Avrupa Tren Gezileri

1- The Chocolate Train Bu tren İsviçre’nin Montrö şehrinden hareket edip Broc şehrine kadar gidiyor. Toplam gidiş dönüş seyahat süresi ortalama 9 saat 45 dakikadır. Etkileyici bir ismi olan çikolata tren, yaz ve sonbahar aylarında Montrö’den gezisine başlıyor, Cenevre Gölü’ne doğru tırmanıyor. Meşhur peynir fabrikası ve yerel kalelerden başlayan tur, öğle yemeğinin ardından Broc’a devam ediyor. Broc şehrine varıldığında buranın yakınında yer alan çikolata fabrikaları turistlerin ilgi odağını oluşturuyor.

2- The Bernina Express The Bernina Express’i, İsviçre’nin Chur şehrinden başlayıp İtalya’nın Tirano kentine doğru yol alıyor. 4 saat, 14 dakika süren yolculukta yüzde 7 eğimli giden tren sıklıkla baş dönmelerine neden oluyor. Chur şehrinden başlayan yolculuk, İsviçre’nin en eski kasabalarından geçip İtalya’nın 10.000’den az nüfuslu kasabalarında son buluyor. Bu istikamet üzerindeki yolun bir kısmı UNESCO Dünya Mirası listesinde de yer alıyor.

3- Francisco de Goya Paris’ten başlayıp Madrid’de son bulan tren yolculuğu, toplamda 13 saat, 30 dakika sürüyor. Turistler genellikle akşam Paris’ten ayrılıp sabah Madrid’de uyanmak için bu tren yolculuğuna geç saatlerde çıkıyorlar. Pijamalarını giyip akşam yemeklerini trende yedikten sonra ertesi gün Madrid’e dinlenmiş bir vaziyette varmış oluyorlar.

4- The Castles of Britain İskoçya’nın Inverness şehrinden, Galler’in Gwynedd şehrine bu trenle gezerek gitmek isteyenler 15 günü göze almak durumundalar. İki haftalık tren yolculuğu sırasında İngiltere’nin tarihi kalelerini keşfedebilir, Büyük İngiliz mirasına tanık olabilirsiniz. Inverness’ten başlayan rota, Edinburgh Kalesi ve Stirling Köprüsü’ne kadar devam eder. Yolculuk boyunca görünen savaş tünelleri ve ünlü Dover Kalesi diğer etkileyici yerlerden sadece birkaçıdır.

5- Trans-Siberian Railway Rusya’nın Moskova şehrinden yola çıkan tren, başka bir şehri Viladivostok’ta son durağına gelir. Bu yolculuğun süresi yaklaşık 19 gündür. Efsanevi yolculukta, Rus kültürünün simgesi Pasifik Okyanusu üzerindeki bir bağlantı noktası ile Rusya’nın başkentini birbirine bağlamak için yaklaşık 8 saat zaman harcarsınız. Eşsiz bir demiryolu deneyimi yaşayacağınız bu tren yolculuğunda hiç sıkılmadan kendinizi manzaranın büyüsüne kaptırabilirsiniz.

6- The Flam Railway Flam demiryollarının rotası; Norveç’in Flam kentinden Myrdal kentine doğrudur. Bu yolculuk yaklaşık 1 saat sürmektedir. Oldukça dik yollardan geçen tren, Myrdal Dağı platosuna ulaşmak için 2.838 metre yüksekliğe tırmanıyor. Flam demiryolları treni ayrıca yaz aylarında, turistlerin yol üzerindeki şelalelerin fotoğrafını rahatça çekmeleri için kısa süreliğine duraklıyor.

7- InterCity-Express Intercity express treni, 1 saatlik yolculuğun ardından Almanya’nın Münih kentinden aldığı yolcuları Nürnberg şehrine taşır. Saatte 198 kilometre hızla giden tren, bu iki tarihi kenti kısa zamanda birbirine yakınlaştırır. Trenin hızlı gitmesi manzaranın da çok çabuk değişmesine neden olmaktadır.  

8- Venice Simplon-Orient-Express 1 gece 2 gün süren ve Londra’dan başlayan yolculuk, İtalya’nın Venedik şehrinde son bulur. Londra'dan Venedik'e bir yolcunun bilet maliyeti 1,200 Pound’un üzerindedir. Fiyatının hayli yüksek olmasının nedeni; trenin kendisini lüks seyahat gemisi ve 5 yıldızlı bir otel kombinasyonuyla eş tutmasıdır. Öyle ki trende bulunan erkekler takım elbise ve kravatla, kadınlar ise zarif elbiselerle yolculuk ederler.

9- Balkan Flexipass Belgrad ve Sırbistan’dan binen yolcular, 10 saatlik yolculuğun ardından Karadağ’a varırlar. İsteyenler Balkan Flexipass ile eski Yugoslavya’yı, Makedonya’yı ve Bulgaristan’ı 10-15 gün boyunca oldukça düşük maliyetle karış karış gezebilirler.

10- The Transylvanian Odyssey İngiltere’den İstanbul’a konaklamalar dâhil 8 gün süren yolculuğun rotası; Budapeşte, Topkapı Sarayı ve İstanbul Boğazı şeklindedir. İyi bir yemek ve modern olanaklarıyla Transilvanya treni Avrupa’daki trenler arasında üst sıralarda yerini alır.