İhtişam ve Güzellikleriyle Dünyanın En Etkileyici Kalıntıları

Hem hikayeleri hem de yaşları ve muazzam güzellikleriyle kalıntılar herkesin ilgisini çeken destinasyonlar olmuşlardır. Bu listede dünyanın harikaları olarak da lanse edilen yerleri bulacaksınız.

1.Terracotta Askerleri-Xian, Çin

1974 yılında Xian-Çin’de bölge halkından birkaç kişi kazı yaparken kilden yapılmış heykel parçaları buldu bu olay 20. yy’ın en büyük arkeoloji olayını başlattı.  İmparator Qin Shi Huang, öldükten sonra yaşayacağına inandığı için yeraltında Li dağlarının eteklerinde 36 yılda 720.000 Çinliyi çalıştırarak Çin diyarının bir modelini (dağları, ovaları, nehirleri, savaşçılarını) yaptırmıştı.

Yer altında 8.000 asker bulunuyor. Askerler 11 koridorda 4’lü sıralar halinde dizilmiş durumda. Aralarında hiç kadın asker yok. İmparator kadınları canlı istemiş. Bu nedenle 3.000 kadın imparatorla beraber canlı canlı mezara gömülmüş. Bu mezarın yapımında çalışanlar da mezardan asla canlı çıkamamışlar. Mezarın üzeri ağaç ve toprakla kapatılmış. Bu sırrı yazan bütün kitaplar yakılmış ve bunu bilen tüm ilim adamları, öğrencileri öldürülmüş. Qin bu işi son derece ciddiye almış. 

2.Roma Banyoları-Bath, İngiltere

Bir mabedi anımsatan Roma Banyoları gündelik olarak kullanılan sosyalleşme ve banyo işlemlerinin gerçekleştiği yerlerdi. Bugün İngiltere’de on adet kalan banyolar sahip oldukları estetik ve güzellikle kesinlikle görülmeye değer. 

2

3.Moai-Paskalya Adası, Şili

Paskalya adası “Moai” denilen heykelleri ile ünlü. Zamanında 1.000’in üzerinde olduğu varsayılan devasa heykellerin 638 tanesi kayıt altına alınabilmiş. MS 100-1600 yılları arasında yapıldığı düşünülen heykellerin boyları 1 metre ile 20 metre arasında değişiyor. Bu heykeller yapılırken volkanik kayalar oyularak yatar pozisyonda şekilleri verilmiş. Daha sonra ana kaya parçasından ayırılarak ayağa dikilmişler. En büyük Moai heykeli "El Gigante" olarak adlandırılıyor. Adanın pek çok yerinde görülen bu heykellerin ne için, ne amaçla, kimler tarafından yapıldığı tam olarak bilinmiyor. Heykellerin yapımına Rano Raraku bölgesinde başlanıldığı düşünülüyor. Bu nedenle bu yer Moai’lerin "doğum yeri" olarak kabul edilir. 

4.Petra-Petra, Ürdün

Petra antik şehri geçmişten günümüze kalan en etkileyici ve görkemli dünya miraslarından biri. Dünya’nın 8. Harikası olarak adlandırılıyor. Ortadoğu bölgesinin en görülesi yerlerinden. 1812 yılında İsviçreli kaşif Johann Ludwig Burckhardt tarafından keşfedilen antik kent son derece kompleks ve etkileyici. Bundan 2000 sene önce Nabatilerin kumtaşından oyarak yarattıkları Petra, mimari bir mucize ile doğal güzelliği harmanlamış durumda. Kayaları adeta dantel gibi işlenmiş. 

5.Tikal-Tikal Milli Parkı, Guatemala

Mayalar bütün Orta Amerika’da izlerini bırakmış heybetli bir uygarlıktı fakat Tikal bu izlerin en güzellerinden birine sahip. Civarında 120.000 kişinin yaşadığı düşünülen bu yerleşim yeri tapınakları, sarayları ve diğer sosyal yapılarıyla son derece kompleks.

6.Pueblo Bonito-New Mexico

Eski uygarlıklara ve insan yaşamına ışık tutan bir diğer kompleks ve etkileyici bölge. 350 odası ve seromoni odası gibi bölgeleri bulunan kalıntılar son derece güzel. Tarihin duvarlarına işlediğini hissedebilirsiniz. 

7.Machu Picchu-Peru

Machu Picchu, günümüze kadar çok iyi korunarak gelmiş olan bir İnka antik kentidir. And dağlarının tepesinde Urubamba vadisi üzerinde 2.360 metre yükseklikte kurulmuş olan kenti İspanyollar çok aramış olsalar da bulamamışlar. İspanyol istilacılar 1532 yılında buraları işgal ederken sık dağlar arasında yer alan kenti fark edememişler ve bu sayede Machu Picchu zarar görmemiş. Zaman içinde bitki örtüsü ve erozyon neticesinde buranın üzeri tamamen kapanmış. Cuzco’ya 88 kilometre mesafede yer alan bu kent, 1911 yılında Amerikalı arkeolog Hiram Bingham tarafından bulunmuş ve 1912 – 1913 senelerinde şehir tamamen ortaya çıkartılmış.  

3

8.Delphi-Yunanistan

Delphi; Yunanistan’ın Korent Körfezi’nin kuzey kıyısıyla Parnassus Dağı arasında kutsal bilinen küçük bir kasabadır. Milattan önceki çağlarda burası şiir ve müzik tanrısı Apollon’un tapınağı olrak kabul ediliyordu. Eski Yunanlıların inanışlarına göre, Delphi yeryüzünün tam ortasıydı. Burada Apollon inananlarına cennetin nimetlerini sunardı. Yapılan kazılarda, Delphi Tapınağı’nın yıkıntıları yanı sıra birçok bina kalıntısı, heykeller, tarihi değeri büyük eşya ve belgeler de bulunmuştur. 

9.Montezuma Kalesi-Camp Verde, Arizona

Montezuma Kalesi kireç taşından yapılmış ve bir dağın kenarına adeta işlenmiş. 20 odalı 5 bölümlü olan kale Sinagua insanları tarafından inşa edilmiş. 

10.Angkor Wat-Siem Reap, Kamboçya

Khmer İmparatorluğu’nun en iyi devrinde inşa edilen bu tapınak şehirde, tanrı-krallar, yakın ailesi, rahipler ve sayısı 3000-5000 arası değişen dansçılar (aynı zamanda harem üyeleri) yaşamış. Tapınaklar bugün de dini öneme sahip ve kullanımdalar. Rahipler ya da dua etmeye gelen Khmerler bu tarihi yapının günlük olağan ziyaretçileri. Bunun yanında akın eden turistleri ve meraklıları da unutmamak gerek. 

4