Dünya'nın En Önemli Anıtları

Her anıt bir kültürü, çağı, inancı, bölgeyi, şehri yada ülkeyi temsil eder. Herkes Dünya’nın en önemli anıtlarını bilir. Peki aklınızdan sayabilir misiniz? Ya da hepsini bildiğinizden emin misiniz? Hazırladığımız içerikte bu anıtlarının hepsini olmasa da Dünya’nın en muhteşem anıtlarının bir kısmını göreceksiniz. Bildikleriniz elbet vardır ama ilk defa görecekleriniz de olabilir.  Keyifli okumalar, mutlu keşifler.

Büyük Gize Sfenksi ve Kefren Piramidi

Piramitler Mısır’ın geçmişini ve ihtişamını gösteren en önemli yapılardır. Büyük Gize Sfenks’i ise Mısır’ın başkenti Kahire’de bulunan ve Gize Piramitleri bölgesinde konuşlanmış bir heykeldir. Dünyadaki en büyük tek-taş heykel olma özelliğine sahip yapının Antik Mısır mitolojisinde kutsal sayılan firavun mezarlarının korunması amacıyla yapıldığı düşünülmektedir.

Taç Mahal

Hindistan’da bulunan Taç Mahal sevginin ve aşkın sembolüdür. Agra şehrinde konuşlanmış yapı İslam türbe mimarisinin en önemli eserlerinden biri olarak kabul görmektedir. Babür İmparatorluğu’nun 5. İmparatoru Şah Cihan tarafından erken yaşta ölen eşi için yapılan eser Yamuna Nehri’nin kıyısında bulunmaktadır.

Tac Mahal

Stonehenge

İngiltere’nin Wiltshire şehirinde bulunan bu anıt tarih öncesinden kalan en ünlü anıttır. Tarih öncesinde yaşayan insanların seremoni yaptıkları kutsal bir alan olduğu düşünülmektedir. Yapının ilişkilendirildiği kavramlar arasında astroloji, astronomi, geometri ve meteoroloji gibi kavramlar ilgi çekmektedir.

Çin Seddi

Herkesçe bilinen ve uzaydan bile görünen bu ünlü yapı Çinliler tarafından yapılmış en önemli yapılar arasındadır. Modern araçlar olmamasına rağmen yapılan bu büyük ve uzun duvar insanlığın gücünü gözler önüne serer. Dünyanın en uzun savunma duvarı olan yapının kalıntıları Po Hay Körfezi’nin kıyılarından itibaren başlar. Duvar, Çin’in kuzeybatısı boyunca uzanır.

Çin Seddi

Angkor

Angkor Güneydoğu Asya’nın en önemli arkeolojik alanlarından birisidir. 2007 yılında uydudan çekilen fotoğraflar yardımıyla sanayii öncesi en büyük şehirlerinden biri olduğu anlaşılmıştır. Şehir Buda’ya adanmıştır ve bugün Kamboçya ekonomisine büyük katkılar sağlamaktadır. Unesco Dünya Mirasları arasında da bulunan Angkor ölmeden önce mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

Atina Akropolisi

Atina’nın merkezinde bulunan Parthenon Antik Yunan uygarlığının en önemli eserlerinden biridir. Tapınak, Atina’nın tanrıçası Athena’ya adanmıştır. Yüksek bir kayalık üzerine kurulan yer birçok antik kalıntı içeren bir yapıttır.

Akropolis

Kolezyum

Roma’da bulunan bu devasa yapının esas adı ‘Flavianus Amfi Tiyatrosu’ dur. Devasa Roma İmparatorluğunun simgesi haline gelmiş yapı görülmeye değerdir. Yapının ilk hali M.S. 80 yılında tamamladı ve sonrasındaki değişiklikler Domitian Hükümdarlığı tarafından hayata geçirildi.Geçmişte burada  halkı eğlendirmek için gladyatör dövüşlerinin yapıldığı da Kolezyum ile ilgili bilinen gerçeklerden bir diğeri olarak karşımıza çıkıyor.

Potala Sarayı

Tibet’in simgesi haline gelmiş ve Lhasa’da bulunan bu saray 3700 metre yükseklikte bir tepeye 7. yüzyılda yapılmıştır. Saray, ilk yapıldığı zamanlarda Kızıl Dağ Sarayı anlamına gelen Hongshan Sarayı ismiyle bilindi fakat 9. Yüzyılda Tubo Krallığı ile birlikte bu saray da yıkıldı. Beşinci Dalay Lama’nın yeni bir saray talebi sonucunda Potala Sarayı yapıldı.  

Potala Sarayı

Özgürlük Anıtı

Filmlerden tanıdığınız bu yapı 1924 yılında A.B.D. ’nin New York şehrine yapılmıştır. Özürlük ve demokrasiyi simgelediği söylenir.