Dünyanın Dört Bir Yanından Az Bilinen Sokak Lezzetleri

Bir yerin tamamını anlamak, kalbine giden yolu bulmak istiyorsak kesinlikle bunu yemek faktörüyle ilişkilendirmeliyiz. Dünyanın dört bir yanından elimizden geldiğince, aklımıza gelen sokak lezzetlerini ya da dillere pelesenk olmuş haliyle street foodları listelemeye çalıştık. Üstelik listede çok bilinen, sabahların bir tanesi, kültürümüzün kıymetlisi güzel bir yiyeceğimiz de var. Bilenler bilmeyenlere pişirsin, yedirsin!

1.Chilli Crab, Singapur

Chilli Crap kesinlikle Singapur’un yemek kültürüne örnek gösterilecek bir yiyecek. 1950’lerde sokaklarda satılmaya başlanan Chilli Crap kızartılmış yengeçin tatlı-ekşi domates sosu ve acı bibere bulanmasıyla hazır hale geliyor. Üzerine biraz da yeşillik koyuluyor ve servis ediliyor. 

2.Bubble Tea, Tayland

Bubble, pearl ya da boba tea olarak bilinen bu çayın orijinali Tayland'ın Taichung şehrinde 1980’lerde ortaya çıkmış. Günümüzde normal tadının yanında çeşitli aromalarla zenginleşen ve renklenen çayın klasik, sütlü halinden başka, mango gibi meyveli türevleri de yapılmış. İçindeki taneleri -tapyoka- genişçe bir pipetle içiliyor. Başlarda bu sakızımsı his biraz garip gelebilir fakat alışmak çoook kolay olacaktır. 

Bubble Tea

3.Bunny Chow, Güney Afrika

Merak etmeyin sevgili tavşan severler bu yemek tavşansız yapılıyor yani en azından burada. Kendisi Hindistan kökenli bir yemek olmasına rağmen Güney Afrika sokaklarında fazlaca beğenilmiş ve listeye de bu bölgeden dahil olmuş. Bunny Chow çeyrek, yarım ya da tam somun ekmeğin içine doldurulan baharatlı et, kabaca. Tavuk veya kırmızı et önce pişiriliyor, baharatlarla çeşitli otlarla, sebzelerle harmanlanıyor ardından ise ekmeğin içine koyuluyor.

4.Simit or Simit Bread, Türkiye

Yaa dostlar gördünüz mü bizim çıtır simidimiz, gevreğimiz sokak lezzetlerimizin başında geliyor. Sabahları sosyo-kültürel seviye dinlemeden pek çoklarımızın elinde gördüğümüz hızlı kahvaltının anası, ani acıkmaların kurtarıcısı simidimiz. Peynirle, zeytinle, çayla mis gibi giden sıcakken ayranla da pek yakışan simidi sevmeyen yoktur sanıyoruz. 

Simit

5.Pierogi, Polonya

Doğu Avrupa’nın pek çok yerinde Pierogi görebilirsiniz fakat Krakow’da olduğu kadar değil. Burada festivallerde insanların bunları tencere tencere yaptığını ve su gibi sattığını farkedebilirsiniz. Malzemeleri oldukça basit ve bizim mutfağımızı andırmıyor değil hani. Su, un, yumurta ve tuz ile tutulan bir hamuru yuvarlaklar haline getiriyorsunuz ardından içine et, peynir ya da patates koyup kapatıyorsunuz. Pişirme aşamasında ise önce haşlıyor ardından kızartıyorsunuz. 

6.Halo-Halo, Filipinler

Halo halo süper renkli haliyle yeterince güzelken güneş tam tepenizden bakarken çarpı beş kere daha güzel oluyor. Hindistancevizi, kırmızı fasulye, şurup, buz parçaları ve tepesindeki birkaç top dondurmayla zirveye ulaşan bu güzel içecek sadece dış görüşünüşüyle bile favoriniz olabilir. 

7.Ceviche, Peru

Ceviche, Peru’nun bir nevi ulusal tabağı. Bu güzel yemek dünya çapında da hızla yayılmaya başladı. Cevichenin içerisindeki malzemeler limon suyuyla marine edilmiş taze, işlenmemiş balık eti, tuz ve acı biberden ibaret. Ayrıca tam anlamıyla doyuma ulaşmak, tatmin olmak istiyorsanız yanında mısır ve patates istemeyi de unutmayın. 

Ceviche

8.Tostadas, Meksika

Tacoya benzemeyen bu güzel Meksika yemeğinde daha yumuşak tortillalar kullanılıyor. Tostadas'ın lezzetinin sırlarından biri çıtır bir kıvama gelene kadar kızartılıyor olması. Diğeri nedir derseniz şudur ki karışık, lezzetli süper sosları. Tortillanın üzerine koyulan guacamole (soğanlı, domatesli, avokadolu bir meksika mezesi) salsa sosu, peynir, fasulye ve hafif bir deniz ürünü (yengeç gibi) ile servis ediliyor. Bu güzelliğin tek handikapı yemesinin çok kolay olmaması. 

9.Basko, Endonezya

Obama’nın çok sevdiğini söylediği bir sokak lezzeti. Endonezya’nın Basko’su gerçekten de sevilmeyecek gibi değil, kolayca alışkanlık yapabilir. İçerikleri bakımından listeye kıyasla daha sakin ve basit olsa da lezzet olarak aşağı kalır yanı yok. Etten yapılmış toplar suyun içerisinde noodle, yumurta ve taze soğan tarzı bir bitkiyle beraber pişiriliyor ve en lezzetli haliyle sokaklarda, caddelerde satılıyor. Fotoğraf: www.b-kyu.com

10.Gimbap, Güney Kore

Kore’nin sushisi diyebiliriz Gimbap için. Pirinç, yengeç, yumurta, et, havuç ve birkaç yeşil sebzenin bir cins yosuna sarılmasıyla hazırlanıyor. Gimbap’tan öğle yemeği için bir porsiyon alın ve keyfinize bakın. Pek çok sokak ve caddede yapan yerler bulmanız mümkün. 

Gimbap

11.Ta’amiya, Mısır

Nohut köftesini doğunun neredeyse her yerinde bulabilirsiniz fakat en güzelini Mısır’da yiyebilirsiniz. Pideyle beraber ikram edilen, köftegillerden olan bu yemeği deneyiniz, seviniz. Fotoğraf: www.pinterest.com

12.Poutine, Kanada

Sokak lezzetlerinin arasında en yağlı ve lezzetli olanlarından biri Poutine. Patates kızartmasının üzerine sos ve peynir parçalarının koyulmasıyla hazırlanan yemek Kanada’da bir süre yaşamanız halinde hayatınızın ayrılmaz bir parçası olacaktır. 

13.Banh mi, Vietnam

Bu liste Banh mi’siz kesinlikle eksik kalırdı. Baget ekmeğin içine koyulan envaı çeşit malzemeyle kesinlikle hayatınızın en iyi sandviçlerinden biri olmaya aday. İçinde ne var derseniz kişniş, turp, turşu, havuç, et veya tavuk veya domuz eti ya da olmadı hepsi ve son olarak yeşillik. İşte öğle yemeğiniz hazır! 

Banh mi

14.Arepas, Kolombiya

Arepas tortilladan daha kalın ve daha tatmin edici bir doluluğa sahip. Bu yumuşak, beyaz ve ekmeğimsi diskleri; peynir, ot gibi seçeneklerle doldurunca gerçekten enfes oluyor.