Akdeniz'de Yapılacak 10 Şey

Tour de France

Fransa bisiklet yarışı Dünyanın önde gelen uzun mesafeli bisiklet yarışı olan Tour de France, profesyonel bisikletçiler için olmasına rağmen amatör bisikletçilerin de profesyonellerin ardından başlayarak oldukça eğlendiği bir yarıştır. Baş döndürücü dağların arasından Fransa’nın daima güneşli olan Akdeniz kıyılarına kadar uzanan bu bisiklet yolunda eğlenmemek hemen hemen imkânsızdır. Yarışın bir kısmına veya tamamına katılmak isteyen bisikletçiler için lojistik destek sağlanmakta ve bu anları ölümsüzleştirmek için bisikletlere kamera bağlatılmaktadır. Dar ve kıvrımlı bisiklet yolları, sıcakkanlı katılımcılar ve yardımsever Fransız halkı ile birlikte unutulmaz anlar yaşatmaktadır.

1

Türkiye Rüzgar Sörfü

Türkiye’nin turistleri cezbeden güzel sahilleri ve berrak suları her yıl milyonlarca kişiyi ağırlamaktadır. Fakat tehlikesiz rüzgâr arayanlar ve manzara sevenler eskiden balıkçı köyü olarak adlandırılan Alaçatı’yı tercih eder. Mayıs ve Ekim ayları arasında Çeşme yarımadası üzerinde bulunan turkuaz körfezinden gelen kuzey rüzgârları oldukça güvenilirdir ve rüzgâr sörfü yapanlar en çok bu tur rüzgârları sever. Profesyonel Rüzgâr Sörfü Birliği yarışmacıları dünya kupasına Alaçatı’da katılırlar. Bu yarış Alaçatı’ya farklı bir hava katsa da, Alaçatı’yı rüzgâr sörfünde öne çıkaranlar, rüzgâr sörfüne yeni başlayanlar ve sörf okuluna gidenlerdir.

İskenderiye’de Dalış

İskenderiye’de (Mısır) birkaç dalışla birlikte tarihe tanıklık etmiş birçok batık hazinelerle karşılaşabilirsiniz. Bu batık hazineler Firavundan Romalılar’a eski uygarlıkların varlığına dair belirtiler olarak gösterilmektedir. Bunun gibi batık Kleopatra şehirleri, bugünün limanında, dalgıçların heykelleri, sütunları hatta binaları keşfetmesine olanak verir. Eski çağlardan ikinci dünya savaşına kadar olan tarihteki deniz savaşlarından kalan gemi enkazlarını görmek mümkündür. Bazı dalış yerleri sadece profesyoneller için olsa bile, dalışa yeni başlayanlar da eski çağları, antik dünyayı görebilir. 

2

Abruzzo’da Kayak

Akdeniz’de eğlenmek için sadece kum ve sörfe ihtiyaç duyulmaz. Sahilden biraz uzakta kar sporları da oldukça yaygındır. İtalya’nın Abruzzo bölgesinde, Adriyatik kıyısında ziyaretçiler keyifli bir şekilde kayak yapmakta ve sanki bir ressamın fırçasından çıkmış gibi olan köylerde eğlenmektedir. Herhangi bir tehlike barındırmayan Abruzzo karları arasında İtalya’nın eşsiz mutfağı da kendini göstermektedir. Sıcakkanlı İtalyan halkı ile birlikte Roccaraso ve Campo Felice yamaçlarını paylaşmak ve birlikte kayak yapmak ziyaretçilerin en sevdiği eylem olarak bilinmektedir. 

Uçurtma Sörfü

İspanya’nın Tarifa bölgesinde yapılan bu aktivite on binlerce ziyaretçi çekmektedir. Avrupa’nın en güneyindeki liman kenti Cebelitarık Boğazı üzerinde bulunan bu yer boğazdan gelen sularla birlikte uçurtma sörfçülerine bir eğlence değil bir bayram havası yaratmaktadır. Uçurtma sörfü için okullar olan bu şehirde uçurtma sörfünü öğrenmeniz sadece birkaç saatinizi alacaktır. Ayrıca Akdeniz insanının sıcakkanlılığı ile bu bölgenin değişik gelenekleri arasında kendinizi bulabilirsiniz. 

