Yat Kiralama ve Akdeniz Kıyısını Keşfetmek İçin Malta İdeal!

Malta'nın tarihi ana limanı Grand Harbour Marina, UNESCO Dünya Mirası listesinde olan ve başkent olan Valletta'nın kalbinde yer almaktadır. 2018 Avrupa Kültür Başkenti seçilen Valletta, tarih gezisi, özgün mimari dokusu, açık hava restoranları ve gelişen gece hayatı karışımıyla canlı bir şehir olan başkent yat tatiline başlamak için harika bir çıkış noktasıdır. 

1

Malta adalarını yatla keşfetmek, 7000 yıllık tarihe yelken açmak gibidir. Malta'nın yaklaşık 196km sahil şeridi ile berrak mavi denizi, sakin plajları, dalış sevenler için birbirinden güzel çok sayıda resifi, etkileyici mağaraları ile ziyaretçilerinin seyahatten keyif almasına olanak tanır. Malta, keşfedilecek tarihi batık hazineleriyle dünyanın en iyi dalış noktalarından biri olarak da bilinir. Üç Şehri ve tarihi surlarını geçerek Valletta'dan erken yola çıkılabilir, yat Gozo ve Comino'nun kardeş adalarına yelken açarken engebeli kayalıkları hayranlıkla izleyebilirsiniz. Gozo'da bir başka UNESCO Dünya Mirası olan Ġgantija tapınakları da kaçırılmaması gereken yerlerdir. Comino'da yatçılar ünlü Mavi Lagün'de yüzmenin tadını çıkarabilirsiniz. Malta Adalarında, yat seyahatini sevenler için Msida, Mgarr ve Vittoriosamarinaları farklı seçenekler sunuyor. Hatta daha da iyisi, dilerseniz yat kaptanınız tenha bir koy bulup demir atabilir.

2

Güvenli Yat Kiralama;

Yat kiralama şirketleri, yatlarının tamamen güvenli olmasını sağlamak için büyük çaba sarf ediyor. Yatlar, mevcut temizlik ve hijyen uygulamalarını geliştirdiler ve hem kiralık yolcuların hem de mürettebatlarının sağlık ve güvenliğini sağlamak için yeni protokoller uygulamaya koyuyorlar.

Bu protokoller;

  • Kapsamlı temizlik,
  • Düzenli olarak mürettebata test yapılması
  • Tekneye yeniden katılmadan önce karadaki dönen mürettebatı izole etmek için charter seferleri arasındaki dönüş sürelerinin uzatılmasını içerir.
3

15 Temmuz'dan bu yana, Malta'da tüm uluslararası uçuş kısıtlamaları kaldırıldı. Onaylanmış destinasyonların listesine buradan ulaşabilirsiniz. (https://www.visitmalta.com/tr/covid-19)

Sağlık Otoriteleri, Yatçılık Hizmetleri İşletme Bölümü Başkanı doktor yetkililer tarafından önerilen önleyici tedbirlerle, 1 Temmuz'dan itibaren, Seyahat Yasağı Düzeni'nde listelenen ülkeler listesinden seyahat eden mürettebat üyelerini de içeren kişiler için Malta'ya ve Malta'dan mürettebat değişikliklerine izin verileceğini bildirmiştir”.

Turistler için güvenlik önlemleri;

Malta hükümeti, sosyal mesafe konusuyla birlikte testler, tüm oteller, barlar, restoranlar, kulüpler, plajlar için uygulamaya koyduğu tüm güvenlik önlemlerini ve uygulamalarını özetleyen çevrimiçi bir broşür hazırlamıştır.

4

Kaynak: Malta Turizm Otoritesi