Volga – Onega ve Beyaz Göl: Kizhi Adası

Onega Gölü'nde kuzeye doğru ilerleyerek, Kıshi Adası'na ulaşıyoruz. Denizden yüksekliği 33 metre olduğu için 2 havuzda yükselerek geldik Onega Gölü'ndeki bu adaya. Onega Gölü, dünyanın en temiz, tatlı su gölü. Aynı zamanda Avrupa’nın en büyük ikinci gölü. Bu göl üzerinde 1.000’in üzerinde ada var.

Bu adalardan en önemlilerinden biri Kıshi adası. Kıshi adası Unesco tarafından koruma altına alınmış, yemyeşil bir ada. Adanın genişliği 1,5 kilometre, genişliği ise 6 kilometre. Adanın nüfusu yaklaşık 35.000 kişi.

Bu adanın en önemli özelliği 1714 yapımlı Yeniden Doğuş Kilisesi’ne ev sahipliği yapıyor olması. Yeniden Doğuş Kilisesi’nin en önemli özelliği ise hiç çivi kullanılmadan asına ağacından yapılmış olması. Asına ağacı, bu bölgeye özgü ve yıllar içinde kendini yenileyen bir ağaç türüdür.

Yazlık kilise olarak kullanılan bu kilise, 22 soğan kubbeden oluşuyor. Ağaçlar birbirine geçme sistemi ile bir araya getirilmiş. Burayı yapan usta “Marangoz Mestor” kilise bitince, tek aleti olan baltasını suya atarak “bundan önce böyle bir eser yoktu, bundan sonra da olmasın” demiş.

Kilise kışın çok soğuk olduğu için, 1764’te yanına daha küçük kışlık kilise ile çan kulesi yapılmış. Kışlık kilisenin içindeki ikonalar çok muhteşem. Özellikle mahşer gününü anlatan ikona çok etkileyici. Burada ikonaların beyaz kayın veya ıhlamur ağacı üzerine yapıldığını ve üzerinin keten yağı ile kaplanmış olduğunu öğrendik.

Rus ahşap mimarisinin en güzel örneklerinin sergilendiği bu Kıshi adası, 1951’den sonra açıkhava müzesi haline getirilmiş ve Unesco tarafından koruma altına alınmış. Yine bu adada 1876 yapımlı bir köy evini geziyoruz. Burada köy yaşamı güzel bir şekilde canlandırılmış.

Kıshi adası sonrasında tekrar gemimize binip yolumuza devam ediyoruz. Bu arada gemide de çok hoş vakit geçiriyoruz. Yemyeşil güzel manzaralar, neredeyse hep gündüz olduğundan sürekli bize eşlik ediyor. Akşam saatlerinde ise güzel müzikler eşliğinde 394 km yol alarak kanallar üzerindeki 6 havuzdan daha yükselerek Beyaz Göl üzerindeki Coritzy’e varıyoruz.

Onega gölü, deniz seviyesinden 33 metre, Beyaz Göl denilen Beloe Gölü ise deniz seviyesinden 113 metre yükseklikte. Bu nedenle iki gölü birleştiren Volga - Baltık kanalındaki 6 havuzda kademe kademe yükselerek Beloe gölündeki Coritzy’e ulaşabildik.

Beyaz Göl’ün en önemli özelliği bu bölgedeki ilk donan ve son çözülen göl olması. Moskova - Petersburg arasındaki bu göller, nehirler ve kanallardan oluşan su yolu taşımacılık, turizm ve ulaşımda kullanılıyor. Ancak Ekim - Mayıs arası donuyor. 1932 tarihinde Stalin’in projesi ile yapılan bu yaklaşık 1800 - 2000 kilometre uzunluğundaki su yolu 5 yıl içinde mahkumların da çalıştırılması ile tamamlanmış.

Bu bölgedeki Goritsy “güzel yer” anlamına geliyor. Gemiden inince otobüslerimize binip 8 kilometre kadar giderek 1497 yılına tarihlenen Uspensky ve İvanovsky manastırları’na gidiyoruz. Korkunç İvan, gözden düşen eşlerini bu manastıra gönderirmiş. O dönemler eşi boşamak yasak ama manastıra atmak serbestmiş.

Goritsy’den tekrar gemimize binerek yola devam ediyoruz. 113 metre yüksekliğindeki Beyaz Göl’den, 102 metre yüksekliğindeki Rybins baraj gölüne bu defa da alçalarak Sheksna nehri boyunca ilerliyoruz. 400 kilometre giderek Yaroslav’a ulaşıyoruz.

Petersburg’da konaklama adına birkaç otel tavsiyesi verilebilir. Şehrin ana caddeleri yer alan ve ulaşım ağlarına yakın olan otelleri tercih etmekte yarar var. Bunlar içinden, Nevsky Prospekt caddesi üzerinde ki Radisson Royal Hotel aklınızda bulunması gereken otellerin başında geliyor. Otel, Beloselsky-Belozersky Sarayı'na 3 dakikalık yürüme mesafesinde yer aldığı gibi çevresinde ise birçok mağaza, restoran ve kafe yer alıyor. Bu otele alternatif olarak ise yine merkezi otellerden , Yeniden Diriliş Kilisesi’ne 800 metre mesafede bulunan Majestic Boutique Hotel Deluxe’ü de seçim yaparken düşünebilirsiniz. Bu oteller zaten ekonomik ama bütçesi çok dar olanlara da Nevsky Prospekt caddesi üzerinde bulunan Nevsky Bereg 122 oteli de ekonomik seçeneklerden biri. Bu önerilerin dışında Petersburg’da ki diğer otellere  buradan booking.com’a girerek göz atabilir, isterseniz rezervasyon da yapabilirsiniz.