3

Atlas Yürüyüşü

Atlas yürüyüşü Avrupalılar ve Kuzey Amerikalılar için Kuzey Akdeniz yürüyüşünden daha çok Asyalıların Himalaya yürüyüşüne benzer çarpıcı sahneler sunmaktadır. Kuzey Afrika dağları Berberilerin canlı kültürüne, Arap akınlarından kaçıp tepelere sığınan, bağımsız düşünen yerli halkın tarihine ev sahipliği yapmaktadır. Bugün Berberiler onların yürüyüşünden sonra, onlara yorgunluklarının gitmesi için ünlü nane çaylarından ikram eder.

Yunan Adalarında Tekne Turu

Akdeniz, sınırsız büyüleyicilikte olan güzellikleriyle denizcilere sık sık demir attıran, her metreküpünde tarih yüklü bir şeyler bulunan, denizciler arasında cennet olarak bilinen bir denizdir.  Binlerce Yunan adasının arasında gidip gelmek denizcilere, Santorini üzüm bağları, Delos arkeolojik hazineleri gibi birçok klasik seyir zevki sunar. Eski medeniyetleri görmeye gelenlerden sadece dalış yapmak için gelenlere kadar her boyuttaki ve uzunluktaki yolculuklara ve ziyaretçilere inanılmaz bir eğlence yaşatmaktadır. 

Akdeniz 4

Hırvatistan’da Deniz Kayağı

Kornati Milli Parkı, büyüleyici ve antik birçok limana ev sahipliği yapmakta ve çarpıcı birçok kıyı ve adaları içinde barındırmaktadır. Rüzgârlı birçok yeri içinden bulunduran Kornati Milli Parkı’nda 2000 yıl boyunca çobanlar tarafından kullanılmıştır. Hırvatistan kıyılarında kürek çekmek hayal bile edilemeyen mavi suları görmenize ve labirent içinde dolaşıyormuş hissi veren bir heyecana yol açar. 1200 ada barındıran bu kıyı şeridinden 70 tanesinde Hırvatistan’ın, Balkanların ve Orta Avrupa’nın geleneklerini yansıtan insanları görmek mümkündür. 

Slovenya’da Islanmak

Soca Nehri, Julian Alplerden yükselerek, efsanevi Triglav Dağı’nı geçerek, İtalya sınırından Adriyatik Denizi’ne dökülen zumrut yeşili bir ip gibi görünen inanılmaz bir doğa harikasıdır. Nehir vadisinde bulunan Susec, Fratarca ve Mlinarica gibi boğazlar ülkeye erişimi sağlar. Bu nehir sayesinde kanyonlar ülkesi olarak bilinen Slovenya’da, Soca nehrini şelaleler, pastoral bir dağ manzarası karşılamakta ve bu yer yüzmeyi ve suyla eğlenmeyi bilenler için biçilmiş bir kaftan olarak görünmektedir.

5

Corsica’da Dağcılık

Sunny Corsica genel olarak denizin içinden yükselen dağ olarak bilinir. Bağımsızlık hissini veren bu Fransız dağı taşlık ve kayalık olmasına rağmen tırmanış sonunda büyüleyici bir manzara sunar. Düzenli olarak bu dağın etrafındaki denizde dalan dalgıçlar için “cesaret testi yapıyorlar.” denilir. Corsika zirvesi yaklaşık 2000 metre yüksekliğinde, engebeli ve eşsiz güzellikte yolları olan bir dağ olarak tırmananlara eşsiz güzellikte bir macera sunmaktadır. Tırmanmanın yanında tuzlu suda yüzmeyi de seviyorsanız Corsika sizin cennetiniz olabilir.