Tuzla'da Gizli Bir Koy

Büyüklerimiz Tuzla için yazlık yer derdi. Bugün ise çok değişti. Ama hala saklı güzellikleri de bulunuyor. Yakın zamanda marina açıldı. Mercan koyu ise hala bakirdir. Gurme gözüyle bakmak değil ama manzara güzelliğini ayırt eden biri olarak şunu tavsiye derim ki değişim sağlanmadan buraları ziyaret edin.

Tuzla Mercan

İstanbul Anadolu yakasının en uç noktalarından biri olan Tuzla, bir dönem İstanbul’un yazlık yerlerinden biriydi. Yakın zamanda şehre monte olmuş, özellikle şehir hatları trenleri aktifken şehir merkezine gidiş geliş kısa sürelere düşmüştür.

Bölgenin Osmanlı topraklarına katılımı İstanbul’un fethinden önce 1400 yılında Yıldırım Beyazıd tarafından gerçekleşmiştir. Kaplıcaları ile tarih içinde ön plana çıkan ilçede günümüzde alışveriş ve yeme içme mekanları gözdedir. Sabiha Gökçen’e de ev sahipliği yapan ilçe gün geçtikçe kalabalıklaşmaktadır.

Tuzla’da Neler Bulunur

Tuzla Tersanesi: Türkiye’nin en büyüğüdür.

Tuzla Kıyı Şeridi: 13 km olan sahil kesimin önemli bir kısmı yürümeye müsaittir.

Tuzla Balık Restoranları: Angel Mercan ve Tuzla Balıkçısı gözdelerdendir.

Tuzla Köfteciler: Sahilde yer alan Konak tercihimdir. Filizler Köftecisi ve Meraklı köfteci meşhurdur.

Tuzla Marina: Outlet alışveriş ve oyun parkı ile dikkati çeker. Alanda çok sayıda kafe ve restoran bulunur.

Tuzla Yürüyüş Yolu: Koca koca gemilerin yanında uzanan sahil ve bir de sahile paralel adalara benzeyen Cumhuriyet Caddesi.

Park Pist: Bir dönem Formula 1 yarışları burada düzenleniyordu.

Deniz Harp Okulu Komutanlığı

Mercan Bölgesi: Medcezir dizisinin çekimlerinin yapıldığı Adriano kafe, bence İstanbul’un en güzel birkaç kafesinden biri. Tuzla Yat Kulübü, Cadı isimli bar ve kaliteli bir balık restoranı Angel Mercan da bölgede bulunuyor. Tuzla’da fotoğraf çekmek için doğru yer.

Tuzla Yat Kulübü

İlçede yer alan favori mekanım da Mercan kısmındadır. Arkadaşımın tavsiyesi üzerine girişinde sadece Tuzla Yat Kulübü tabelası olan köşke giriş yaptım. İçeriye girdiğim an bir mekanın daha şık olamayacağını düşündüm. Bir yanda ahşap masalar, bir yanda da denize sıfır sandalyeler ve çevresinde birçok tekne gözüme çarptı. Yazlık havası olan bu yerde manzaraya karşı bir kahve içmek insana huzur veriyor.

Bonus: Faruk Yalçın hayvanat bahçesi Darıca’da (Kocaeli) olmasına rağmen Tuzla’ya çok yakındır. İstanbul’a en yakın hayvanat bahçesiydi.

TUZLA YAT KULÜBÜ FOTO GALERİ