Belçika Mutfağı

Waffle, bira, çikolata ya da patates kızartması, Belçika yemek konusunda bunlardan çok daha fazlasını ihtiva ediyor. Yolu düşenler, gidecek olanlar için Belçika ziyaretinde mutlaka denenmesi gereken 10 geleneksel tabağı burada listeledik. Ayrıca daha detaylı bilgi almak hatta bizzat tecrübe etmek istiyorsanız bu yıl 10-13 Eylül 2015 tarihleri arasında yapılacak Brüksel Yemek Festivali’ne katılabilirsiniz. 

1.Carbonnades Flamandes / Stoverij

Bu güzel yemeğe kısaca göz attığınızda onu Fransızların boeuf bourguignosu ile karıştırabilirsiniz fakat öyle değil. Şaraptan daha çok bira gibi denilebilir aradaki ilişkiyi anlatmak için. Stoverij genellikle patates kızartması eşliğinde ve sosa batırılmış olarak geliyor.

Carbonnades Flamandes

​2.Tarte au Riz / Rijsttaart

Bu yiyecek kiş gibi görünüyor olsa da tadı kişten daha tatlı ve farklı. İçi reçel, marmelat tarzı bir tatlı ve pirinç, süt ikilisiyle hazırlanan krema ile dolu olan yiyecek son olarak yumurta ile kaplanıyor ve pişiriliyor. Denemeden karar vermeyin diyoruz.

Kiş

3.Anguilles au Vert / Paling in’t Groen

Şu an baktığınız yiyecek aslında bir deniz yılanı. Beyaz, güzel yılanbalığından büyükçe bir parça et alınır ve yoğun kıvamlı otlu bir sosta haşlanıp pişirilir bu tarifte. Sosta bulunan ekşi yonca ve maydanoz dolayısıyla ortaya parlak, yeşil bir renk çıkıyor.

4.Sirop de Liege / Luikse Siroop

Bu tatlı, yapışken, kahverengi kıvamlı şey kaynatılıp yoğunlaştırılmış meyve suyundan yapılıyor. Ön yargınızı bir kenara bırakıp denemek isterseniz ekmeğin üzerine sürerek ya da yanında peynir ile tüketebilirsiniz. Lezzetli olduğunu da ayrıca belirtmeliyiz.

​5.Waterzooi

Waterzooi

Bu yemek ise kremalı balık, yumurta ve tereyağı üçlüsünden oluşuyor. Sulu bir kıvama sahip olan Waterzooi günümüzde çorba olarak da ikram ediliyor. Ayrıca balık yerine tavuk kullanılan versiyonu da oldukça poopüler.

​6.Moules-frites / Mosselen-friet

Belçika’da yaz demek midye sezonu demek. Kuzey denizi midyeleri Fransa’dakilere göre özellikle büyük ve taze oluyorlar. Bunların toplanması Nisan-Haziran ayları boyunca devam ediyor. Pişirilme sürecinde beyaz şarap ya da bira kullanılan midyeler patates ile servis ediliyor. 

Midye

​7.Tomates aux Crevettes Grises / Tomaat met Grijze Garnalen

Küçük, gri karideslerle hazırlanan bu taze ve ferahlatıcı yemek soğuk domates ve yeşillikle ikram ediliyor. Aslında yemekten ziyade lezzetli bir atıştırmalık olarak da adlandırılabilir.

​8.Speculoos

Evet şu an Belçika’nın resmi olmayan ulusal kurabiyesiyle tanışmış bulunuyorsunuz. İnce, güzel kokulu bu kurabiyeler oldukça tatlı ve sevimli. 6 Aralık St.Nicholas Günü’nde yapılan kurabiyeler artık yılın her vakti bulunabilirler.

Speculoos

​9.Stoemp

Brüksel mutfağının ana maddelerinden biridir patates ve türevleri. Bu yemekte de püre haline getirilmiş patates, Brüksel lahanası, havuç ve soğan gibi sebzelerle harman ediliyor. Üzerine sosis veya et koyularak servis edilen tabak oldukça lezzetli. Özellikle de et ve patates ikilisinden vazgeçemeyenler için.

​10.Boulet au Sauce Lapin / Balletjes op Luikse Wijze

Tavşan sosu içerisindeki köfte olarak çevrilebileceğimiz bu yemek hakkında bilmeniz gereken ilk şey aslında içeriğinde tavşanla alakalı bir şey olmadığı olabilir. Bu güzel tabak tatlı ve ekşi sosla servis ediliyor. Tabii yanına patates, taze sebze ilave edilmiş versiyonlarını da görmek mümkün.