Dünya Üzerindeki En Kötü Havalimanları

Genelde güzel yolculuklara ev sahipliği yapan, heyecanla başlanacak tatil için en önemli mekan olan havalimanları, kimi zaman yüksek konforlu tecrübe yaşatırken, kimi zaman da daha başlangıçtan itibaren insanı soğutabiliyor. Dünya genelinde yolcuların yaptıkları misafir yorumları, sosyal medya paylaşımları ve şikayet formları esas alınarak seçilen tabiri caizse "en berbat" havalimanlarını sizin için derledik.

1. Gatwich Havalimanı, Londra / Birleşik Krallık

Ülkenin en büyük ikinci havalimanı olan Gatwick Havalimanı, bekleme noktalarının kalitesizliği, kötü koku ve yavaş çalışan sistemi nedeniyle ziyaretçiler tarafından en kötü nitelendirilen havalimanlarından biri olarak seçilmiş. Sürekli tadilatta olması, aşırı kalabalık ile yetersiz alt yapısı da yolcuların en fazla şikayet ettiği konular arasında yer alıyor.  

Havalimanı

2. Porto Havalimanı, Portekiz

İnsan sirkülasyonunun yoğun yaşandığı yerler hijyen açısından çok daha dikkatli olunması gereken mekanlar olmalıdır. Ancak görünen o ki Porto Havalimanı bu konuda sınıfta kalmış gibi görünüyor. Yolcuların internet yorumlarında en fazla eleştirilen konular arasında tuvaletlerin aşırı derecede pis olduğundan ve çoğu zaman kullanıma kapalı olmasından şikayet edilmiş. Bunların dışında yön levhalarının yetersiz olması ile yaşanan rötar olayları da Porto Havalimanı'nın en kötüler listesine girmesine hak kazanmasını sağlıyor.

3. Billy Bishop Havalimanı, Toronto / Kanada

Saatlerce süren aktarmalarda içilen kahveler ve yenilen havalimanı lezzetlerinin tadı uzun süre aklımızdan çıkmaz. Ancak Billy Bishop Havalimanı'nda yolcular  aç kalıyor olacak ki yapılan yorumların çoğunda yiyecek-içecek eksikliğinin yaşanması dikkat çekiyor. Yolcu bildirimlerinde hijyen probleminin de yaşandığı gözden kaçmıyor. Eğer bir gün yolunuz düşerse, çantanıza bir paket ıslak mendil ve bolca yiyecek-içecek atmanız gerekiyor.

Havalimanı

4. Manchester Havalimanı, Birleşik Krallık

Yolcular tarafından şikayet yağmuruna tutulan "en kötü" havalimanlarının başkanlığını Manchester Havalimanı yapıyor olsa gerek. Özellikle bekleme salonlarının eski, kullanılamaz ve neredeyse insanın başına yıkılacak tarzda olması ve otoparka emanet edilen araçların zarar görmesi gibi yolcuları bezdiren özellikler, havalimanının en kötüler arasındaki sırasını daha uzun süre sağlamlaştıracak gibi görünüyor.

5. Orly Havalimanı, Paris / Fransa

Paris'in en yoğun kullanılan havalimanlarından birisi olan Orly'nin en kötüler listesinde yer alması pek çok kişi için garip gelse yolcular öyle demiyor. Özellikle çalışanların yardım etmemeleri, sorulan sorulara cevap vermemeleri ve kaba davranmaları yolcuları çıldırtmış durumda. Öte yandan yiyecek ve içeceklerin normalden 4 katı pahalı olması da şikayet edilen bir başka sorun.

Havalimanı

6. Uluslararası Malta Havalimanı, Malta

Akdeniz'in turistik adası Malta'nın havalimanı da yolculardan en fazla şikayet alan havalimanları arasında yer alıyor. Özellikle havayolu firmalarının sık sık rötar yapmaları ile çalışanların yavaş hizmetleri, Malta Havalimanı'nı pek çok kişinin bir daha uğramak istemedikleri yerlerden biri olarak ilan etmelerine neden olmuş.

