Ülkelerde Yasal Olan Garip Şeyler

Her ne kadar kendimizi tamamen özgür olarak nitelendirsek de bazen hayatın kısıtlayıcı kuralları ile karşılaşabiliyoruz. Elbette yaşamı, sevinçleri ve heyecanı takip etme lüksümüz olsa da sadece bulunduğumuz ülkenin hukuk kuralları yani yasalar çerçevesinde özgürüz.

Peki dünyada 200'e yakın ülkede de yasaların olduğunu düşününce, her ne kadar özgür olduğunuzu hissetmeseniz de, belki genelde yasal olmayan bir şey bir başka ülkede tamamen yasal olabilir. Gelin, bazı ülkelerde yasal olan ilginç şeylere birlikte göz atalım.

ülkelerde yasal olan şeyler

Hindistan'da Köpekle Evlenmek Yasal

Evet, yanlış okumadınız! Eğer bir Hintli iseniz sadece köpek ile değil, istediğiniz herhangi bir hayvanla yasal olarak evlenebilirsiniz. Özellikle köpekler popüler seçenek olarak görüldükleri için en fazla tercih edilen eş-hayvan olarak gösteriliyor. Aslında olayın ilk çıkış hikayesi oldukça farklı.

Zamanın birinde Hintli bir çocuk, iki köpeği eziyet ederek öldürür. Daha sonra başına birtakım hastalıklar gelir ve bir türlü şifa bulamaz. Yakınları tarafından hastalıkların nedeni olarak Tanrı'nın ona verdiği ceza düşünülür. Hastalığı ve olayın sebebi konusunda bir din adamına danışırlar. Din adamı, Tanrı'nın lanetinin çocuğun üzerinden kalkması için gereken tek şeyin çocuğun bir köpekle evlenmesi olduğunu söyler. Nitekim ailesi de onaylayan çocuk, şehrin en iyi köpeği bulunarak evlendirilir. O günden sonra hayvanlar ile evlenmenin yasal olduğunu ilan eden Hindistan, her yıl binlerce düğün için ziyafetle dolu şölenlere ev sahipliği yapmaktadır.

Hindistan

 Hollanda'da Sanat Eseri Çalmak ve Satmak Yasaldır

Her ne kadar ülkemiz haberlerinde sanat eserlerinin çalınarak, yasa dışı yollar ile yurt dışına kaçırıldığı haberlerini izliyor olsak da, bu işin tamamen yasal yapıldığı Hollanda akıllara durgunluk veriyor. Eğer Hollanda'da paha biçilemez bir sanat eseri çalmayı başardıysanız, illegal yollara girmenize gerek kalmıyor. Ancak bunun için 20 yıl kadar beklemeniz gerek. Bu süre sonunda hırsızlığın zaman aşımı süresi dolacağından, eser tamamen sizin olacak ve dilediğiniz gibi satabileceksiniz.

Hollanda

İran'da Böbreğinizi Yasal Olarak Satabilirsiniz

Organ bağışı konusunda duyarlılık aşılanmaya çalışılsa da İran farklı bir açıdan bu konuya eğiliyor. Öyle ki ülkenin her yerinde böbreklerini satışa çıkaran insanların ilanlarını görebilirsiniz. Hatta böbreklerinin sağlıklı olduğunu yaptırdığı testler sonucu kanıtlayan ve ilana ekleyenler bile mevcut.

Belki bu durum biraz tartışmalı olsa da İran'ın böbrek nakli bekleyen insanları için bu durumun mucizeler yarattığı bilinen bir gerçek. Böbrek pazarı sayesinde yıllardan beri, hiçbir İranlı böbrek nakli için sıra beklemiyor.

