Dünyanın En Güzel Biralarını İçebileceğiniz Şehirler

Bira üretimi son zamanlarda küçük bir heves olmaktan adeta bir akım olmaya dönüştü ve artık seyahatlerinde insanlar için güzel bira bulmak atıştırmalığın yanında tüketmelik içecek bulmaktan çok daha önemli bir aktivite haline geldi. Bira içmeniz gereken, dünyanın her köşesinden 10 harika yer bu listede. 

1 – Brüksel, Belçika

Belçika’da eskiden bira, kirli içme suyunun yerine tüketilen bir içkiymiş. Bu da en iyi mayalanmış biralarının tarihinin 11. yüzyıla kadar dayanmasını sağlamış. İlk olarak Flaman ve Fransız manastırları bira mayalamaya başlamış. Bu geçmişi sayesinde de Brüksel bugün dünyanın en önemli bira üreticisi şehirleri arasında bulunuyor. 

2 – Münih, Almanya

Münih, Oktoberfest’in ev sahibi. Daha fazla bir şey söylemeye gerek yok aslında...  Festivalinin varlığı bile biranın su gibi aktığı bu Bavyera başkenti bu listede en üst sıralara koymak için yeter de artar bir sebep. Ancak Almanya’da biranın tadını çıkarmak için sonbaharı beklemenize de gerek yok. Bin yıla yakın bira üretimi tarihiyle Münih, bira severler için es geçilmemesi gereken şehirlerden. 

En Güzel Biralar

3 – Roma, İtalya

Çok uzun süredir şarabın kalesi sayılan İtalya, son yıllarda birada da büyük bir atılım gerçekleştirmiş durumda. Bu atılımın tadını çıkarmak için uğramanız gereken şehirlerin başında Roma geliyor. Ağız sulandıran pizzaların yanında tüketmeniz için 100’den fazla İtalya merkezli bira çeşidi sunan Open Baladin bira severler için cennet sayılabilecek bir yer. 

4 – Cleveland, Ohio, ABD

Cincinnati ve Columbus’taki mayalama aktiviteleri Ohio’daki en iyi bira kenti atışmasında güzel bir rekabet oluştursa da Cleveland’ın son yıllardaki üretimi, ona ülkenin yeni bira başkenti ünvanını kazandırabilir. 2016’da Büyük Amerika Bira Festivali’nde altın madalya kazanan IPA Hop Juju isimli şaheseri de burada deneyebilirsiniz. 

En Güzel Biralar

5 – Wellington, Yeni Zelanda

Nefes kesici dağları, tertemiz sahilleri ve dost canlısı yerlileri ile Yeni Zelanda’yı ziyaret etmek için bira gibi bir mazerete ihtiyacınız yok aslında. Fakat Garage Project yine de dünyanın en harika biralarından birini üreterek sizin için böyle bir mazeret üretmiş. Wellington’da yer alan bira fabrikası eski bir benzin istasyonunun yerine kurulmuş ve sunduğu ürünler Yeni Zelanda biralarının hepsinin bir karışımı gibi, kompleks bir tada sahip. 

6 – Hood River, Oregon, ABD

Portland hala bira severlerin mabedi sayılır ama küçük kardeşi Hood River da artık bira seviyorum diyenlerin uğranacak yerler listesinde üst sıralara doğru koşar adım ilerliyor. Üç adet dünya standardında bira fabrikasına sahip kent ekşi biralarıyla ünlü ve ferahlatıcı etkisiyle güzel bir akşam yemeğine eşlik etmek üzere sizi bekliyor. 

En Güzel Biralar

7 – Kopenhag, Danimarka

Bira deyince Danimarka’nın ismini anmamak olmaz. Burada üretilen Mikkeller isimli yulaf temalı içeriklerden oluşan birayı tatmanız gerek! İçeriğindeki gurme kahveden dolayı bu birayı kahvaltıda içmeniz öneriliyor. Biranın sonradan ağzınızda kalan kahve tadıyla birlikte içerdiği tatlı doku, kahvaltınızın zevkini kat kat arttıracak. 

8 – Austin, Texas, ABD

Belki de Texas dışında hiçbir yerde canınız bu kadar bira istemeyecek. Çünkü bölgenin bunaltıcı sıcakları akşam saatlerinde elinizde buz gibi bir bardak bira olması için adeta yalvarmanıza sebep oluyor. Neyse ki Austin’de sizi tatmin edecek bir bira endüstrisi var. Live Oak ve The Lone Pint gibi üreticileriyle hararetlenmiş misafirlerini serinleten Austin’de akşam atıştırmalıklarıyla içeceğiniz bir bardak bira size çok farklı hisler yaşatacak. 

En Güzel Biralar

9 – Boston, ABD

Boston uzun süredir ferahlatıcı biraların olduğu bir yer olarak biliniyor ve kendine göre edindiği bir namı var. Fakat son zamanlarda kaliteli bira sayısı o kadar arttı ki burada içeceğiniz her bira birbirinden kaliteli olacak. Night Shift Brewing, Mystic Brewery veya Trillium Brewing gibi üreticilerin her birinden istediğiniz birayı çekinmeden deneyebilirsiniz. 

10 – Asheville, Kuzey Carolina, ABD

Smoky Mountains dağlarında yer alan Asheville için keşfedilmemiş bir bira cenneti diyemeyiz. Aksine bölgede o kadar fazla üretici var ki, neredeyse burayı ve birasını bilmeyen yok. Bölgenin şehir merkezinde kesinlikle denemeniz gereken biralar var. örneğin Funkatorium ya da Burial Beer Co. uğrarsanız kesinlikle pişman olmayacağınız yerler. 

Etiketler