Flamenko Nasıl Ortaya Çıktı?

Güney İspanya'nın Endülüs bölgesine özgü olan Flamenko, bu bölgeyle sınırlı kalmamış bir müzik ve dans türüdür. Flamenko aslında iki kültürün kaynaşmasının bir ürünüdür. Şöyle ki tür İspanya'nın kendi folklorik müziğinin çingenelerin yarattıkları kendilerine özgü müzikle uyumunun bir yansımasıdır. 

Flamenko

Her ne kadar Flamenko Endülüs bölgesine özgü olsa da sadece bu bölgeye veya İspanya'ya ait değildir. 14.yüzyıl sonrasında çingenelerin, Arapların, Yahudilerin ve toplumdışı bırakılmış Hristiyanların toplumun dış çevresinde kaynaşması sonucu ortaya çıkmıştır. Arapların bu türe katkısı oldukça büyüktür. Şöyle ki türün önemli şarkılarının birçoğunun ismi Arapçadır. 

İspanyol Yahudiler dini şarkılarını, rahatsız edilmeden söyleyebilecekleri yerlere göç etmişlerdir. İspanya'da kalan Yahudiler de bu şarkıları "Flamenko" olarak adlandırılmıştır.

Flamenko ile acılar ve mutsuzluklar ifade edilmiştir. Flamenko'daki sert duruşlar bundan ileri gelir. Bu sert duruşlarda Arapların dansa sağladığı büyük katkının da etkileri büyüktür.

Flamenko’nun doğduğu yer önemli olsa da aslında dansın yalnızca bu yere ait olduğunu düşünmek yanlış olacaktır. Flamenko, Flamenko yapmak isteyenlere ve kendini hem bu türe hem de dansa adayan kişilerindir. Flamenkonun Flamenkocuya ait olduğu dünya genelinde kabul görmüş bir gerçektir.

Flamenko

Flamenkonun özü şarkıdır. Çoğunlukla gitar ve doğaçlama olarak yapılan dans şarkıya eşlik eder. Bu şarkı eşliğinde yapılan hareketler dans edenin içindeki isyanın bir dışa vurumudur demek mümkündür.

Flamenko kelimesinin nereden çıktığına dair 2 görüş vardır. Bunlardan ilki kavramın "fellah minküm" diye okunan "sizden olan çiftçi" anlamına gelen Arapça kelimelerden türetilmiş olduğudur. İkincisi ise Flamenko kelimesinin 19. yy. başlarında kibirli, küstah insan anlamına gelen bir argo kelimeden yola çıkarak türe ad verdiği yönündeki görüştür.

Flamenkonun çeşitleri işlediği konuya göre farklılıklar gösterir. Her tarzın kendine özgü bir ritmi ve akor yapısı vardır. Vurgu ve duygusal içerik farklarıyla da birbirlerinden ayrılır.

Flamenko kostümlerinin ortak özelliği puantiyeler, fırfırlar, şallar, püsküller, peineta denilen saç tokaları ve güllerdir. Bir Flamenko gösterisi izlemek kadar dansçının görünümüne şahit olmak da ilgi çekicidir. Çünkü bu dansa gönül vermiş dansçılar imajlarıyla oldukça dikkat çekici bir görünümdedir.

Flamenko

Dansçılar bu kıyafetlerin altına burnu ve topuğu çivili profesyonel flamenko ayakkabıları giymektedir. Bir de söz konusu Flamenko olduğunda kırmızı rengin de özel bir yere sahip olduğunu belirtmek gerek.

Flamenkonun izlenebileceği en güzel yerler arasında İspanya’nın Endülüs bölgesindeki Sevilla gösterilir. Sevilla’nın Santa Cruz bölgesinde ara sokaklarda her köşeden farklı bir ezgi yükselir.