Asla Üzüntüye Düşmeyeceğiniz Dünyanın En Mutlu 10 Ülkesi

En mutlu ülkeler denilince sizin aklınıza ne geliyor bilmiyoruz ama birileri bunu düşünmüş ve üstüne araştırmasını, raporlamasını yapmış. İşte Happy Planet Index, The World Happiness ve Forbest’in listesinde bulunan ilk 10’a girmiş mutlu ülkeler.

1.Costa Rica

Costa Rica sadece sahip olduğu güzel kumsallar, okyanus suları, volkanlar veya yağmur ormanlarıyla mutluluk listesinin zirvesine çıkmıyor. Ülkenin insanları hayattan oldukça zevk alıyorlar. Halk arasında ‘’pura vida’’ söylemi çok yaygın anlamı bir nevi hayat güzeldir demek. 

2.Norveç

Norveç’in ikinci sırada olması aslında hiç de şaşırtıcı değil. Yaşam standartları, doğal güzellikleri ve eğitim oranına bakıldığında, Norveç insanlarının hayattan daha çok tat aldıklarını tahmin etmek zor değil.

Norveç

3.Danimarka

Yüksek çevre değerleri ve iş hayatının rahatlığı kulvarlarında diğer ülkelere adeta tur bindiren Danimarka bu özellikleriyle mutluluk çıtasını da yükseltmiş oluyor.

4.İsviçre

İsviçre basitçe, şaşırtıcı ve etkileyici bir ülke! Bir yanda gölleri, doğal güzelliği bir yanda karla kaplı dillere destan dağları. Ülke insanlarının mutluluk ve refah oranı genel dünya ortalamasının üzerinde.  Ayrıca çok lezzetli çikolataları var bu da sebeplerden biri olabilir.

İsviçre

5.Vietnam

Hazırlanan raporlara göre Vietnam Asya’nın en mutlu ülkesi konumunda. Ülkenin sakinleri muhteşem kumsallarla, yeşil dağlarla, romantik manzaralarla ve doğal kaynak sularıyla oldukça mutlular.

6.Kanada

Kanada hem düzgün ve etkili eğitim sistemi hem de güvenli koşullarıyla sakinlerine mutlu bir hayat sunuyor. 

Kanada

7.Hollanda

Sadece rengarenk lalelerden ve yel değirmenlerinden ibaret olmayan güzel Hollanda’da mutluluk oranının yüksek olması aslında hiç de şaşırtıcı değil. Özgürlük anlamında pekçok ülkeye kıyasla yukarıda bulunan Hollanda gerek inanç gerek yaşam tarzı gerekse cinsel tercihler konusunda insanlarına duyduğu saygıyla örnek olacak nitelikte. 

8.İsveç

İsveç hem heyecanlı büyük şehirleriyle hem de şaşırtıcı güzellikteki doğasıyla insanlarını her anlamda doyuruyor ve yine bu listede olmasıyla bizi şaşırtmayan ülkelerden biri oluyor.

İsveç

9.Finlandiya

Yüksek okur yazar oranı ve harika denilebilecek eğitim sistemiyle Finlandiya oldukça mutlu bir ülke. Birde bunun üzerine doğal güzellikleri, oldukça iyi yaşam standartlarını da eklerseniz, daha ne olsun!

10.Avustralya

Avustralya sadece köpekbalıkları, havası ve suyu ile değil yaşam standartları, insanlarını önemsemesi ve sosyal haklarıyla mutluluk çıtasının üst kısımlarından el sallıyor.