Rüya Şehir Prag – 1. Bölüm

Kardeşimle birlikte 29 Ekim tatilini değerlendirmek için Prag’a geldik. Prag’a çekçe Praha deniliyor. Prag Çek Cumhuriyeti’nin hem başkenti hem de en büyük şehridir.

Prag daha önceden Çek Cumhuriyeti ve Slovakya tek bir ülkeyken de bu ülkeye başkentlik yapmış Orta Bohemya’nın önemli şehirlerinden.

Vltava Nehri'nin çevresinde kurulmuş olan Prag’ın nüfusu yaklaşık 1,2 milyon kişi.

Prag’da bölgeler 1. bölge, 2. bölge gibi kısımlara ayrılmış. 1. bölge en merkezi bölüm. Bu bölüm aynı zamanda eski şehrin de olduğu bölge. 4. bölgeye kadar çok merkezi yerdesiniz demek yani her yere yürüyerek te rahatlıkla gidebilirsiniz ancak 4. bölgeden sonra şehir merkezinden dışarıya doğru kaymaya başlıyor ve toplam 20 bölge var.

Prag'ın tarihi merkezi, 1992’den bu yana UNESCO'nun listesinde yer almaktadır.Prag, birçok kişi tarafından "Altın Şehir", "Romantik Şehir" ya da "Masal Şehri" olarak anılır. Prag’da bulunan tarihi eserlerin çoğu yapıldığı seneden kalmıştır. Çünkü Prag’ın en büyük şansı 2. Dünya savaşında fazla zarar görmemiş olmasıdır.

Prag şehir turuna başlamak için en güzel nokta şimdiki Cumhurbaşkanlığı Konutu. Bu binanın geçmişi neredeyse 1000 sene. Eskiden kralların kaldığı bu bina şimdi Cumhurbaşkanına ev sahipliği yapıyor. Binanın önünde bulunan Muhafız Alayı ise ne iç işlerine ne de orduya bağlıymış. Herhangi bir tehdit durumunda cumhurbaşkanının güvenliğini sağlamaktan sorumluymuşlar.

Çek Cumhuriyeti’nde farklı bir durum da yaşanmış. Komünizm rejimi genelde baskı ile iktidara gelir. Çek Cumhuriyetinde komünistler seçimle iktidara gelmiş. Bu durum dünya üzerinde sadece 2 ülkede var. Diğeri ise Şili. 1948’de iktidara geldikten sonra komünistlerin yaptıkları ilk iş devletleştirme. Herkesin malına el koyuyorlar. Kominizmin gelişi her doğu Avrupa ülkesinde farklı boyutlarda oluyor. Macaristan’da 50 kişiye kadar, Doğu Almanya’da 25 kişiye kadar işçi çalıştıran iş yerlerini devletleştiriyorlar. Ama Çek Cumhuriyeti’nde 1 kişiye kadar devletleştiriyorlar. Yani yazar da olsa, manav da olsa, berber de olsa herkes devletin çalışanı haline getiriliyor.

Rehberimizin verdiği bilgiye göre, o dönemde eski cumhurbaşkanı olan Vaslav Pavel’in ailesinin malına mülküne de el konuluyor. Vaslav Pavel Okulunu bitirdikten sonra, 1987’de hapse giriyor. Kadife devrim sırasında hapisten çıkıyor ve cumhurbaşkanı seçiliyor. Vaslav Pavel sistemi değiştirmeye çalışıyor ama o dönemki komünistler diyor ki “bu adama inanmayın, çünkü eski malını mülkünü geri almak istiyor” Vaslav Pavel ise “kendim için birşey istiyorsam namertim” diyor. Cumhurbaşkanı seçildikten sonra parlamentodan bir yasa çıkıyor ve ilk çıkan kanun, el konulan malların geri verilmesi. Şu an Vaslav Pavel tabii ki ülkenin en zenginlerinden biri.

Halk Vaslav Pavel’i önceleri çok seviyormuş ama ilk eşini kanserden kaybedip, 1,5 -2 ay sonra genç bir kadınla evlenince halk hiç yas tutmadan evlendi diye cumhurbaşkanını çok kınamış. O zamandan beridir de çok sevmiyorlarmış.

