Terkedilmiş Hayalet Kasabalar

1- St. Elmo, Colorado

Bir zamanların gelişen maden kasabası ve Colorado’nun merkezine uzanan demiryolunun bulunduğu St. Elmo, 1922 yılında demiryolunun kapatılmasıyla halk tarafından terk edildi. Hatta içlerinde, eski sahiplerinin eşyalarını bulunduran mağazaların,  evlerin ve kiliselerin de bulunduğu bazı yapılar el bile sürülmeden yalnızlığa bırakıldı. Gunnison Ulusal Ormanı’nda yer alan bu şehirden, yürüyüş yollarına ve arazi yarışlarının yapıldığı yollara ulaşım oldukça kolaydır. 

2-Chaco Kanyonu, New Mexico, A.B.D.

Chaco medeniyeti, milattan sonra 800 ve 1100 yılları arasında oldukça gelişti. Bu süre boyunca bu kanyon; tören, toplantı ve ticaret merkezi olarak kullanıldı. O zamanın sakinleri kerpiç, kumtaşı ve ahşaptan kivas adı verilen konutlar ve tören alanları inşa etmiştir. 14 kilometrelik dolambaçlı bir yol ile bu kanyona ulaşılabilir. 

1

3- Bodie, Kaliforniya

1879’da Bodie, oldukça hareketli bir altın maden şehri olmanın yanında, 8500 kişiyi barındıran, silahlı çatışmalar ve kavgalarıyla bilinen bir yerdi. Daha sonraki on yılda maden kaynaklarının tükenmesi ile birlikte, nüfus da azalmaya başladı ve toplu bir kaçışa neden oldu. Bu şehirdeki 150 yapı, eski sahiplerinin bıraktığı şekilde günümüzde de durmaktadır. Şehir, Bridgeport kentinin güneyine 11 km uzaklıkta yer almaktadır. 

4- Humberstone ve Santa Laura, Şili

Şili’nin kuzeyinde Güherçile madenlerine sahip iki şehir olan Humberstone ve Santa Laura 1958 yılında terk edildi. Birbirinden ayrılmış olan yapılar içerisinde,  orijinal sandalyeler bulunan tiyatrolar, evler, bir geminin gövdesinden yapılmış dökme yüzme havuzu, oteller ve camlarında fiyat listesi olan bakkallar bulunmaktadır. Bu iki şehir Pozo Almonte şehrine çok yakın olmakla beraber, havalimanına ve birçok otele yakın bir konumda bulunan Iquique’nin doğusuna 48 kilometre uzaklıktadır. 

5- Bhangarh, Hindistan

Kuzey Hindistan’ın yerel sermayesinin merkezi olan Bhangarh 1720’li yıllarda Jaipur prensi tarafından fethedildikten sonra hızla çölleşmeye başladı. 17. yüzyıldan ve daha öncesinden kalan tapınakların ve pavyonların, cinlerle ve perilerle dolu olduğu söylenmektedir. Bu şehir Jaipur’un 29 kilometre kuzeyinde yer almaktadır. Ayrıca Jaipur’dan bu perili şehre turlar da düzenlenmektedir.

2

6- Kayaköy, Türkiye

1923 yılında Türkiye-Yunanistan arasındaki savaş sona erdiğinde Kayaköy’de yaşayan yaklaşık 2000 kişi Yunanistan’a gönderildi. Sadece Yunanlıların yaşadığı bu şehir böylelikle terk edilmiş oldu. Yüzlerce harap olmuş ev ve iki Yunan Ortodoks kilisesini içeren kent, Türkiye tarafından korumaya alınmıştır. Kayaköy, Fethiye’ye yaklaşık olarak 4 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. 

7- Pyramiden, Norveç

1927’den beri SSCB’ye ait olan, kömür madenleri ile ünlü bu şehir; içinde bulundurduğu işçi kışlaları, spor merkezleri ve Lenin’in büstüyle Sovyet Rusya’nın izlerini taşıyor. Maden ocağı şu anda harap bir şekilde olmasına rağmen, kitaplarla dolu kütüphaneleri, sandalyeleriyle beraber tiyatroları ve dünyanın en kuzeyindeki büyük piyanoyu bulunduran müzik salonu hala ayaktadır. Fakat Pyramiden 1998 yılında sakinleri tarafından terk edilmiştir. Bölgeye Svalbard’ın en büyük şehri olan Longyearbyen’den ulaşım sağlanmaktadır. 

8-Herculaneum,  İtalya

Milattan sonra 79 yılının yazında, Vezüv Yanardağı’nın patlamasıyla küçük, zenginlikleri olan Herculaneum şehrinin kıyı kısmı küllerin ve taş parçalarının altında kaldı. Arkeolojik çalışmalarla beraber özel villalar, hamamlar, dükkânlar ve yerel halkın kullandığı günlük eşyalar ortaya çıkarılmıştır.  Napoli’nin güneyine 8 kilometre uzaklıkta bulunan kente Napoli’den trenle veya otobüsle ulaşmak mümkündür. 

3

9-Belchite, İspanya

Belchite, 1936 ve 1939 yılları arasında gerçekleşen İspanya iç savaşının acımasızca geçtiği yerlerden bir tanesiydi. 1937’de Franco’nun askerleri tarafından fethedilen bu şehir, ayrıca Cumhuriyet Ordusu tarafından da saldırıya uğramıştır. Kuşatmalar esnasında Belchite darmadağın edilmiştir. Fakat savaşa tanıklık eden harap binalar savaşın hatıralarını hala yaşatmaktadır. Belchite şehrinde bulunan harabeler ve kalıntılar Zaragoza’ya yalnızca 800 metre uzaklıktadır.

10- Kolmanskop, Namibya

Kolmanskop, yakında bulunan bir elmas madeninde çalışan ev işçileri için inşa edilmiş, Namib Çölü’nün kum tepeleri arasında yer alan bir şehirdir. Kent, 1950’lerin ortalarına doğru terk edildi. Çöl bu şehri yuttu ve birçok evin içi salt kumla doldu. Buna rağmen birkaç bina hala iyi derecede varlığını sürdürüyor. Kolmanskop’a birkaç kilometre uzaklıkta bulunan Luderitz şehrinden, bu şehrin etrafındaki diğer maden şehirlerine de ulaşmak mümkün.