Google+

Arama formu

DOĞU AVRUPA INTERRAIL ROTASI

Bu yazı Gezimanya üyesi Cansu Bingöl tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Prag, Çek Cumhuriyeti – Budapeşte, Macaristan – Braşov, Romanya – Split, Hırvatistan – Bled, Slovenya – Viyana, Avusturya
 
Doğu Avrupa pek çok gezginin merak ettiği bir destinasyon. Bölgenin merak uyandıran özelliğine Interrail’in macera ruhu eklenince Doğu Avrupa Interrail Programı daha çekici oluyor. Bölgede yapacağınız Interrail turu sayesinde Viyana'da görkemli Hofburg Sarayı’nı ziyaret edebilir, Prag'ın masalsı sokaklarında dolaşabilir ve Hırvatistan'ın bozulmamış Split Adaları’nda rahatlayabilirsiniz.
 
Prag, Çek Cumhuriyeti
 
Müzeleri, kaleleri, sokakları, kiliseleri, köprüleri ve tarihiyle giden herkesi etkileyen Prag bu rotanın ilk durağı. Kale alanına uğrayıp ihtişamı ile size büyüleyecek Prag Kalesi’ni mutlaka gezmeli ve 1992’den bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Eski Şehir’de vakit geçirmeli; burada yer alan, bir dönem Mozart’ın org çaldığı St. Nicholas Kilisesi ve ünlü  Astronomi Saat Kulesi’ni ziyaret etmelisiniz. St. Vitus Katedrali’ni ve Kraliyet Sarayı’nı da es geçmemelisiniz. Ulusal Galeri’ye uğrayarak Çek ve Slovak resimlerini ve heykellerini görmelisiniz.

DOĞU AVRUPA INTERRAIL ROTASIBudapeşte, Macaristan
 
Masalsı şehir Prag’dan altı buçuk saat süren tren yolculuğu sonucunda Doğu Avrupa’nın olağanüstü şehirlerinden biri olan Budapeşte’ye varıyorsunuz. Budapeşte’nin gururu ve mutluluğu olan Tuna Nehri’nde tekne yolculuğuna çıkarak keyifli bir gün geçirebilir ve hem nehrin hem de Kraliyet Sarayı’nın muhteşem manzarasını izleyebilirsiniz. Ayrıca Budapeşte’de keşfedilmeyi bekleyen birçok sanat galerisi ve müze bulunuyor. Avrupa’nın en büyük açık hava müzik ve kültür etkinliklerinden biri olan Sziget Festivali ise Eski Buda Adası’nda her sene ağustos ayında düzenliyor. 13. yüzyılda inşa edilmeye başlanan Buda Kalesi, Budapeşte’nin mutlaka görülmesi gereken bir yapısı.
 
DOĞU AVRUPA INTERRAIL ROTASI-1

Braşov, Romanya
 
Neredeyse yarım gününüzü alan ve bir transfer gerektiren bir tren yolculuğundan sonra Budapeşte’den Romanya’nın favori şehirlerinden biri olan Braşov’a varabilirsiniz. Bu doğa harikası kırsal tarihi şehir, oldukça canlı bir atmosfere sahip. Orta Çağ surlarının içinde yer alan bu şehrin en önemli yapısı Stoker'ın efsanevi vampir hikayesine esin kaynağı olan Bran Şatosu diyebiliriz. Bir dağın üzerinde konumlanmış olan kale oldukça gizemli görünüyor. Mutlaka ziyaret etmelisiniz! Bucegi Dağları özellikle yaz aylarında dağ bisikleti, kaya tırmanışı ve yürüyüş yapmayı seven maceraperestlerin uğrak noktası. Bölge kış sezonu şehre geldiğinde ise hem yerli halkın hem de turistlerin kayak ve snowboard için favori noktası oluyor.

DOĞU AVRUPA INTERRAIL ROTASI-2

Split, Hırvatistan
 
Braşov’dan sonra istikamet Split. 25 saati aşkın süren ve üç transfer gerektirecek bu yolculuk, Doğu Avrupa rotasının en uzun yolculuklarından biri. Hırvatistan’ının Adriyatik Sahili’nde yer alan ve palmiye ağaçları ile kaplı bölge, gerçekten büyüleyici. Brač Adası ve göz alıcı plajı, masmavi suları ile Zlatni Rat bu kıyının favori noktaları. Diocletian Sarayı surları içinde yer alan eski şehir merkezi etrafında yürüyüş yaparak şehri tanıyabilirsiniz. Dar sokaklarında gezinerek buradaki Venedik mimarisine hayran kalabilirsiniz.

DOĞU AVRUPA INTERRAIL ROTASI-3
 
Bled, Slovenya
 
Split’ten Slovenya’nın büyüleyici kenti Bled’e ulaşmak, yaklaşık yarım günlük bir yolculuk gerektiriyor. Bled, ülkenin zengin doğal ve kültürel miraslarını keşfetmek için ideal bir yer. Dağlarla çevrili Bled Gölü, gören herkesi büyülüyor. Burada gondola benzeyen tahta su taksilerle (pletna adı veriliyor) bir tura çıkabilirsiniz. Bu buzul gölünden sonraki hedef ise Bled Adası. Burası 15. yüzyıldan kalma Meryem Ana Kilisesi’yle meşhur, küçük bir ada. Adada yine 15 yüzyıldan kalma Bled Kalesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

DOĞU AVRUPA INTERRAIL ROTASI-4
 
Viyana, Avusturya
 
Doğu Avrupa Interrail Turu’nda son durak Viyana. Bled ile Viyana arası yaklaşık 5 saat 15 dakika sürüyor. Dünya üzerinde yaşanabilecek en iyi, en güzel şehirlerden biri olarak seçilen Viyana gerçekten de göz kamaştırıcı. Yarısından fazlası yeşilliklerle ve büyük süslü binalarla kaplı olan şehrin her köşesinde gezilecek başka bir alan bulabilirsiniz. Şehir merkezindeki yer alan Viyana’nın en önemli iki caddesi Kartner ve Graben Strasse’de sokak müzisyenlerinin şovlarını izleyebilir, müzikler eşliğinde Viyana ruhunu doyasıya yaşayabilirsiniz. 60.000 metrekarelik bir meydana kurulu kocaman bir sergi alanı Museum Quartier da şehrin uzun uzun vakit ayırmanız gereken bir başka noktası.

DOĞU AVRUPA INTERRAIL ROTASI-5