıyorlar.

Dondurmalarımızı yedikten sonra Persepolis’e yaklaşık 8-10 km mesafede yer alan genel olarak Naghsh-e Rostom adı ile bilinen kayalar oyularak yapılmış olan saray görünümlü Kaya mezarlarına hareket ediyoruz.

Burada 4 büyük Akamenid kralının kaya mezarını ziyaret ediyoruz. Akamenid krallarının mezarları sağdan sola doğru; Xerkes, Büyük Darius, 1. Artaxerkes ve 2. Darius’a aittir.

Büyük Darius’un mezarı diğerlerine göre çok daha görkemli. Önünde bağımsızlığı sembolize eden  güneş sembolü bulunmakta.

Kaya mezarları ziyaretimizden sonra Şiraz’a doğru yola çıkıyoruz.