Avrupa'nın Gizemli Piramitleri

2005 yılında Bosna-Hersek’te insan yapımı olduğuna inanılan ve Boşnak araştırmacı Semir Osmanagiç tarafından bulunan bu geometrik yüzey şekilleri pek çok spekülasyonu da peşinden getirdi. 

Başkent Saraybosna ile Zenica arasındaki küçük bir yerleşim birim olan Visoko şehrinde bulunan tepeler kimi zaman Tümülüs olarak isimlendirilmiş, fakat altlarından pek çok tarihi kalıntı çıkmış.

Bosna Hersek

Başkente 25 km mesafedeki kasabada bulunan ve yerleri uydu fotoğraflarıyla saptanan beş piramide güneş, ay, ejderha, dünya ve aşk isimleri verilmiş.

İçerisinde odalar ve birçok koridor barındırdığı varsayılan piramitlerin 50 ile 220 metre arasında değişen yükseklilere sahip olduğu düşünülüyor.  

Sahip olduğu geometrik görüntüsüyle tepelerin kesinlikle insan yapımı olduğunu öne süren Osmanagiç, merdiven kalıntıları ve giriş holleri tespit etmiş.

Avrupa’da ilk kez görülen bu eserlerin Mısır piramitlerinden daha yaşlı olduğu ve 12 bin yıldan daha eski bir tarihe dayandığı varsayımlar arasında. 

Hangi medeniyetin ya da hangi nedenle yapıldığı bilinmeyen piramitlerden tonlarca seramik eşya ve 7 bin yıllık aletler çıkarılmış.

Piramitlerin altından birbirleriyle ulaşımı sağlayan 16 kilometrelik bir tünel bulan araştırma ekibi burada da pek çok antik eser çıkarmış.

Alman Arkeoloji Enstitüsü başta olmak üzere Amerika’dan da pek çok kurumun reddettiği bu sav karşısında Boşnak arkeologlar piramitlerin havalandırma bacalarını ve geçiş yollarını bulduklarını iddia ediyor.

Bosna

Bulunduğundan itibaren yılda 100.000’den fazla insanın ziyaret ettiği bölgede adeta turizm patlaması yaşanmış ve bu bölgeye de turlar düzenlenir olmuş.

Her yaz gönüllülerin katılımıyla gerçekleştirilen çalışma kamplarında pek çok tarihi eser ve kalıntı yeryüzüne çıkarılmış olsa da Visoko halkı piramitlerin tescillenmesini istiyor.

Tüm bu yaşananlar, buluntular gerçekten bir piramide ait olmasa bile yöre halkı şimdiden piramitleri pazarlamaya başlamış. 

Çalışmaların devam ettiği Visoko’da uydudan 43°58’50.96″K 18°10’37.43″D koordinatlarından güneş piramidini yahut doğal oluşumlu bu tepeyi görmek mümkün.

Emre Doğandor

Yazar Hakkında

Emre Doğandor

[1994-Bolu] Bir gezgin olarak doğmadım belki ama bir gezgin olarak ölmek, torunlarıma anılarımı anlatmak için yaşıyor ve geziyorum.