7. Eindhoven Havalimanı, Hollanda

Yüksek medeniyet ülkesi olan Hollanda'nın meşhur havalimanlarından biri olan Eindhoven, yolculardan gelen olumsuz eleştirilerin ve düşük puanların hedefinde olan bir başka havalimanı. Özellikle check-in noktalarındaki görevlilerin son derece kaba olmaları ile uzun kuyruklar en çok şikayet edilen konular arasında yer alıyor.

Havalimanı

8. Uluslararası Henri Coanda Havalimanı, Romanya

Bükreş yakınlarında yer alan Henri Coanda, yön levhalarının yetersiz olması, sigara içme alanlarının konfor sağlamaması ve rötarları ile adını kötüler arasına yazdıran bir başka havalimanı.

9. Uluslararası Kuveyt Havalimanı, Kuveyt

Kuveyt Havalimanı hakkında her ne kadar hijyen ya da rötar gibi büyük problemler bildirilmese de, yolcuların büyük çoğunluğu terminaller arası geçiş sıkıntısı ve ulaşım problemlerinden sıkça şikayet etmiş durumda. Bunun yanı sıra çalışanların kibirli tavırları için yapılan kötü yorumlar, puan durumunu etkilediği için Kuveyt de en kötü havalimanları arasındaki yerini sağlama alıyor.

Havalimanı

10. Portela Havalimanı, Lizbon / Portekiz

Tüm zamanların en kötü havalimanları sıralamasında birinci sırada Portela Havalimanı yer alıyor. Yiyecek ve içecek fiyatlarının yüksek olması, sık sık yaşanan rötarlar, çalışanların kaba tutumları, bekleme alanlarının yetersizliği, hijyen problemleri, sigara içme alanlarının kullanışsız olması ve yön levhalarının yetersizliği gibi pek çok konuda neredeyse sıfır alan havalimanı, bir gidenin bir daha uğramak istemeyeceği yerler arasında nitelendirilmiş.

11. Manila Havalimanı, Filipinler

Filipinler'e gidenlerin ana mekanı olan Filipin Havalimanı'nda oturacak yer olmadığını biliyor muydunuz? Bekleme alanlarının yetersizliği nedeniyle yerlere kıyafet ya da uyku tulumu sererek beklemek zorunda kalan yolcular bu duruma isyan ediyor. Hatta havalimanı güvenliği öylesine kötü çalışıyor ki, terminallerde pek çok yerde dilenci görebiliyorsunuz. Yolcuların dehşete düşerek, sıfır puan verdikleri bir başka problem ise gümrük çalışanlarının rüşvet kabul ederek, para verenlere öncelik tanıması. Umarız yolunuz hiç bu havalimanına düşmez!

Havalimanı

12. Los Angeles Uluslararası Havalimanı, Amerika Birleşik Devletleri

Kaliforniya'nın en işlek havalimanları arasında yer alan Los Angeles Havalimanı'nda en büyük problem bekleme alanlarının yetersizliği sorunu oluyor. Her daim oturan yolcu sayısının 10 katının ayakta olduğu, havalimanını sık kullananların dikkatlerinden kaçmamış. Ayrıca yetersiz yön levhaları ile bakım bekleyen ortak kullanım alanları nedeniyle zorunlu kalmadıkça kullanılmaması gereken havalimanları arasındaki yerini alması için yetiyor da artıyor bile.

13. Sheretmetyevo Uluslararası Havalimanı, Moskova / Rusya

Yerlerin, tuvaletlerin ya da ortak alanların hijyenik olmadığına dair bir çok yorum alınsa da, Sheretmeyevo Havalimanı için yapılan yorumlar hayret verici. Öyle ki sürekli sigara dumanı altında beklemek zorunda kalınan ortak alanları nedeniyle yolcular nefes alacak delik aradıklarını belirtmişler. Sorumsuz yolcular tarafından sigara içme alanların kullanılmaması ve bu sorunu çözmeye çalışmayan havalimanı yöneticileri nedeniyle Sheretmetyevo'da en kötüler arasındaki yerini daha uzun süre daha koruyacak gibi duruyor