Buranın önündeki askerlerin nöbet değişim töreni her saat başında yapılıyor bu izlenmeye değer. Biz Cumhurbaşkanlığı konutunu gezdiğimiz sıralarda, ana sınıfı öğrencileri Prag’ı gezmeye gelmişlerdi. Çok küçük yaşta çocuklara tarih bilgisini aşılıyorlar.

Buraya çok yakın bir bölgede yer alan Tarih müzesi ise görülmeye değer yapılardan. İçi gezilmese bile binanın dışındaki süslemeler mutlaka görülmeli. Düz bir duvara çizilen figürler ile duvara verilen derinlik önemli.

Bu tepedeki ana meydanın sağına doğru yürüdüğünüzde Prag’ı tepeden fotoğraflayabileceğiniz bir alana geliyorsunuz. Bu noktada bol bol fotoğraf çektikten sonra kalenin içine doğru yürümeye başlıyoruz.

Kalenin içine girdikten sonra ilk olarak St.Vitus Katedrali’ni göreceksiniz. Gotik tarzdaki bu katedral Avrupa’nın en büyüğü değil ama eni en geniş olan katedraliymiş. Katedralin içindeki vitrajlar oldukça etkileyici. Altında ise mezarlık olduğu söyleniyor. Bu katedral yılda iki defa ibadete açılıyormuş; biri Noel zamanı, diğeri ise Paskalya dönemi. Etrafında küçük kiliseler de yer alan St. Vitus Katedrali turizm alanında son zamanlarda daha da rağbet görmeye başlamış.

Bu yoldan aşağıya doğru devam ederken Franz Kafka'nın bir dönem yaşadığı 22 no’lu ev de görülmesi gereken yerlerden. Evin bulunduğu sokak, çok renkli ufak tefek binalardan oluşuyor. Franz Kafka’nın evini gezmek için ise cüzzi bir ücret ödemeniz gerekiyor.

Bu çevrede çok fazla hediyelik eşya dükkanı görmeniz mümkün. Biraz daha devam edince değişik bronz bir heykel var. Bronzdan yapılmış öne eğilip duran bir adamın sırtında koca bir kurukafa heykeli. Anlamlı olmasa da herkes burada fotoğraf çektiriyor. Tabii biz de.

Prag’da konaklamaya gelecek olursak, bütçe dostu diyebiliriz. Otellerin fiyatı makul seviyede. Birkaç öeri vermek gerekirse eski kent meydanına ve Prag Kalesi'ne tramvayla 10 dakika uzaklıkta yer alan Belvedere otelini tercih edebilirsiniz. Otel ayrıca Ulusal Modern Sanatlar Galerisi 'ne 5, Stromovka Park'a ve Letna Bahçeleri'ne de yürüyerek 10 dakikadalık bir mesafede. Bunun yanında diğer bir kaliteli otel olan Hotel Golf, alışveriş merkezine, pub'lara ve birçok restoranı içinde barındıran Anděl’e 1,5 km mesafede yer alıyor. Otel sunduğu imkanlar ve fiyat bakımından gayet ideal şehir merkezine ise araçla yaklaşık 10 dakika. Şehrin kalbinden bir otel arıyorsanız eski şehir meydanına 300 metre uzaklıkta bulunan Barceló Old Town Praha’ı da düşünebilirsiniz. Karl Köprüsü, Yahudi Mahallesi ve Václav Meydanı otele yaklaşık 10 dakika yürüme mesafesinde yer alıyor. Bu otele alternatif olarak ise tarihi bir binada hizmet veren Cathedral Prague Apartments, Prag’ın birçok turistik yerine kolayca ulaşabileceğiniz bir lokasyonda. Bu otellerin dışında Prag’da daha fazla otel seçeneği için buradan booking.com’a girerek Prag otellerini inceleyebilir ve rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Yazının ikinci bölümüne buradan ulaşabilirsiniz.

GÖKÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

GÖKÇE YILMAZ

 1982 yılında İstanbul’da doğdum. İlk ve orta öğretimini Sinop’ta gördükten sonra, lise eğitimi için İstanbul’a yerleştim.