İran

Rusya'da Etnik Kökeniniz Ejderha Olabilir

Ülkemizde kimlik çıkarmak için etnik köken (hüviyet) soran memura "Ejderha" dediğinizi hayal edebiliyor musunuz? Kulağa çok komik gelse de, Rusya'da yasal olarak bu uygulama devam ediyor. Yani hayal gücü gelişmiş bir Rus vatandaşı iseniz, kimliğinizde etnik köken olarak istediğinizi beyan edebiliyorsunuz. Gençler genellikle kendilerinden hobbit ya da elf olarak bahsetse de, orta yaş grubu Marslı olarak anılmayı seviyor. Yazdırmak istediğiniz ne olursa olsun, nüfus memuru söylediklerinizi dikkate alıyor ve gerçek olarak kabul ediyor. Eğer yeterince inanırsanız, kendinizi bir ejderha olarak bile kaydettirebilirsiniz...

Rusya

Dünyadaki Her Uyuşturucuyu Portekiz'de Kullanabilirsiniz

Son çıkan yasalar ile uyuşturucu kullanımını ve dünyada kullanılan her türlü uyuşturucuyu sınırları içerisinde yasallaştıran Portekiz, bu konudaki ceza kanunu revize etti. Eğer uyuşturucu ile yakalanırsanız, destek amacıyla danışmana gönderilirsiniz ama kullandığınız için asla ceza almazsınız.

"Yasaklar çekici gelir" sözünü duymuşsunuzdur. Yasak olmayan ve yasal olan bu uygulama ile dekriminalizasyon (suçsuzlaştırma) öncesinde ülkede ağır uyuşturucu vakaları görülüyor olsa da, artık uyuşturucu bağımlılığı ve uyuşturucuya bağlı ölümler %90 oranında azalmış durumda.

Portekiz

Kanada'da Eroin Enjekte Etmek İçin Sağlık Memurundan Yardım Alabilirsiniz

Vancouver'da bir hükümet binası olan InSite içerisinde uyuşturucu enjekte etmek tamamen yasal. Hatta bir tıp doktorunun yardımıyla yasal olarak eroin enjekte ettirebilirsiniz. Bunu bir hizmet olarak addeden doktorlara sahte bir isimle kayıt olabilirsiniz. Tek şart kendi eroininizi getirmek!

Tutuklanma riski olmayan bu hizmet sayesinde temiz bir iğne ile steril ekipmanlar yardımı ile enjeksiyon kabinlerinde eroin enjekte etmeniz serbest. Öyle ki sağlık personelleri doğru damarı bulmanız konusunda yardım ediyor, güvenli dozu almanız için bilgilendirme yapıyor ve doz aşımı olmaması için sizi takip bile ediyorlar. HIV bulaşıcılığı konusunda en çok sıkıntı yaşayan şehirler arasında olan Vancouver, bu uygulama sayesinde hastalık seviyesinde kayda değer bir düşme yaşandığını dahi bildirmiş.

Kanada

İspanya'da Çırılçıplak Yürüyebilirsiniz

1978 yılından beri insanların çıplak gezmesini yasal haline getirmekle kalmayan, aynı zamanda devredilemez bir insan hakkı olarak gösteren İspanya'da isteyen herkes çıplak gezebiliyor. Çıplak plajları ile ünlü olan ülkede, çıplak gezmek için sahile gitmenize gerek yok. Herhangi bir yerde, halka açık bir alanda dilediğiniz gibi çıplak dolaşmanız serbest. Hiç bir polis size üzerinizi giyinmeniz gerektiğini söyleyemiyor. Pek çok parlamenter bu yasanın değişmesi gerektiğini söylese de, şimdiye kadar başarılı olamamışlar.

İspanya

İngiltere'de Şahsi Araç Olarak Tank Kullanabilirsiniz

İngiltere'de binek arabalardan sıkılan halk için tank kullanmak yasal hale getirildi. Amerika Birleşik Devletleri'nde de aynı şey yasal olmasına rağmen bu iş sadece birkaç girişimci ile turistik gezi amacıyla yapılıyordu. Fakat İngiltere'de bu konuda oldukça ileri gitmiş. Öyle ki market alışverişine tank ile gitmek ya da çocuğunuzu okuldan tank ile almanız serbest. Tek şart tankın silahlarını devre dışı bırakmak ve paletlere lastik takmak!