Viyana Bölüm 1: Ulaşım, Saraylar ve İç Şehir

Avrupa'nın tarih ve sanat kokan başkentlerinden biri, Viyana'dayız. Şehrin hemen her noktasında Habsburg Hanedanlığı'nın varlığını hissedeceğiniz ve Sanat'la yatıp kalkacağınız Viyana'da, özel insanlar arasında siz de kendinizi çok özel hissedeceksiniz. Tuvaletlerinden dışarıya klasik müzik yayını yapıldığını duyunca artık şehirde hiç bir şeyin sizi şaşırtmayacağını düşünüyorsunuz. İşte böyle özel bir şehri size tanıtacağız ama tez vakitte bir plan yapıp kendinizi şımartın deriz.

Havaalanından (Schwechat) şehre ulaşım: Alternatifler arasında iki hızlı tren, otobüs ve taksi bulunmaktadır. City Airport Train (CAT) havalimanı ve şehir merkezi arasında her 15 dakikada bir ulaşım sağlıyor ve yaklaşık 15 dakikada şehir merkezine ulaşabiliyorsunuz. Tek yön 11 Euro, gidiş dönüş ise 18 Euro'dur. CAT dışındaki S-Bahn treni ile ulaşım bir saate yakın sürdüğü için önermiyoruz. Şehir gibi taksilerde pahalı olduğı için mecbur değilseniz bunu da önermiyoruz ancak havaalanı otobüslerini kullanabilirsiniz.

Şehir içi ulaşım: En ince ayrıntısına kadar planlanmış toplu taşıma araçları ile tüm turistik noktalara ulaşım sağlanabilmektedir. Wiener Linien adlı kuruluş tüm toplu ulaşımın işletmesini yaptığı için ortak bilet kullanımı vardır. 6 metrohattı (U-Bahn), 29 tramvay hattı (Strassenbahn), banliyö trenleri (S-Bahn) ve yaklaşık 100 civarında otobüs hattı ile şehir içinde ulaşımda tüm ihtiyaçlar karşılanmaktadır. En az metro kadar, onu tamamlayan tramvay hatları ulaşımınızda tercihiniz olacaktır. Ringstrasse Caddesi'nde özellikle 1 ve 2 nolu tramvayı, Belvedere Saray'ı içinde D tramvayı tercih etmenin çok pratik olduğunu fark edeceksiniz.

Gelelim bilet bilgilerine; tek bilet fiyatı 2,10 Euro iken 24 saatlik bilet (24 Stunden Wien) 7,60 Euro, 48 saatlik bilet (48 Stunden Wien) 13,30 Euro ve 72 saatlik bilet (72 Stunden Wien) 16,50 Euro ücret ödenerek sınırsız biniş hakkı kazandırmaktadır. Biletleri metro istasyonlarının girişindeki makinelerde, tramvaylarda ise tramvayın içinde, bir kez okutmak gerekli ve süre okuttuğunuz anda başlıyor.

Ulaşım ile ilgili bilgiler için: http://www.wienerlinien.at 

Gezilecek yerler: Gezi bilgilerini daha kolay anlaşılması ve kendinize uygun bir planlama yapmanız amacıyla üç bölüm olarak anlatacağız. Bunlar; Saraylar, Ringstrasse (Ring Caddesi) ve İnnere Stadt (İç Şehir) olacak.

Saraylar: Şehirde mutlaka görülmesi gereken üç saray bulunmaktadır.

Schönbrunn Sarayı : Yapım tarihi 16. yüzyıl olan saraya zamanla ilaveler yapılmış ve günümüzdeki görünümüne ulaşmıştır. O dönemde Habsburg ailesinin yazlık konutu olarak yapılmış olan saray bugün de halen Avrupa'nın en güzel saraylarından biridir. 1400 odalı sarayın 40 odası gezilebilmektedir. İki ayrı tur bulunmakta, kısa turda (İmperial) 28 oda, uzun turda ise (Grand) 40 oda gezilmektedir. Fiyatlar 13-16 Euro civarında olup, fotoğraf çekimi yasaktır. Sarayın içi kadar bahçesi de çok ilgi çekmektedir. Bir tepe üzerindeki Gloriette Tak'ı, alt tarafındaki Neptün Çeşmesi, Labirent ve heykeller sarayın bahçesinde ücretsiz görebileceğiniz yerlerdir. Metro U4 "Schönbrunn".

Belvedere Sarayı: Saray, Osmanlı'nın Viyana kuşatmasında gösterdiği başarılı savunmadan dolayı Prens Eugen'e hediye edilmiş. Yukarı ve Aşağı Belvedere olarak iki bölümde gezilebilen sarayın yukarı kısmında daimi, aşağı kısmında ise geçici sergiler yer alıyor. Günümüzde müze olarak kullanılan yukarı kısımda, ünlü ressam Gustav Klimt'in "The Kiss" (Öpücük) tablosu dahil çok sayıda eseri görebilirsiniz(10 Euro). 

Hofburg Sarayı: Şehrin göbeğinde bulunan saray, ünlü Habsburg ailesinin kışlık sarayıdır. Özellikle Kral Franz Joseph ve eşi Elizabeth (Sisi) tüm bölgede adlarını en çok duyacağınız hanedan üyeleri olarak bu saraya da damgalarını vurmuşlar. Saray içerisinde Avusturya Başkanının resmi makamı dışında, müzeler, kilise, Avusturya Ulusal Kütüphanesi, İspanyol Binicilik Okulu yer alıyor. Bu dev kompleks, 59 hektarlık bir alanı kaplıyor ve alan içerisinde 2600 odanın bulunduğu 18 binadan oluşuyor. Kompleks içindeki çoğu yerin ayrı giriş bileti vardır.

İnnere Stadt (İç Şehir) bölgesinin önemli eserlerinden birisi, Saraylar bölümünde anlattığımız Hofburg Sarayı'dır. Sarayın önündeki Michaelerplatz meydanından iç şehirin içlerine  doğru yürüdüğünüzde, ünlü Graben caddesi üzerinde Veba Anıtı ile St. Peter Kilisesi bulunmaktadır. Cadde boyunca  lüks mağazalar göreceksiniz ama cadde ortasında göreceğiniz 21 metre yüksekliğindeki  anıt, vebanın şehirde yok olması adına dikilmiş ve simge yapılardan olmuştur. Anıt yakınında ara sokakta size göz kırpan St. Peter Kilisesi ise kubbesi ile sizi mutlaka kendine çekecektir.

Şehrin tam kalbinde yer alan, şehrin en gösterişli ve en simge yapısı olan bina St. Stephan Katedrali'dir (Stephansdom). Stephanplatz meydanındaki muhteşem bina 12. yüzyıldan kalma yapısı ve zamanla yapılan yenilik çalışmaları ile bugüne gelmiştir. Güney kulesine asansör ile çıkarak muhteşem manzara seyredebilirsiniz.

Meydandan Opera Binasına uzanan Kartnerstrasse caddesi, yine keyif ile zaman geçireceğiniz harika  bir caddedir. Mağazaları ve sokak sanatçıları ile defalarca bu caddeyi de kullanacağınızdan eminiz.

yazının tamamı için   http://haydigeziyoruz.blogspot.com.tr

 

haydigeziyoruz

Yazar Hakkında

haydigeziyoruz

Biz Dilek ve Bora Aydoğdu, gezmeyi seven iki gezginiz. Dilek emekli öğretmen, Bora emekli askeri öğretmendir.